2016 YILI KADIN CİNAYETLERİ RAPORU


Seyhan Çağlar EMEN

Seyhan Çağlar EMEN

06 Aralık 2017, 14:03

Emekli memur olduğumdan bütün zamanım gazete ve kitap okumakla, televizyondan haberleri izlemekle geçmektedir. Her gün gazetelerde ve televizyonlarda kadın cinayetlerini okumaktan ve dinlemekten gına geldi. İnsan bunları izlerken psikolojimiz bozuluyor, üzüntüden kahroluyoruz. Kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır adeta sosyal bir yara haline gelmiştir, her ne kadar Yirmi birinci Yüzyıla girsek de halen kadınlarımız ikinci sınıf vatandaş olarak görülmeye devam edilmektedir.  Kadınlarımız halen toplumda layık olduğu yere varamamışlardır, bazı aklı evvellere göre onlar eksik etektir, saçı uzun aklı kısadır!
     
2002-2016 yılları arasında 5 bin 734 kadın cinayete kurban gitmiştir. 2006- 2016 yılları arasında on sekiz yaşından küçük 482 bin 908 kız çocuğu kendisinden yaşça daha büyük erkeklerle evlendirilmiştir. On sekiz yaşından küçük 17 bin 789 kadın doğum yapmıştır ki bu kadınların 244’ü on beş yaşından küçüktür. Rakamlar korkunç boyutlara ulaşmıştır.  2015 yılında 303, 2016 yılında ise 316 kadın katledilmiştir, 130 çocuk annesiz kalmıştır. Katledilen kadınların 98’i eşleri, 51’i tanıdığı, 30’u erkek arkadaşı, 25’i eski erkek arkadaşı, 21’i eski kocası, 12’si oğlu, 9’u babası, 2’si ağabeyi tarafından öldürülmüştür, 67 kadının katili ise tespit edilememiştir. Katledilen kadınlarımızın 143’ü ateşli silahla, 93’ü kesici aletle, 32’si tespit edilemeyen şekilde, 15’i boğularak, 10’u darp edilerek, 8’i ezilerek, 7’si yakılarak, 4’ü sert cisimle, 2’si zehirlenerek, 2’si işkence ile öldürülmüşlerdir.
      
Kadınlarımızın katledilme sebepleri ise birbirinden çok farklıdır: 135’i belirsiz nedenlerle, 71’i kendi hayatına kendisi karar verdiği için, 29’u boşandığı için, 24’ü erkek arkadaşından ayrıldığı için, 23’ü kocasından boşanmak istediği için, 13’ü başka bir kadına şiddet uyguladığı için, 12 kadın erkek arkadaşından ayrılmak istediği için, 7’si ekonomik nedenlerle,  2’si ise erkeğin sevgisine karşılık vermediği için öldürülmüşlerdir. En çok kadın cinayetlerinin meydana geldiği iller ise şunlardır: İstanbul: 41kişi, İzmir: 21 kişi, Adana: 19 kişi, Antalya: 17 kişi, Ankara: 17 kişi, Konya: 16 kişi, Bursa: 16 kişi, Gaziantep: 11 kişi. En az kadın cinayetlerinin meydana geldiği illerimiz ise şunlardır: Rize: 1 kişi, Mardin: 1 kişi, Giresun: 1 kişi, Artvin: 1 kişi, Bartın: 1 kişi, Tunceli: 1 kişi
      
Kadın cinayetlerinin meydana gelmesinde,  erkeklik gururu, aile baskısı, mahalle baskısı, sosyal çevrenin teşviki, kan davası, katilin yakın çevresinin kışkırtmaları, bazı müsrif kadınların varı- yoğu bilmeden ve eşinin kazancını ve aile bütçesini düşünmeden aşırı harcamalar nedeniyle ailede huzursuzluk çıkması sonunda ekonomik nedenlerle devamlı karı-koca kavgası çıkması, kadının ekonomik yönden eşine bağlı olması, geçimsizlik, aile fertleri ile kavgalar, boşanmalar, erkeğin veya  kadının sadakatsizliği, ahlaki yozlaşmalar, kıskançlık,  yanlış gelenek ve görenekler, içki ve kumar gibi kötü alışkanlıklar, kadının eşine sadakatsizliği v.s. kadın  cinayetlerine sebep olmaktadır.
      
Bazı kadın cinayeti ile ilgili haberlerde ise katilin mahkeme esnasında takım elbise giymesi, kravat katması, boyalı ayakkabı ile mahkemeye çıkması, cezaevinde uslu durması gibi görüntülere bakılarak hafifletici sebepler ileri sürülmesi kadın cinayetlerinin sıradan bir olay olarak görülmesine neden olmaktadır. Bazı katiller de az bir ceza ile kurtulmak için sadık eşine bile namus lekesi sürmekte ve ölmüş eşine iftira atmaktadırlar ki bu daha da vahimdir. Oysa kadın cinayetlerinde cezalar daha da ağırlaştırılmalıdır zira kadınlar erkeklere göre fiziki yönden daha zayıftır ve kendilerini korumaları bedeni yönden daha zordur. Katledilen nihayet bir annedir, korunması ve saygı gösterilmesi gereken bir Hanım Efendidir.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.