banner83

BAŞKAN ÇELİK'TEN MÜJDELİ HABER (Tarihi Çeşmeler Gün Yüzüne Çıkıyor)

Öğrendiğimiz her tarih bilgisiyle beraber toplumun sorunlarına veya olaylarına daha doğru yaklaşırız. Gerçekten de hakkında fikir belirteceğimiz toplumun tarihini bilmezsek, yapacağımız yorum ne kadar doğru olabilir? Toplumun geçmişteki durumu, acıları, zafer anları, dönüm noktaları ve diğer sayısız etkenleri ile toplumun yapısını belirler.

Toplumun yapısına göre de olaylar şekillendiğine göre, bu olayları doğru yorumlayabilmek için geçmişteki durumu bilmek gerekir. Aynı şekilde, toplumun yapısını belirleyen toplumun tarihini de doğru yorumlayabilmek için toplumun tarihini iyi bilmek gerekir…

İşte bu bağlamda çalışmalarını sürdüren
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik 'in girişimleri ile Tarihin tozlu sayfaları bir bir temizlenmeye devam ediyor… Bundan önce (3) tarihi çeşmenin restorasyonunu gerçekleştiren Şehzadeler Belediyesi Manisa genelinde (44) tescilli çeşmeden (5) tanesinin daha gün yüzüne çıkarmak için kolları sıvadı..
 
Eski Öğretmenevi bahçesinde yer alan Cavit Paşa Çeşmesi, Kuyumcular Çarşısı'nda yer alan Polat Hacı Mustafa Ağa Çeşmesi, Ulutepe Caddesi'nde yer alan Vak Vak Çeşmesi, Dere Mahallesi Hurşit Sokak ile Ulutepe Caddesi'nin kesiştiği köşede yer alan Anonim çeşme ile Yedi Kızlar Türbesi'nin kuzeydoğusunda kalan bir diğer Anonim çeşmeyi kapsayan çalışma kapsamında projeler hazırlanmış ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunulmuş.

Kurul, anonim iki çeşme için etraflarının açılarak izlerinin ortaya çıkarılmasını isterken, söz konusu çalışmalar da yapılmış ve kurulun değerlendirmesine sunulmuş.  Restorasyon projelerinin hepsi kuruldan onay aldığında beş çeşme için restorasyon ihalesine çıkartılıp çalışmalar kısa süre içerisinde başlatılmış olacak.

Dönem mimarisine ve kullanılan malzemelere uygun bir şekilde hazırlanıp restore edileceğini beyan eden Başkan Çelik; Çeşmelerin metruk ve bakımsız haline son verilip, kültür mirasımızdaki yeri korunarak, kamu yararı gözetilmesinin yanı sıra tarih ve kültür bilinci doğru yönde yansıtılacak diyerek, âdeta yüreklerimize su serpti diyebiliriz.

Tarihimize sahip çıkıldığı hissiyatını bizlere veren Başkan Çelik'in, Manisamız adına sevindirici olan bu güzel gelişmelerin diğer eserlerimizin de sahiplenileceği güvenini vermekte olup umuyoruz ki; el ele vererek Şehzadeler Şehri yeşil Manisa'mızı Tarihsel anlamda diğer yetkili kurumlarla birlikte daha yukarılara taşırız.

Şunu da unutmamamız gerekiyor ki;
Çocuklarımız kendilerinden öncekilerin yaptıklarını inceledikçe, öğrendikçe, birey ve millet olarak daha büyük işler yapma cesaretini bulacaklardır. Geçmişi bilmenin yararı, daha güvenli bir gelecek için gereklidir. Deneyimlerden yararlanıldığında, ulusal ruh ve toplumsal dayanışma artacaktır.
Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE

banner95

banner94