banner83

ARİFE GÜNÜ YUNUS EMRE’DE OLMAK VARDI!

Geçtiğimiz yıllarda her bayram arifesinde Kula Emre Köyü’nde bulunan tarihi Carullah Bin Süleyman Camii’nde ikindi namazını cemaatle kılıp, tekbirler eşliğinde Yunus Emre ve Tapduk Emre’nin kabirlerine doğru yürüyüp dualar ediyorduk. Bunu ailecek vazgeçilmez bir güzel adet haline getirmiştik. Oradaki o güzelliğe şahit oluyor ve dua ediyorduk. Şimdi o günleri özlem ve hasretle hatırlıyoruz.

Bundan 3-5 yıl önce, çocukluğumuzdaki bayramlara özenerek “Nerede o eski bayramlar?” diyerek geçmişe özlemimizi beyan ediyorduk. Şimdi büyük bir imtihanın içerisindeyiz. İki yıldır bayram namazlarını kılmaya camiye bile gidemiyoruz. Bayram namazlarımızı tekbirler eşliğinde camilerde kıldığımız günlere hasret kaldık. 2 yıl önceki bayramlara özenir olduk. Doya doya dostlara sarılamıyoruz, büyükleri ziyaret edip ellerinden öpemiyoruz.

Bunlardan ibret almalıyız. Beş yıldızlı otellerde iftar eder olmuştuk. Bin kişilik iftar davetleri yapılıyor, kimse kimsenin yüzünü göremiyordu. İşi iyice abartmıştık. Hani oruç acın halinden anlamayı gerektiriyordu! Beş yıldızlı otellerde iftar vermek, verilen iftara katılmakta neyin nesiydi? Bayramları birer tatile dönüştürmüş, büyüklerin bayramını telefonla kutlar olmuştuk. “Anneciğim biz falan yerde tatildeyiz malum, elinizi öpmeye gelemedik, bayramınız mübarek olsun” diyerek bayram kutladığımızı zannediyor ve o büyüklerin gözünü yollarda bırakıyor, buruk bir şekilde bayram geçirmelerine sebep oluyorduk.

Şimdi evimizden dışarı çıkamıyoruz. Bayram namazlarına camiye gidemiyoruz. Evlerimizde sessizce tek başımıza iftar ediyoruz. Büyüklerimiz uzakta iseler gidip ellerini öpemiyoruz. Alınacak büyük dersler ve ibretler var.

Nerede o eski Ramazanlar? Nerede o eski bayramlar? Nerede o eski güzellikler? Kıymetini bilemediğimiz nimetler birer ikişer ellerimizin içinden kayıp gidiyor. Değerini bilemediğimiz dostlarımızı ve büyüklerimizi birer ikişer toprağın altına gönderiyoruz.

Vakit geç olmadan kendimize ve özümüze dönmeliyiz. Ramazan’ı ve orucu gerçek hüviyeti ile idrak etmeliyiz. Bayramları da bayram gibi yaşamalıyız. Zor değil aslında bunlar. Yeter ki, kendimize gelelim, gerçekleri görelim. Geçmiş bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Ailecek sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara kavuşmanızı temenni ediyorum.

YORUM EKLE

banner95

banner94