AKILLI BELEDİYECİLİK

21. yüzyıl belediyecilik anlayışında belediyecilik hizmetlerinin planlanmasında ve halka sunumunda dijital katılımcı unsurların kullanıldığını görmekteyiz.
 
Nedir dijital katılımcı unsurlar?
Belediyeler, hizmetlerini sunmadan önce vatandaşlarına bu hizmetlerin gerçekleştirilmesi konusunda onlardan istek ve düşüncelerini talep etmektedir. Söz konusu talepler vatandaşların düşüncelerini beyan edebilecek nitelikte olmaktadır. İşte bu taleplerin cep telefonundan anket ile katılım sağlayarak, sosyal medya vasıtaları ile fikir-proje platformlarında yer alarak, çevrim içi toplantılara katılarak gerçekleştirilmesi söz konusudur. Böylece katılım sağlayan vatandaşlar, belediyelerin dijital belediyecilik platformlarında yer almaktadır.
 
İzmir Karşıyaka Belediyesi bu konuda geçtiğimiz ay sms yolu ile vatandaşlarına kente dair güncel sorunlar-öneriler içeren anket uygulaması gerçekleştirdi. Bu örnek katılımcılık uygulaması akıllı belediyecilik örneklerinden sadece biridir. Bunlara ek olarak akıllı binalar tasarlayarak elektrik faturalarından kurtulabilme, akıllı durak sistemi ve akıllı mobil uygulama sistemi ile belediyecilik faaliyetlerinden yararlanma, akıllı kavşak da eklenebilir.  
 
Akıllı belediyecilik zirveleri gibi paneller ve konferanslar ülkemizde mevcut. Peki genel olarak ülkemizde neler yapıldı?
Denizli belediyesi mobil uygulamasını oluşturdu, vatandaş uygulamasını indirip, otobüs güzergahlarına hakim olabiliyor, bununla birlikte İstanbul, Antalya, Konya, Ankara mobil uygulamalar ile vatandaşlara dijital kamu hizmeti sunuyor.  
 
Dünyada bu konuda neler yaptı ?
Dünyada belediye-vatandaş katılımcılığı konusunda ilk ciddi çalışmaları Brezilya gerçekleştirmiştir. Brezilya'da birçok şehirde vatandaş katılımı ile kentte istenen belediye projeleri hayata geçirilmiştir. Phonix lise bölgesinde katılımcı uygulamalarla okul projeleri katılımcılık esası ile oylanmıştır. İngiltere, "Talk London" uygulaması ile belediye-vatandaş çevrim içi iletişime geçebiliyor.
 
Dijitalleşen belediye hizmetlerinin belediyelere maliyet tasarrufları sağlayacağı konusu araştırılmalıdır. Çağ dijital dünya çağı, kamu maliyesi, e-devlet, katılımcı dijital yönetimler ile bu çağa ayak uydurmaya çalışmaktadır.
 
 
YORUM EKLE