AKILLI ŞEHİR TEKNOLOJİLERİ


Gözde DOĞAN

Gözde DOĞAN

18 Temmuz 2019, 13:31

Belediye yönetimlerinde teknolojik dönüşümler yaşanmaktadır. Son yıllarda elektronik devlet, dijital devlet kavramlarını görüyoruz. E-devlet uygulamalarını bilirsiniz, kamudaki bazı işlerin vatandaşlarca yapılabilmesidir. Uygulama buna izin verir. Dijital katılımcılık uygulamasında ise belediyenin uygun gördüğü bazı projeleri vatandaşlar mobil uygulamalardan oylayabilir ve çevrimiçi belediye yöneticileriyle iletişim kurabilmektedir. Küçük pratik uygulamalarla başlayan süreç büyük akıllı projelerde devam edebilir.

Akıllı kent uygulamaları noktasında dünyada neler yapılıyor ve maliyet tasarrufları nedir, sadece birkaçına bakalım;
Los Angeles'te akıllı ulaşım sistemleri ile kavşaklardaki beklemelerde %20 oranında azalışla yakıt tüketiminde %12,5 azalma sağlanıyor.
Oslo'da akıllı sokak aydınlatma sistemi ile elektrik tüketiminde %70 tasarruf sağlanmıştır.
Akıllı katı atık toplama sistemleriyle çöp toplama maliyetlerinde %43 oranında azalma kaydedilmiştir.
Kopenhag'ta akıllı şehircilik faaliyetleri amacıyla oluşturulan iş fırsatlarının değeri 104 milyon Euro olarak kaydedilmiştir.
Barselona'da 2014 yılı içinde seçilmiş olan 12 dalda incelenen uygulamaların ülkenin milli gelirine etkisi 85 milyon Euro olarak kaydedilmiştir.

Ülkemizde akıllı kent uygulamalarına baktığımızda akıllı şehir ekibi bulunan belediye sayısının 14 olduğu ifade ediliyor. Yapılan anketler sonrası akıllı şehir uygulama alanlarının çoktan aza doğru; ulaşımdan başlayarak su, güvenlik, atık yönetimi, belediye idari işleri, turizm olarak dağılım gösterdiği ifade edilmektedir. Denizli ve Çanakkale Belediyesi akıllı durak uygulamaları ve yine Çanakkale Belediyesi "Yeşil Bina" projesini başlatmasıyla, şehirdeki karbon salınımının azaltılıp doğal kaynaklardan akıllı sistemlerle enerji üretmesini planlamaktadır.  
Akıllı kent uygulaması, belediyelere aydınlık çehre katmaktadır. Her yönüyle ele alınıp incelenmesi ve bu konuda uzmanların bir araya gelerek politika geliştirmesi lüzum eder. Çağdaş kentlere ulaşmak yolunda uzmanlar ve vatandaşlık görevi olarak herkes kent için fikir sunabilmeli, gönüllü olabilmeli ve politikalarını birbirleriyle paylaşabilmelidir.
Saygılarımla.
Gözde Doğan.
Kaynak; T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü.

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.