ANADOLU İNSANLIĞIN HAFIZA KARTIDIR!


Muzaffer YURTTAŞ

Muzaffer YURTTAŞ

24 Nisan 2018, 13:51

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da geniş katılımlı bir kongre düzenlendi. Dünyadaki farklı tecrübelerin bir araya geldiği Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi sona erdi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığının organize ettiği kongreye 38 ülkeden 4 bine yakın katılımcı oldu. 88’i yabancı 248 konuşmacı sunumlarını yaptı.

Uluslararası Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Kongresi, insanlık tarihini bir bütün olarak algılama felsefesine dayanarak, geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanındaki istismarları da ortaya çıkaracak, alanın bilimsel altyapısını güçlendirecektir. Bakanlığımız Geleneksel ve Modern Tıbbı uygulamada entegre etmeyi planlamaktadır.

Geleneksel tıp, modern tıbbın alternatifi değil, tamamlayıcısıdır. Geleneği dışlayan, küçümseyen tüm anlayışlar gibi, geleneksel tıbbı dışlayıcı bir tutum, toplum sağlığına katkı değil, zarar verir. Geleceğimizde var olan geleceğimizde de var olmalıdır.

Bu kongrenin, bu anlamlı hedefe katkı sağlayacağına gönülden inanıyorum. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi'nin düzenlenmesinde emeği geçen herkese, tüm emektarlara şükranlarımı sunuyorum. Hacamat tedavisi, sülük tedavisi, tıbbi aromatik bitkilerle tedavi, akupunktur ve diğer konular enine boyuna tartışıldı. Sonuçları bu köşeden sizlerle zaman içerisinde paylaşmaya çalışacağım.

Anadolu coğrafyasında 12 bin çeşit şifalı bitki bulunmaktadır. Kaplıcalarımız, doğal bitki örtümüz ve geçmişten süzülüp gelen bildiler büyük bir hazinedir. Bu konuda Anadolu insanlığın hafıza kartı yani hard diskidir. İlim kartopu gibidir, geçtiği yerlerden ve dönemlerden izler taşır. Sadece bugüne odaklanmak geçmişteki bilgi ve birikimi yok saymak ilme saygısızlık ve haksızlıktır. İnsanlığın tecrübe ve birikimlerini yok sayarak bir bilim inşa edilemez.

Tamamlayıcı Tıp konusunda bakanlığımız standartlar oluşturup, denetleme ve kontrol mekanizmalarını iyi kurmalı, merdiven altı uygulamalardan ve sağlıkçı olmayanların elinden bu konuyu kurtarmalıdır. 

Üniversitelerimiz bu konuda eğitimlere devam etmektedir. Araştırma Enstitüleri kurulacak, dünyadaki iyi uygulamalar bu çerçevede insanımızın yararına olacak şekilde tedaviler arasına girecektir. 

Şifa yediğimiz gıdada, yaptığımız sporda, doğal ve sağlıklı beslenmede, anne sütünde, normal doğumda, doğal yaşamdadır. Sağlık Bakanlığı tespitlerine göre en çok antibiyotik kullanan Avrupa ülkesiyiz. Film, tahlil israfı ve ilaç israfı çok yüksek. Bu konularda çalışmalar yapılıyor. Gerek modern gerekse tamamlayıcı tıp konusunda suiistimaller varise bunları ortaya çıkarmak ve engellemek bakanlığımızın görevidir. Sağlığı kaybetmeden önce yani koruyucu hekimlik temel hedefimiz olmalıdır. Sağlıcakla kalın.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.