ARKADAŞ ARIYORUM


Halil KÖPRÜCÜOĞLU

Halil KÖPRÜCÜOĞLU

15 Nisan 2019, 15:11

Her şeyi Yaratıcısının emaneti gören; O’nun izni dairesinde bir hayat felsefesi olan; kesben değil de kalben terk etmeyi ölçü alarak, O’nun dışında her şeye tebeî olarak bakmayı başarmış olmakla birlikte; dolu dolu ve keyifle, ama sırat-ı müstakimde yaşamayı ilke edinmiş;
Kendisini ve çevresini geliştirmeye özen gösteren; modern dünya görüşü ile geleneksel değerleri iç içe yaşatabilen; ilmî tavır sahibi, sağlam değerleri olan; arkadaşlar arıyorum.
Geçmişe ve geleceğe önem veren; tecrübelerini, geliştirerek geleceğe taşıyan; insan kişiliğinin oluşmasında büyüdükleri çevrenin önemli katkıları olduğuna inanıp; uygun, maddî ve manevî temiz çevrelerde yaşamaya çalışan; Vahye aykırı olmamak şartıyla gelenek ve göreneklerine bağlı, çocuklarının da aynı doğrultuda büyümesini prensip edinen;
Faaliyetin bizatihi lezzet olduğuna inanmış, maddî ve manevî alanlara hitabeden bir sportmen ruha sahip; centilmence, sportmenliği ve oyuncu rolünü,  hayatın yaşanan her alanına yaymış;  arkadaş arıyorum.
Hobileri, meşguliyetleri olan; faaliyetsizliği ölüme yakın gören; yeteneklerini geliştirmeyi yaşla sınırlamayan; ölünceye kadar öğrenmeye ihtiyaç duyan, bunu zaruret gören, ancak bunu kabiliyetine uygun sahalarda, himmetini dağıtmadan yapan; mesai tanziminin önemine inanan, muhakkak planlı çalışan, planında öncelikleri düşünen, ana paradigmalarının en üstüne Ahireti yerleştirebilen;
Düşmanı, nefsi ile birlikte cehalet, zaruret ve ihtilaf olarak gören; bunlara karşı sadece sanat, marifet, ittifak silahıyla mücadeleyi şiar edinen; müminlere asla adavet etmeyen;  arkadaş arıyorum.
Arkadaşlarını kendinden üstün görebilen, onların özellikleriyle iftihar eden, onlarla çalışırken, tâbi olmayı tercih edip, organizatörlük şerefini onlara verebilen, Onların kusurlarına gözünü yumabilen, bin haysiyeti olsa, onlar için fedaya hazır olan; vefalı olan. İttihadın, cehaletle olmadığını bilecek ruh ve sevgiye sahip bulunan;
Hayatı, yaşamayı, sanata dönüştürebilen; kaybettiğine üzülmeyen, kazandığına sevinmeyen; gücü dâhilinde olan şeylerde acze, gücünü aşanlarda cezaa sarılmayan; kendi bulunduğu boyutun gereklerini yapıp, sonuçlara şükrederek hakiki tevekkül sahibi olabilen, kanaatkâr, yaratıcısına itimat eden; arkadaş arıyorum.
O’nun bizim iki cihan saadetimiz için gönderdiği Yaver-i Ekrem’ine (ASM.) tereddütsüz, zevkle ittiba eden; yaşamanın keyfini, her şeye O’nun hesabına bakarak, bu şekilde bir tefekkürle, ayrıntılarda yakalamasını bilen; kısacası, hayatı zevkli hale dönüştürebilen;
Hastalık ve belaları, O’ndan gelen, kendisine sevap kazandıran, olgunlaştıran, idrakini artıran ikazlar gibi görebilen; bu dünya için sebeplere bağlanan şifayı, dertten kurtulmayı ilmen ararken çareler arkasında Rabbimizi görebilen; arkadaş arıyorum.
Mevti, vazife paydosu, terhis oluş, ücret almaya gidiş, melekût âlemine geçiş, dostlara kavuşma, Şeb’i Arûs görebilen. Kendisi ve dünya ile barışık; her konuda yenilikler arayan ve bulduğuyla yetinmeyen, geliştirmeye çalışan; ”İki günü eşit olan zarardadır “ âli fikrine ittiba eden;
Evrensel değerler ile yoğrulmuş; Yaratıcısı adına tabiat aşığı, yeryüzünün gerçek sahibinin kim olduğunun farkında, O’na saygılı ve O’nun istekleriyle uyum içinde yaşamayı başarabilen; bir arkadaş arıyorum.
Bu özelliklere sahip olmaya çalışan, Bunları arayan, bu evsaflarla muttasıf insanlar, arkadaşlar, dostlar arıyoruz. Zahirî endamları, şekilleri, maddî durumları, tahsilleri hiç önemli değil. Ancak Kur’anî ölçülerle, “Bilen, Bildiğiyle amel eden, Bu amellerini ihlasla gerçekleştirenler” ise; ve himmetleri milletleriyse, arzuladığımız, aradığımız, arkadaş olmak istediğimiz özelliklere haizdirler ki, bütün kalbimizle, onları bekliyoruz.
Ne olur bizimle irtibat kursunlar, yerlerini bildirsinler hem dem olalım. Düzeyli bir hayatın, böyle arkadaş ve komşularla birlikte zenginleşeceğine inanıyoruz, Hatta onları saadet-i dareynin şartı görüyoruz.
Allah’ın, bizleri bu sıfatlarla vasıflandırmasını ve bu sıfatları taşıyanlarla ebedi arkadaş etmesini niyaz ederiz.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.