banner83

BEBEĞİ SÜTTEN KESMEK

Bir bebek dünyaya gözlerini açtığında ilk gördüğü nedir? Bizler biliyoruz ki bebek ilk aylarda uzak mesafeyi görmede pek başarılı değildir. Yeni doğan hayata gözlerini açtığında ilk gördüğü annesi veya bakım verenidir. Ancak dediğimiz gibi anneyi bütün olarak algılamadan önce bebeğin gözleri anneyi parça parça görür ve ilk gördüğü parça da annenin memesidir genellikle. İşte bu bebeğin karşılaştığı ilk nesne bebeği besler, doyurur ve bu yeni geldiği korku verici dünyada onun kaygılarını huzura dönüştürür. Bebek sütle beslenirken aynı zamanda diğer tüm açlık, kaygı, gaz sancısı gibi birçok olumsuz duygusu ile de annesinin memesinden aldığı olumlu duygular ile mücadele edip sakinleşebilir.

****

Aslında karnı beslemekten çok daha önemli işlevi olan, bebeğin ruhunu güzel duygularla besleyen bebeğin ‘ilk nesnesi’ olan bu parça yoluyla bebek kendi dışında olanla -öteki- ile ilişki kurmaya başlar. Biz yetişkinler de çoğu zaman çevremizdeki diğer insanlarla birbirine benzer ilişkiler kurarız, hatta sıklıkla neden hep aynı insanları kendime çekiyorum? Diye kendimize sorarız. İşte bu ilk nesne ile ilişkimiz o kadar önemli ki onunla kurduğumuz ilişkinin niteliği tüm hayatımız boyunca kuracağımız ilişkilerin temelini oluşturuyor neredeyse.

*****

Bebekler bu ilk nesneleri ile ilişkilerinde, ötekinin ve dünyanın güvenli bir yer olduğu gibi olumlu duyguları da sütle beraber içlerine alırlar. Peki bu dünyaya geldiğimiz anda bizi besleyen, bize huzur veren, yumuşak, güvenli nesne ile ayrılığımız nasıl olmalı? Aslında annelerin bu soruya yanıtları ülkemizde oldukça çeşitli ancak çoğu da benzer nitelikle. Birkaç örnek vermek gerekirse; memeye salça sürmek, kıl yapıştırma, kömür sürmek, acı biber sürmek, kına sürmek gibi birçok bebeğin emme arzusunu bastıracak yöntem yıllardır uygulanmakta. Tüm bu yöntemlerle aslında bebeğin ilk nesnesi olan onu beslemiş olan bu iyi nesneyi bir anda kötü bir nesneye dönüştürmüş oluyoruz. Bu da aslında güvenilir gördüğü, sayesinde dünyanın ve ötekilerin de güvenilir olduğunu ilişkide deneyimlediği iyi memenin aslında hiç de iyi olmadığını öğrenmiş oluyor. Böylece bebekteki güven duygusunu zedelemiş oluyoruz istemeden.

***

Dediğimiz gibi bu sütten kesme süreci aslında çok hassas olunması gereken bir süreç. Bebeği sütten keserken memeyi kötü gösterecek, bebeği tiksindirecek yöntemlerden uzak durularak bebeğin ihtiyaçlarına yönelik ilerlenmesi gerekiyor. Yine aynı şekilde bebek emdiği için artık canım acıyor şeklinde bebeğin memeye zarar verdiğinin ima edilmesi de bebeğe ruhsal anlamda suçluluk ve kaygı hissettirmekten başka işe yaramıyor ne yazık ki...

***

Bu süreçte bebekle konuşulmalı, emzirme sıklığı yavaş yavaş azaltılmalı ve bebek zorlanmamalı. Zaten katı gıdaya geçiş sürecinde meme bıraktırılacağı için bebeğin karnı tok olduğunda bebek doymak için değil iyi duyguları almak için annesini emmek ister. Bebeğin bu ihtiyacı anlayışla karşılanmalı ve kademeli olarak bıraktırılmalı. Ayrıca sütten kesilen bebekler sıklıkla bir süre boyunca yatmadan önce acıktıklarını söylerler. Bebeklikten gelen bu uyumadan önce beslenme alışkanlığı onlara iyi hissettirir. Sizler de bu talep karşısında muz gibi hafif meyveler yedirebilirsiniz.

İnsan hayatında her süreç aslında çok özel ve biricik. Bu nedenle ayrılıkları da güzel yapabilmek geleceğe bakışımıza olumlu katkılar sağlar, büyümemizi kolaylaştırır.

Herkese iyi haftalar dilerim.

YORUM EKLE

banner95

banner94