banner83

BAKKALLAR, SÜPERMARKETLER VE GÜNDEM

Zincir marketlerde yaşanan fahiş fiyat uygulaması son günlerin en önemli konularından biri olmaya devam ediyor. Bu sorunun çözümü mümkün olacak mı bilmiyorum. Denetimler daha da artırılmalıdır. Ben mahalle bakkalından alışverişimi yapmaya çalışıyorum. Daha samimi buluyorum bakkalları. Selam verdiğimde selamımı alıyor. Hal hatır soruyor. Zincir marketlerde ne samimiyet var, ne de ilgi ve alaka. Uzun süreli karantina günlerinde pazar yerlerinin kapatılıp zincir marketlerde manav bölümünün açık bırakılmasını doğru bulmadığımı da söylemiştim. Ben mahalle bakkalını ve pazaryerinde 2 metrelik tezgahı üzerinden helal kazancını elde etmeye çalışan pazarcı esnafını tercih ediyorum. Zincir mega market modeli yerine Osmanlı’da bulunan yerli ve milli “kapalı çarşı” modelinin hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum.

************

Uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitim ve öğretim başladı. Salgın gibi olağanüstü koşullarda son kapanan ve ilk açılan eğitim öğretim kurumları olmalıdır. Bakanlığa, velilere, eğitimcilere ve topluma büyük görev düşüyor. Şimdi üniversiteler de kapılarını açıyor. Eğitim şurasının bu yıl içinde yapılacak olması da önemli bir gelişme. Eğitim konusunda atılacak adımların ortak akılla belirlenmesini önemsiyorum. Üniversitelerin açılması İle birlikte yurt ihtiyaçları bir kez daha ortaya çıktı. Kanaatimce, üniversite eğitimine başlayanlara ilk yıl, yurt ihtiyacı devlet tarafından karşılanmalı. Daha sonraki yıllarda öğrenciler kendi ihtiyaçları doğrultusunda özel yurt ya da eve çıkmalı. Başka çözüm yolları da ortak akılla aranmalıdır. Devlete ait üniversitelerden harç ödemeleri nasıl kaldıradırılmışsa yurt sorunu da aynı şekilde çözülebilir.

************

Seçim yasaları görüşülürken iki turlu dar bölge konuşulsa ne güzel olur. Belediye başkanı adayını, milletvekili adayını o partiye üye olanlar ve teşkilatlar sandık İle belirlese. İlçe başkanını, il başkanını üyeler sandıkta belirlese muhteşem olacak. Rekabet ve teşkilata önem veren bir sistem hayata geçirilmelidir.

**********

Üzüm üreticileri ile görüşüyorum. TMO’nun verdiği fiyatı düşük buluyorlar. Okul üzümü projesinin tekrar hayata geçirilmesini bekliyorlar. Üzüm Ege ve özellikle Manisa için önemli bir tarım ürünü. Ülkemiz için de önemli bir ihraç malı. Hem ihracata destek verilmeye devam edilmeli, hem de kuru üzüme kilo başına destekleme verilmelidir. İhracatı artırmak İçin yollar aranmalıdır. Daha önce kurulmuş olan üzüm tanıtım grubu daha aktif hale getirilmelidir. Tariş Üzüm Birliği yeni projeler hayata geçirmelidir.

YORUM EKLE

banner95

banner94