Cinsel Taciz, Mobbing İddiasıyla Hakkında Soruşturma Başlatılan Lise Müdürü Konuştu

Osmancalı Çok Programlı Lise Müdürü Z.A. hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonuçlandı. Savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Okul Müdürü Z.A. cevap hakkını kullanmak için gönderdiği açıklamada "Çocuklarım olarak gördüğüm, kendi evlatlarından ayrı tutmadığım öğrencilerimin ve velilerinin hukuk dışı amaçlarla sadece kişisel çıkarları için iftira atma, karalama yapmaları beni ayrıca üzmüştür" dedi. "

Cinsel Taciz, Mobbing İddiasıyla Hakkında Soruşturma Başlatılan Lise Müdürü Konuştu
banner87
Ekim ayında Cumhuriyet Savcılığı,  Çok Programlı Lise Müdürü Z.A. hakkındaki cinsel taciz, mobbing iddiasıyla yapılan şikayet üzerine soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonuçlandı. Z.A. söz konusu suçlamalarla ilgili suçsuz bulundu. Kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Konu ile ilgili Okul Müdürü Z.A. cevap hakkını kullanmak için gönderdiği açıklamada şöyle dedi; "Hakkımda 26 Ekim 2018 tarihli sanal basın ve yazılı basında ‘okul müdürü öğrencisini taciz ve tehdit etti’ iddiasıyla kişisel şeref ve haysiyetimi, namusumu ihlal edici mahiyette gerçeğe aykırı iddialar yayınlamıştır. Uzun yıllardır devam ettirdiğim öğretmenlik ve yöneticilik hayatımda, yersiz, mesnetsiz ve doğrudan namus, şeref ve haysiyetime yönelik böyle vahim ve ağır bir haberin, gerçeği araştırılmadan yapılması ruhsal dünyamda çöküntü yarattığı gibi gerek iş hayatımda gerekse aile hayatımda manevi zararlara neden olmuştur.Çocuklarım olarak gördüğüm, kendi evlatlarımdan ayrı tutmadığım öğrencilerimin ve velilerinin hukuk dışı amaçlarla sadece kişisel çıkarları için iftira atma, karalama yapmaları beni ayrıca üzmüştür. Bugüne kadar sessiz kalmamın nedeni ise konunun adli makamlara intikal ettirilmesi, gerçekliğin tüm çıplaklığı ile çıkarılmasına yardımcı olmak arzusudur. Nitekim Manisa Cumhuriyet Savcılığı vermiş olduğu takipsizlik kararında haberde adı geçen öğrenci ile olay anında birlikte olduğu öğrenci arkadaşlarının alınan tanık ifadelerinde ‘Okul müdürünün öğrenciler ile ilgilendiğini ve sürekli isteklerini sorduğunu, kendilerine karşı ve mağdura karşı herhangi bir cinsel taciz ve hakarette bulunmadığını, hiçbir şekilde başka bir öğrenciden böyle bir şey duymadıklarını, mağdurun bu olaydan sonra 'Z.A.'yı attıracağım' diyerek bütün öğrencilerden imza toplamaya başladığını, mağdurun takılarını alamadığı için gururuna yediremeyip böyle bir iftirada bulunduğunu beyan ettikleri ….

“Her ne kadar yukarıda anlatılan olay nedeniyle tarafların üzerine atılı suçlar nedeniyle soruşturma işlemlerine başlanılmış ise de öncelikli olarak müşteki şüpheli ve tanık beyanları birlikte değerlendirildiğinde, müşteki şüpheli Z.A.'nın mağdura yönelik çocuğun cinsel istismarı, kasten yaralama hakaret ve tehdit suçlarını istediğine yönelik mağdurun hakkında yapılan disiplin soruşturmasından kendini kurtarmaya yönelik iftira niteliğindeki beyanı dışında herhangi bir delil bulunmadığı, bu hususun mağdurun yakın arkadaşları olan ve aynı okulda öğrenim görmekte olan tanık beyanlarında doğrulandığı, özellikle mağdurun olayı gururuna yedirememesi nedeniyle iftira kastı ile hareket ettiğini belirttikleri, yine aynı okulda rehber öğretmen olarak görev yapmakta olan G.A.'nın beyanında da müşteki şüpheli Z.A.'nın mağdura yönelik herhangi bir tehdit hakaret ve darp eyleminde bulunmadığını, müşteki şüphelinin bugüne kadar herhangi bir cinsel eğilimini görmediğini beyan ettiği, ayrıca mağdurun maruz kaldığını iddia etmiş olduğu darp olayına ilişkin herhangi bir adli raporun bulunmadığı, bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde müşteki şüpheli yönünden atılı suçları işlediği hususunda iftira niteliğindeki beyan dışında hiçbir delil bulunmadığı” şeklindeki gerekçe ile kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermiş,gerçek dışı beyanlarla iftira atmak suretiyle şahsı mı töhmet altında bırakan kişiler için soruşturma başlatılmıştır. Belirtilen soruşturma neticesinde ilgili öğretmenler yanlış ve yönlendirici beyanlarından dolayı disiplin cezası uygulamasına maruz kalmışlardır. "  Özlem ŞAHİN

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER