ASIRLARIN BİRİKİMİ HACAMAT TEDAVİSİ!


Muzaffer YURTTAŞ

Muzaffer YURTTAŞ

09 Temmuz 2019, 13:29

Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılında Tamamlayıcı Tıp Hizmetleri Yönetmeliğinin yayınlanması ile birlikte sadece sertifikalı hekimler tarafında yapılması gereken hacamat, sülük, ozon tedavisi gibi tedavi yöntemleri halkımız tarafından ilgi görmeye başladı. Ancak merdiven altı uygulamalar diye bilinen bilgisiz, yetkisiz ve ehliyetsiz kişilerin hijyen ve sterilizasyon kurallarına uymadan yaptıkları bazı uygulamalar bu konuda sağlıklı bilgi akışına engel olmaktadır. Bugün bu yazımda tamamlayıcı tıp denildiğinde ilk akla gelen hacamat tedavisinden bahsetmek istiyorum.
Hacamat Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılmaktadır? 
Hacamat tedavisi yaklaşık 5 bin yıldır uygulanan kadim tedavilerden birisidir. Geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamaları yönetmeliği ile birlikte ülkemizde uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. Vücuda konulan vakumlu kupalar ile cilt altındaki kanın alınması işlemidir.
Mekanizması Nasıl Oluşmaktadır?
Alınan kan hücrelerinin yerine yeni kan hücrelerinin üretilmesi ve bu yeni üretime bağlı olarak da vücudun sıhhat ve dinginliğinin sağlanması günümüz tıbbının hacamata bakış açısını oluşturmaktadır. Hacamat kılcal damarlarda birikmiş, atar ve toplar damarlarda kan dolaşımını etkileyen, yavaşlatan toksit maddeleri temizlemede en mükemmel tedavi yöntemidir.
Hacamat Tedavisi Hangi Hastalıklarda Önerilmektedir?
Hacamat sadece hastalıklarda değil aynı zamanda sağlıklı kişilere de yılda iki kez yaptırılması önerilen bir koruyucu yöntemdir. Vücut direncini artırması, vücuda zindelik vermesi nedeniyle önerilmektedir. Migren, Yüksek Tansiyon, Şeker, Baş ağrısı, Bel be boyun ağrıları, Romatizma, İltihaplı eklem romatizması, Fibromiyalji, Unutkanlık, Dikkat dağınıklığı, Beyin damar tıkanıklığı, (MS) kalp damar tıkanıklığı, karaciğer yağlanması, böbrek rahatsızlıkları, adet düzensizlikleri, menapozda ateş basması, asabiyet, depresyon olmak üzere değişik rahatsızlıkların tedavisinde mükemmel  bir yardımcı tedavi yöntemidir.
Hacamat Yaptırmak İçin Uygun Zamanlar Var mıdır?
 Hacamat tedavisi her zaman uygulanabilir. Acil hastalık durumlarında zamana bakılmaksızın yapılabilir. Ancak Hicri ayların ilk 15 günü beden ve kainattaki faaliyetlerde artış zamanlarıdır.  Bedendeki bu artışlar ilk 15 günden sonra azalmaya başlar. Hacamat vücutta birikenlerin alınması olduğu için de bu ilk 15 günün sonunda yapılacak hacamat uygulaması maksimum faydayı sağlayacaktır. Bu nedenle biriken kanın alınması da Hicri ayların 17'nci, 19'uncu ve 21'inci günleri göz önünde bulundurulur.
 Hacamat Hangi Sıklıkla Yaptırılmalıdır?
Her bahar dönemi organ ve kan değişiminin olduğu dönemlerde yaptırılması önerilmektedir. Fakat tedavi gerektiren acil durumlarda ise her an hacamat yapılabilir. Hacamat rahatsızlığa göre maksimum ayda bir tekrar edilebilir. Uygun olan ise üç ayda bir tekrarlanmasıdır. Herhangi bir rahatsızlık yok ise koruyucu amaçlı olarak senede iki kez olmak üzere bahar dönemlerinde hacamat yapılması uygun olacaktır.
Hacamat İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
Hacamatın steril ortamlarda ve bu konuda eğitim almış doktorlar  tarafından yapılması gerekir. Bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hijyen çok önemlidir. 24 saat öncesinden itibaren hayvansal gıdalar alınmamalıdır. Hacamat sonrasında bir gün hayvansal gıdadan uzak durulmalıdır. Öncesinde hasta şikayetleri açısından dinlenmeli, tansiyon ölçümü yapılmalı, kullandığı ilaçlar, geçirdiği ameliyatlar sorgulanmalıdır.
Hacamat Tedavisinin Faydaları Nelerdir?
• Kılcal damarlardaki tıkanıklığı açar.
• Vücutta birikmiş toksinlerin atılmasını sağlar.
• Kaslardaki sertliği ve ödemi çözer.
• Kan üretiminden sorumlu organları uyarır.
• Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.
• Ağrıları gidermede en tesirli tedavi yöntemidir.
• Bel tutulması, eklem ağrısı, boyun ağrısını giderir.
• Baş ağrısı, bel-boyun fıtığı ve kireçlenmeye bağlı ağrıları giderir.
• Kaygı bozukluğu, depresyon ve korkulara karşı etkilidir.
• Karaciğer hastalıklarını tedavisinde en büyük yardımcıdır.
• Tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olur.
• Zehirlenmeye karşı etkilidir.
• Aklı, hafızayı ve anlayışı artırır. Dikkati arttırır.
Migren Hastalarında Hacamat Tedavisinin Yararları Var mıdır?
Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamen normal hisseder, ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Eskiden "sadece bir baş ağrısı tipi" olarak görülen migren, artık başlı başına bir nörolojik hastalık olarak kabul edilmektedir. Hacamat tedavisi migrende oldukça yüz güldürücü neticeler vermektedir.
Hacamat Kupaları Hangi Bölgelere Konulmaktadır?
Buna karar verecek olan doktordur. Hastanın şikayetlerine göre bu noktalar değişiklik gösterebilir. Hacamat tedavisinde kupaların yerleştirileceği yerler oldukça önemlidir. Vücudun trafo noktaları diyebileceğimiz noktalara yerleştirilen kupalar o noktaların temizlenmesi ve uyarılması sonucu tedavide rol oynamaktadır.
Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileği ile
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.