ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

Günlük yazılı ve görsel basın yayın araçlarında; üniversite bitirmiş iş arayanlar ve atanamayan öğretmenler sorunu güncelliğini sürdürüyor.

30 yıl kadar özel ve devlet üniversite sayısı hızla artarken bu konular ucundan kıyısından tartışılıyordu. "Bu üniversite ve yüksekokulları bitirenler nerede nasıl iş bulacaklar?" diye. Herkes şöyle çözülür, böyle çözülür, yeni iş dalları ve gelişecek sanayi iş alanları açılır ….gibi görüş belirtirdi. Başka bir kesim de; “Cahil, bilgisiz, eğitimsiz … insanların çoğunluk olduğu toplumda sorunlar kolay kolay çözümlenemez. Üniversite bitirmiş, bilgili, görüş alanı genişlemiş aydın insanların çok olduğu yerde toplumsal sorunlar daha kolay çözümlenir. Aydınların itici gücü olmadan ülke sorunları çözümlenemez … “ biçiminde görüş bildiriyordu.

O günlerde öngörülen ve çözümü düşünülen sorunlar şimdi bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Bu sorunların bir parçası 'Atanamayan öğretmenler' olunca bir şeyler yazmadan duramadım. Geçtiğimiz günlerde pazar yeri girişinde iç çamaşırı satan bir genç, kendisinin coğrafya öğretmeni olduğunu, 3 yıldır atama beklediğini söyledi. Günlük bir gazetede, parayla temizlik yaptığı evde 3.kattan düşüp ölen bir kadın öğretmenin kısa duyutu yazıyordu. Yine başka bir günlük gazetede atama bekleyen bir öğretmenin ayakkabı boyacılığı yaptığının resimli duyutu vardı.

Durum bu boyutlara dek geldiyse bu sorunlar ulusal bir sorun olarak ele alınıp hemen çözümlenmelidir. Bu öğretmenler hemen yardımcı öğretmen olarak atanıp okullarda görevlendirilmelidir. Okul yönetiminin vereceği eğitsel görevleri yapmalıdır. Örneğin okulda sıra görev (nöbet) yapmalıdır. Çok deneyimli öğretmenlerle yardımcı olmalıdır. Ders işlerken derslere de girip yazılı sınav kağıtlarının okunup değerlendirilmesinde etkin bir biçimde yardımcı olmalıdır. Böylece eğitim öğretimle içli dışlı olarak yetişince uygulanacak bir sınavdan başarılı olanlar asal öğretmen olmalıdır. Özet olarak diyorum ki: Atama bekleyen öğretmenlerin ataması hemen yapılmalıdır. Bu arkadaşlarımız sokaklarda ayakkabı boyacılığı yapacağına, çarşıda pazarda iç çamaşır satacağına ya da evlere temizliğe gideceğine okulda öğretmen ve öğrencilerin arasında okul yaşamının havasını yaşayıp öğretmenlik ve öğrenci sevgisiyle buluşmalıdır.

YORUM EKLE