Asgari Ücretle Yurtdışı Macerası

Bazen yurtdışına çıkıp gezmek istiyorum. Birçok insanın da hayalidir, İtalya'ya gidip gondol turu yapmak. Peki ya gondol turu fiyatını biliyor musunuz? Hemen söyleyeyim. Tam olarak 80 Euro yani iyimser olup Euro kurunu 8 kabul edersek, 640 lirayla, sadece 40 dakika gondol sefasını sürebilirsiniz.

Herkes de biraz Paris sevdası vardır. Ünlü Monalisa tablosunun bulunduğu Louvre Müzesi'ni görmeden olmaz değil mi? Müze önündeki o uzun kuyruğu hayal ettiniz mi? Monalisa'nın önünde uzun süre durunca güvenliğin uyardığını da unutmayalım. Ücretini de hemen söyleyeyim sadece 20 Euro (160 TL). Paris sokaklarında yürümekten yoruldunuz ve kafede oturacaksınız. Değişik tat denemek için kurbağa bacağı söyleyebilirsiniz. Muhtemelen önünüze gelen yemek öncelikle gözünüzü doyurmayacaktır. Ve gözünüzü doyurmayacak bu şeye tam olarak 15 Euro (120 TL) gibi bir ücret ödeyeceksiniz.

İtalya ve Fransa, bütçenizi aşmış olabilir. Biraz daha Doğu Avrupa'ya doğru yönelirsek eğer bu aralar birçok vatandaşımızın yönelim gösterdiği ülke olan Ukrayna. En meşhur yeri Çernobil'dir. Başkent Kiev'e gidersiniz ve ortalama bir tur şirketinden geziyi satın alırsınız. Sonrasında 100 Dolar (690 TL) gibi bir ücret ödersiniz.1986 yılında insanların acılar çekerek öldüğü bir şehrin turistik yer haline dönüşmesi çok daha acı.

Her geçen gün yerli paramız değer kaybediyor. Nedense kimse bu konuyu konuşmuyor. Dünya geneli para arzının artması sebebiyle altın fiyatı sert yükselişe geçti. Almanya'dan Türkiye'ye gelen genç bir adam 1 Euro ile iki tane enerji içeceği aldığını sosyal medya üzerinden alaya alarak gösterdi.

Asgari ücretin, Dolar karşısında, devletin destek vererek korunması gerekiyor.1996 yılında cumhuriyet tarihinin en büyük zamlarından birini Necmettin Erbakan yapmıştı. Asgari ücretle çalışan kişilerin hakkını korumak için 182 Dolar olan asgari ücreti 210 Dolar’a yükseltmişti. İstatistiklerden bahsedersem eğer; 2001 yılında asgari ücretin değeri 97 Dolar’a kadar düşmüştü. En yüksek olduğunda ise yıl 2016'ydı, 433 Dolar’a kadar yükselmişti. Bugünlerdeyse 336 Dolar’a tekabül ediyor.
2004 yılında Dolar kuru,1 milyon 466 bindi. 2005 yılında liradan 6 sıfır atılarak Dolar kuru 1.33 TL oldu. Şimdilerdeyse 10 liraya doğru gidiyor. Artık iki ihtimal var. Yakın zamanda 500 liralık banknotlar gelebilir ya da paradan bir sıfır daha atmanın vakti gelmiştir. Tabi paradan bir sıfır atılırsa asgari ücretten de bir sıfır atılır. Ancak liranın değer kaybetmesinin en önemli sebeplerinden biri kesinlikle faiz oranları. Daha önce de yazmıştım. Para politikasıyla ekonomi kurtarılsa Venezüella batmazdı. Ancak enflasyon, doğrudan Dolar arttırıcı etkendir. Faizler düşerse talep artar ve talep artarsa enflasyon artar.

Her şeyin güzel olması dileğiyle...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cantay Karadoğan
Cantay Karadoğan - 2 hafta Önce

Mevcut asgari ücretimizle yurt dışını bırakın yurt içinde bile geziye çıkmamız bir hayli zor. Paramızın değer kaybetmesinin önüne geçilmesi gerekiyor. Maliye ve para politikalarıyla müdahale edilmesi gerekiyor.

Fatma
Fatma - 2 hafta Önce

Biz yurt dışı değil annemizin şu kül döktüğü yere gidemeyiz

Mustafa şahin
Mustafa şahin - 2 hafta Önce

Mükemmel