ATATÜRKÇÜLÜK CİDDİ MESELE


Yunus N. ANGINER

Yunus N. ANGINER

02 Ekim 2018, 09:23

Bir bacak çocukken bile bulduğum her kitabı okurdum. Okuma bilmediğim yıllarda kitap odasına gider hem ansiklopedileri karıştırır, resimlere bakardım hem de içinde resimler olan kitapları uzun uzun incelerdim. Ailemden bana da geçen bu kitap aşkı genetik kodlarımıza işlenmiş olmalı. Babamın binlerce kitabını elden geçirmiştim. Hiç sıkılmadan hepsinin resimlerine bakıp alttaki yazıları yavaş yavaş okumuştum. Merak işte başıma bir çorap örmese bari.

İşte taa o yıllardan beri aklımda hep Mustafa Kemal Paşa’nın yaptığı devrimleri merak edip durmuşumdur. Bu konuda yazılan ne varsa elime geçirip okumaya çalıştım. Bugün kim olursa olsun ağzından Kemal Paşa’nın adını düşürmüyor. Sorsanız, hep aynı ezbere söylenmiş yarım yamalak bilgileri papağan gibi sayıklayacak. İşin komik yanı da şu; Mustafa Kemal Paşa’yı övüp seven de, sevmeyen de onun hakkında çok az şey biliyor. Hatta hiç bilmiyor desem haksızlık yapmış olmam. Neden mi? Bakalım…
Mustafa Kemal için en önemli olan; Türkiye’nin bağımsızlığıdır. Mustafa Kemal Paşa Türkiye’nin ne olursa olsun bağımsız kalması gerektiğini söylüyor. Nerede mi? Nutuk’ta. Okumazsanız bilemezsiniz. Cümle aynen şöyle; “Ben, yaşayabilmek için mutlaka müstakil bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli istiklal (bağımsızlık) hayat meselesidir.” Biraz daha geri gidelim milli mücadelenin başında 1919’un Mayıs ayında da …. Ya istiklal Ya Ölüm” diyor. Hatta Nutuk’ta konuyu biraz daha derinleştiriyor ve bağımsız olmayan bir ülke ne kadar medeni olursa olsun ne kadar ileri olursa olsun diğer devletlerin uşağı olmaktan kurtulamaz diyor.
                 
Şimdi bakalım, Atatürkçü geçinenlerden kaçı Atatürk’ü tanıyor? Bu insanların yaptıklarını düşününce hemen hepsinin Atatürkçülükle alakasının olmadığını anlarsınız. İş iyice esnaflığa dönüşmüş durumda. Atatürkçülüğü hiç bilmeyen zırcahiller kendilerine statü kazandırmak ya da toplumun bir kısımdan kendilerini ayırmak için Atatürkçülüğün arkasına saklanıyorlar. Sorsanız, söyleyecek iki kelimesi olmayan insanlar bunlar. Dedim ya esnaf ağzı hepsinde var maksat kendini bir sınıfa pazarlamak.
                 
Atatürkçülük ciddi olarak ele alındığında çok ciddi ve şakaya gelmeyen bir konudur. Kendini bugünkü modern ya da ileri görüşlü diye pazarlamak isteyenlerin tam karşısındadır. Bir kere bilgi gerektirir, yenilikçi, bilimsel ve ilerici olmayı şart koşar. Ama maalesef toplum olarak ilericiliği, batı ülkelerine yaltaklık yapmakla karıştıranlar var. Atatürkçülük her alanda bağımsız olmayı gerektirir. Sanatta, bilimde, edebiyat gibi her alanda bağımsız, kendi köklerinden güç alan fakat gerici olmayan, statükoculuktan uzak ve insanlarını ileriye taşımayı amaç edinir. Her alanda bağımsızlık Atatürk’ün olmazsa olmazıydı.
                 
Bir daha ki yazımın ipucunu vereyim isterseniz. Atatürk milliyetçiliği bizim Romantizm Milliyetçiliği dediğimiz olgudur aslında. Tabi şimdi biri kalkıp dediğim “Romantizm Milliyetçiliğini” yanlış anlayıp, “aşkla meşkle Atatürkçülüğün ne alakası var kardeşim” demez inşallah.
                 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.