BİRLİĞİN SEMBOLÜ: AŞURE


Muzaffer YURTTAŞ

Muzaffer YURTTAŞ

17 Eylül 2019, 18:06

Toplumumuzda yaygın olarak Muharrem ayı içinde aşure pişirilip konu komşuya dağıtılır. İnsanımız bir kurban etini, ikincisi aşureyi dağıtır ve birlikte aynı sofranın etrafında buluşma vesilesi yaparlar. Bu güzel hasletin devam etmesi güzel, ancak bu ayın tarihteki yerini, yaşananları, alınması gereken dersleri gelecek kuşaklara iyi bir şekilde aktaramazsak aşure ve Muharremi idrak edememiş oluruz.
 
Muharrem ayı, Hicri ayların ilk ayıdır. Hicret, kardeşliğe ve barışa yolculuktur. Muharrem ayı, aynı zamanda Hz. Peygamber (sav)’in torunu Hz. Hüseyin’in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu 70’den fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da şehit edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihidir. Bu elim hadise özellikle milletimiz başta olmak üzere, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, bütün Müslümanların asırlardır dinmeyen ortak acısı olmuştur. Kerbela’da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu hadisedeki asil duruşu ve haksızlıkla karşısındaki onurlu mücadelesi ile bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmiştir.
 
Son yıllarda, geniş coğrafyamızın her bir karışı adeta bir Kerbela’dır. Hazreti Hüseyin Efendimiz, kahramanca can verirken, böyle bir manzara için can vermedi. Hazreti Hüseyin Efendimiz, 'Şehitlerin Seyyidi' unvanını kuşanırken, böyle bir tefrikayı asla arzu etmedi.
 
Biz, acılardan kan davaları, öfke, nefret çıkaran bir ümmet değil; acılardan kardeşlik, dayanışma, uhuvvet çıkaran bir ümmet olmak zorundayız. Biz, Kerbela'da hep birlikte Yezid'in ordusunun karşısında olan insanlarız. Günümüzde bütün Müslümanlara düşen önemli görevlerden biri, bu tür müessif olaylardan ibret almak, dersler çıkarmak ve birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek her türlü olumsuz tutum ve davranışlardan kaçınmaktır. Ümit ederim ki, bu ay kardeşliklerin pekişmesine, dostlukların artmasına vesile olur. Bu ülke hepimizin ve bu vatan toprakları üzerinde kardeşçe ve birlik içinde yaşamak için gayret etmeliyiz. Ay yıldızlı bayrağımız altında hür ve bağımsız olarak yaşamak istiyorsak, aramızdaki birliği artırmalı ve asla başkalarının oyununa gelmemeliyiz.
 
Aşure, paylaşmanın, dayanışmanın ve birlikteliğin simgesidir. Aşurede bir araya gelen tatları farklı yiyeceklerin, aynı ortak tada katkı sağladıkları gibi, ulusumuz da birlikte yaşamanın gereği olarak sevinç ve tasayı, muhabbet ve sıkıntıları paylaşmaya devam etmektedir. Aşurenin içine her şey katılır, ancak acı katılmaz. Acısız, aşure tadında milletçe birlik ve beraberlik içinde, ay yıldızlı bayrağımız altında, Cennet vatanımızda kardeşlik ruhu içinde bir yaşam diliyorum.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.