banner83

BİTMEYEN PANDEMİ

1 Mart itibariyle, pandemiden dolayı uygulanan yasaklar esnetildi. Türkiye'nin şehirlere göre vaka haritası yayınlandı. Yıllardan beri ilk defa, bir haritada İzmir’i turuncu, Konya'yı kırmızı ve Uşak'ı mavi gördük. Ancak tedbirler hemen elden bırakılmamalı çünkü hafta sonu da gördük ki herkes AVM’lere koştu, çarşıya koştu, sokaklara koştu ve bu yüzden de pandemiyle mücadele için tartışmaya açık bir durum oluştu. Çünkü virüsün yayılması için yapılabilecek en iyi şey buydu herhalde, yasakların esnetilmesi... Ancak henüz erken olsa da yasaklar esnetilmeli miydi? Yapılan en büyük hatanın, yasakların bir anda esnetilip ardından vaka sayısındaki bir sıçramada, yasakların katılaşması olduğunu düşünüyorum.

****

Geçtiğimiz pazar günü, İzmir'de sokağa çıkmak yasaktı ancak Manisa'da serbestti. Bu durum doğal olarak pazar günü sokağa çıkmak isteyen İzmir'deki vatandaşlarımızın hafta sonunu Manisa'da geçirmesine sebep oldu. Bizim ülkemizde halı saha maçı yapmak milli spor gibidir. İzmir'deki vatandaş halı saha maçı yapmak için Manisa'ya geldi. Vakaların az ya da çok olmasının şehir şehir gösterilmesi, İtalya'nın ilk zamanlarda yaptığı hata gibiydi. Kuzeydekiler güneye gidip oraya da virüsün yayılmasına neden olmuşlardı.

****

Kafelerin, restoranların ve kahvehaneleri 3 aydır kapalı olması esnafa çok zor günler yaşattı. Esnaf kirasını ödeyemez duruma geldi. İşsiz kalan garsonlar ve işsiz kalan diğer işçiler çok zor günler geçirdiler. 3 ay işsiz kalmak aile geçindiren birisini en az 1 yıl geriye götürür. Devletin yaptığı pandemi yardımı anca bir ailenin aylık yemek masrafını karşılayabilecek kadar olabildi.

****

3 ay aradan sonra tekrardan kapılarını müşterilerine açan bazı kafe ve restoranlarda, fiyat fırsatçılığı vardı. Yeni menüler, yeni fiyatlar ve böylece daha şimdiden zam furyası başlamış oldu. Yapılan bu zamlar bizlere enflasyonun yükselmesi olarak geriye dönecek ve ilerleyen zamanda daha yüksek bir dolar kuruyla karşı karşıya kalacağız.

RASİM ÖZTEKİN

Geçtiğimiz günlerde usta oyuncu Rasim Öztekin aramızdan ayrıldı. Daha geçen sene "Çok vaktim yok, üstümde kalmasın. Kavuğu sahneye çıkan birine vermem lazım." diyerek 2016 yılında Ferhan Şensoy'dan devraldığı kavuğu Şevket Çoruh'a devretmişti. Sanki bugünleri görmüştü. Henüz 62 yaşındaydı. Oynadığı tiyatro oyunları, televizyon dizileri ve sinema filmleri üzerimizde güzel izler bıraktı. Seksenler dizisinde Fehmi Baba, Gora filminde Bob Marley Faruk, Ferhan Şensoy'la başrolü paylaştığı Pardon filminde Muzo... Her zaman kalbimizin bir köşesinde olacak Rasim Öztekin...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan yılmaz
Ramazan yılmaz - 4 ay Önce

Abd her aileye 5500 dolar yardim edecek,bizde de iban atar msn krdsm ahahhsxhz

banner95

banner94