"ANNE LÜTFEN ÖLME"


Yüksel İTAK

Yüksel İTAK

06 Eylül 2019, 15:34

Geçen hafta gündeme damgasını vuran bir cinayet olayı daha hem Türkiye'de, hem de Dünya’da yürekleri dağladı...

Yine bir kadın cinayeti !!! "Emine Bulut" Her kadın gibi onunda hayalleri vardı. Bir devlet işine girmek için hem dışardan üniversite okuyup, hem de bilgisayar kursuna gidiyordu. Emine Bulut'un annesi Fadime Bulut'un, Emine Bulut'a evde 'müdür' diye hitap ettiğini ifade ederek, "Evimin müdürüydü. Çalışıyordu, adı da müdürdü. Evimin her şeyini o yapardı. Evimin direktörü oydu. Daha doğrusu bizi yöneten oydu. Babayı, kardeşlerini yöneten oydu. Müdürdü hep. Müdür koymuştum adını. Babasını doktora götürürdü, anneyi doktora götürürdü. Mahallemiz bile biliyor. Hepimizin çaresi oydu. Namazını hiç bırakmazdı. Kur'an-ını okurdu." Diyerek gözyaşlarına boğuluyordu... Ama ne yazık ki hayalleri suya düşmüş, 18 Ağustos'ta eski eşi Fedai Varan tarafından bıçaklanarak katledilmişti... Kanlar içindeki Bulut'un "Ölmek istemiyorum" çığlığı, 10 yaşındaki kızının "Anne lütfen ölme" feryadı Türkiye'yi ayağa kaldırmış, Kadın derneklerinden siyasilere, sanat dünyasından spor dünyasına her kesimden yüz binlerce tepki yükselmişti.. Oysaki hiç bir kadınımız bunları hak etmiyor. Hak etmiyor derken O'da bir insan, O'da hata yapabilir. lakin; adli merciler var, hakkını orada arar, cinayete teşebbüs etmezsin...

Bakınız ;Peygamber Efendimiz; hanımları taşıyan develeri süren hizmetçiye:

"Ey Enceşe, yavaş sür, cam gibi billur gibi narin kişiler götürüyorsun" demiştir.

"Sizin en hayırlınız kadınlarına karşı iyi davrananlarınızdır."

"Gece birlikte olduğunuz kadınları nasıl döversiniz?"

"Kadınlarla iyi geçinin, eğer onlardan hoşlanmadıysanız, sizin hoşlanmadığınız şeyde Allah birçok hayır var etmiş olabilir."

"Kıyamet gününde Allah katında mevkii en kötü olacak insanlardan birisi, karısı ile haşır neşir olup da onun sırrını yayan kimsedir."

"İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez."

"Müslüman, elinden ve dilinden diğer Müslümanların salim olduğu kimsedir."

"Bu dünyada azap çektiren kimse Allah'ın azabına maruz kalacaktır."

"Kıyamette en şiddetli azap görecek kimseler, insanlara en çok azap edenlerdir."

Bunları söyleyen Peygamberimiz'in en yakını olan Hz. Ayşe'nin, "O savaş dışında hiç kimseye, ne bir kadına ne bir hizmetçiye el kaldırmamıştır" diyerek şahitlik etmesi de söylediklerini bizzat hayata geçirmesinin en büyük kanıtı. Bütün dünyadaki kadına yönelik hak hukuk ihlallerini konuşarak konuyu dağıtmamak lazım. Ülkemizde her yıl yüzlerce kadının öldürülmesi ( Türkiye'de 2016'da 363 kadın, 2018 yılında 440, 2019 yılının ilk 6 ayında 214, sadece Haziran ayında 40 kadın öldürüldü.

sanki soykırım) kız çocuklarının tacize uğraması, araştırmalarda her üç kadından birinin yaşı kaç olursa olsun şiddete uğradığını beyan etmesi karşısında Müslümanlar hala bu durumun bizimle ilgisi yok, İslam kadının bütün haklarını teslim etmiştir, bu başkalarının meselesidir diyebilecek mi? Kadının ince, zarif yapısını bir eksiklik olarak görüp buradan şiddete ve boyunduruğa elverişli olduğu sonucunu çıkaran, nasıl ve ne kadar darp edilebileceğine dair risaleler yazabilen dini önderler Peygamberimizin ahlakının neresinde? Kadının en güçlü olduğu annelik hamilelik zamanlarından bile güçsüzlük ve kolayca baskı altına alınabilirlik çıkarsamasında bulunabilmek İslam'ın temel ilkelerinden ne kadar uzaklara savrulma? Şu an kadınlar elini çektiği anda birçok aile dağılacak ve hayat işlemez olacakken, kadının zekâsından kuşkuya düşmemiz gerektiği fikrini yaymaya çalışmak, varlığını sadece cinsel kimliğiyle sınırlamak neyin korkusu?

Unutmayalım ki; Bir Hadisi Şerif'te Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah'tan korkunuz! Zira siz onları Allah'ın bir emaneti olarak aldınız denmiştir ... Kalın Sağlıcakla...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.