2021 RÜYASI

                  Dünya, yeni bir düzene giriyor. Biz farkında olmasak da, dünya ülkeleri bir poker masasına oturmuş durumda ve iskambil kağıtları yeni baştan dağıtılıyor. Poker oyununda her zaman amaç, elindeki 5 iskambil kağıdıyla en iyi beşliyi bulmaktır. Bu yeni dünya düzeninden, bir zamanlar Napolyon'un; "Uyuyan dev" olarak nitelendirdiği Çin'in, kartları floş royal çıkacak gibi duruyor. Amerika'ysa bu sefer kartlarını ancak düz floş açacaktır.1998 yapımı Tutku Ağı filminde, Poker tutkunu bir gencin hikayesini anlatır. Filmin hafızalara kazınan repliğiyse; "Poker masasında ilk yarım saatte yolunacak enayinin kim olduğunu anlayamazsanız, o enayi sizsiniz demektir. " Muhtemelen masadan kalkacak ilk ülkelerden biri biz olacağız.

                     2020 yılında günlük yaşantımız çok fazla değişti. Bu durumu kim tahmin edebilirdi ki? 2019 yılında birine, seneye maskesiz sokağa çıkmak yasaklanacak deseniz muhtemelen size deli gözüyle bakardı. Hele ki sosyal mesafe konusuysa bambaşka. Parkta bir bankta oturduğunuzda mutlaka yanınıza bir amca ya da teyze gelir, dibinize oturuverirdi. İlk soruları "Okuyor musun?"olurdu. Daha küçük bir yerleşim yerinde yaşıyorsanız; "Kimlerdensin?" sorusuna mâruz kalınırdı. Zaman çok değişti artık. Birinin yüzüne hapşırsanız, cinayete teşebbüsten yargılanabilirsiniz. “Asla olmaz” demeyin. Olmaz dediğiniz kaç şey oldu, bunları düşünün.

                   Geçen hafta ileri görüşlü insanlardan bahsetmiştim. George Orwell'dan Albert Camus'a hatta Recaizade Mahmut Ekrem'e kadar birçok örnekler verdim. Amerika'daki seçimlere az kaldı. Muhtemelen Simpsonlar ilk kez yanılacaklar. Çünkü Simpsonlara göre, Trump'tan sonra kadın bir Amerikan Başkanı olacaktı. Ben, Joe Biden'ın seçileceğini düşünüyorum. Seçime 1 aydan az bir vakit kaldı. Dünyanın yeni başkanı belli olacak. Joe Biden seçimi kazanırsa belli ki 'gelen gideni aratır' durumunu yaşayacağız.

                    The Economist dergisi de geleceği çoğu zaman nokta atışı bilenlerden. Haziran ayında yayınladığı kapak çok ilginçti. Hele kapağın başlığı için, çok daha ürkütücü derecede ilginç denilebilir. Başlıkta "The next catastrophe."demişlerdi. Yani sıradaki felaketler. Devamında da; "And how to survive it.(Nasıl hayatta kalınır.)" diyerek acaba kıyamet mi kopacak diye düşünmeden edemiyoruz. Beni en çok düşündüren, kapaktaki saatin on ikiye bir kalmasıydı. Kapaktaki gölgelerden ve kapağın genel mesajına bakmaya çalışınca, öğlen olmadığını, bu yüzden 23.59'a işaret ettiği düşünülebilir. Bu yüzden saatin aralık ayına işaret ettiğini, dünya genelinde aralık ayında, büyük olayların yaşanacağını düşünmeden edemiyorum. Kapakta her zamanki gibi daha birçok mesaj var. Özellikle anne, baba ve evin kedisindeki gaz maskeleri... Herkes 2020 yılını "Lânetli yıl" ilan ederken, acaba 2021 yılı da bizlere 2020'yi aratacak mı?

                        Saygılarımla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seda Dönmez
Seda Dönmez - 2 hafta Önce

Yine harikaydı... Okurken hiç bitmesin istedim... Tespitler, bilgi birikimi müthiş!!!

Buket
Buket - 2 hafta Önce

Peki aslolan sonu bildiği filmi kaç insan seyreder ? Ya da hayatın senaristi gerçekten bizse sonumuzu kendimiz mi hazırlıyoruz yoksa bu filmde basit bir figüran mıyız ? Eğer hayatlarımıza birer figüran gibi devam edersek sonuç baştan bellidir. Hikayenin sonunu değistirmek istiyorsak hayatın senaristi kendimiz olmalıyız. VelhasılKelam Hayatının kaptanı kendin ol ben her rüzgarda yanındayım ✌

Mustafa şahin
Mustafa şahin - 2 hafta Önce

Çok Teşekkürederim Kalemine sağlık

banner95

banner94