BAYRAM KUTLAMAK


Kamil KARAGÖZ

Kamil KARAGÖZ

08 Haziran 2018, 12:15

Yıllardan beri televizyon kanallarından benzer söylemleri izletirler. “ Nerede o eski bayramlar, parası olanlar kentlerden kaçıyormuş da kentler boşalıyormuş. Oysa eski bayramlarda kentler daha kalabalıkmış, herkes birbirinin bayramını kutluyormuş. v.b.. Ayrıca çocuklar erkenden uyanıp en temiz giysileriyle büyüklerinin ellerini öpüp sevinmelik para v.b alıyorlarmış. Bir de kurban bayramında nerden kaçtığı bilinmeyen bir boğa sokaklarda kovalanır, Ellerini kesen kasaplar sağlık kurumlarına yığılır. Sokaklar, yol kıyıları kırmızı kan görüntüleriyle dolar taşar….” . Bu yılda bunları izlettireceklerinden hiç kuşkum yok. İzlemek isteyenler izleyebilirler. İstemeyenler isterlerse BAYRAMLIK NOTLAR adlı yazımı okuyabilirler.
BAYRAMLIK NOTLAR
İnsanların büyük çoğunluğu şu ya da bu biçimde ailesinin, aile büyüklerinin, komşularının, yaşadığı çevrenin, …..v.b….etkisiyle kutsal yaratıcı bir güce inanmıştır. Zaman geçtikçe de inançlarına iyice bağlanmıştır. Kimse inançlarını sorgulayamaz. Çünkü sorgulamaya kalkıştığında, inandığı kutsal güce karşı gelmiş sanısına kapılır. İnançlarının gereğini az ya da çok yerine getirdikçe de mutlu yaşarlar. Yıllar geçtikçe süreç içinde oluşan değerlerden en kutsalı da bayramlardır.
      Ben “ Benim inancım en doğrusu ” diyerek; başka inançtaki insanları yakıp yıkıp öldürerek yok ederek malını mülkünü yağmalamayı düşünen ve uygun ortam bulunca da eyleme geçebilecek insanların toplumsal barışı derinden baltalayacağını düşünürüm. Böyle değerlerle donanmış insanların bu inançlarını gerçekleştirmek için başka insanlara acımadan, gözünü kırpmadan yapmayacağı kötülük yoktur. Dahası bunların çoğu bu inançları için canlı bomba bile olabilirler.
     Başkalarının inancı, inançsızlığı, iç dünyası, ne düşündüğü…v.b…. kimseyi ilgilendirmez. Bunlara karışılıp aşağılanmadığı sürece herkesin inancı saygıdeğerdir. Toplumsal mutluluğa ve barışa katkı sağlamak için herkesin ve özellikle de süreç içinde oluşmuş inanç önderlerinin çok duyarlı olmaları gerekir. İnanç önderleri kesinlikle başka inançlara karşı saygılı olup kışkırtıcı olmamalıdırlar.
     Ayrıca her türden sömürüye karşı olmamın bir parçası olarak, insanların kutsal değerlerini sömürüp çıkarlarına araç yapan ve özellikle bayram günlerinde bu sömürüyü yoğunlaştıranları da en büyük karşıtım olarak görürüm. Şu ya da bu biçimde insanların inançlarını sömürüp çıkar sağlamak çok utanç verici aşağılık bir davranıştır.
      Bu düşünce ve duygularla tüm insanların, içtenlikle inanıp yürekten bağlı oldukları bayramlarını saygıyla kutlarım. Bayram ve bayram sevinçlerini tüm ezilen ve sömürülen insanların da doyasıya yaşamasını dilerim.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.