BiZLERi UYUŞTURAN SÖYLEMLER


Kamil KARAGÖZ

Kamil KARAGÖZ

07 Aralık 2018, 14:37

1=YOK YOK
Son yıllarda televizyon kanallarında yok sözcüğü öyle çok kullanılır oldu ki şaşırmamak elde değil. Sözgelimi yok yok, yok artık, yok satmak, yok artık daha neler, yok böyle bir şey, yok böylesi görülmedi, yok canım, yok fiyatına, ,....gibi. Televizyon kanallarında konuşulunca da insanlarımız günlük yaşamlarında yerli yersiz yok sözcüğünü kullanır oldu.

2=ÖLÜMLER
Televizyon görüntülüklerinde haber sunucuları bazı kişileri öldürüyor, bazı kişileri vefat ettiriyor, bazı kişilere can verdiriyor. Bazı kişiler hayatını kaybederken, bazıları da yaşamını yitiriyor. Özellikle asker ve polis öldürülünce şehit oluyor ama başka kamu görevlisi  öldürülünce şehit sayılmıyor.. Bunları neye göre kümelendiriyorlar bir türlü anlamış değilim.  

3=MOLA YERLERİNDE
Bir yolcu otobüsüyle yolculuk yapıyorsunuz. Aracınız, yolcuların biraz yorgunluk atması için bir işletmenin önünde durduruluyor. Hemen işletmenin bir yerinden kulak tırmalayan bir ses yükseliyor. " Ankara istikametinden gelip İzmir istikametine giden sayın..... Turizm yolcuları Afyon ...... dinlenme tesislerine hoş geldiniz. Kaptanınız yarım saat ihtiyaç ve istirahat molası vermiştir." Bu söylemler her yeni gelip duran öteki araçlar için de yinelenir durur. Bir süre sonra yine o kulak tırmalayan ses yeniden sizin için bağırmaya başlar. " Dikkat, dikkat. Ankara istikametinden gelip İzmir istikametine gidecek olan sayın .... Turizm yolcuları mola süreniz dolmuştur. Kaptanınız yerlerinizi almanızı önemle rica eder. Afyon ......dinlenme tesisleri hayırlı yolculuklar diler". Ardından öteki araçlar için de benzer söylemler yükselir.
Yarım saatlik süre boyunca sürekli bu söylemleri dinlersiniz.

4=TRAFİK KAZALARI
...bu günkü kazalarda toplam ...kişi hayatını kaybetti. İlk kaza haberi......dan ...yönetimindeki kamyon, aynı istikamette gitmekte olan .....yönetimindeki araca arkadan çarptı. Şarampole devrilen araçta yaralı olarak çıkarılan ... kişi en yakın sağlık kuruluşlarına kaldırıldı. Ölen.. ...kişinin cesetleri otopsi için ...hastanesi morguna gönderildi. Gözaltına alınan kamyon sürücüsünün uyukladığı anlaşıldı. Ayrıca şoför mahallinde boş bira şişeleri de bulundu.

5=MİTİNG ALANLARI
..... Meydanı'nda toplanan kalabalıktan bir gurup, güvenlik kuvvetlerine taş, sopa ve molotof kokteyli ile saldırdı. Ortalık biden karıştı büyük izdiham yaşandı. Çıkan arbedede çok sayıda gösterici yaralandı. Güvenlik güçleri tazyikli su ve biber gazı sıkarak göstericileri dağıttı. Ara sokaklara kaçan göstericilerden yakalanan.......kişi göz altına alındı. Olaylarda .......polis de hafif şekilde yaralandı.

6=KOMŞUNUN BAHÇESİ
..... tüm yazarlar anlaşmışlar ve haber sunucuları da bunların yalancısı olmuş. Komşunun bahçesinde hep erik ağacı vardır ve çocuklar o erik ağacından erik çalarlar. Sanki komşu bahçesinde erik ağacından başka bir meyve ağacı yokmuş gibi.

7=BAYRAMIN İLK GÜNÜ
Dinsel bayram sabahlarındatelevizyonda haber sunucularının konuşturduğu biraz orta yaşlı kişiler hep erkenden kalkmışlardır. Bayramlıklarını giyip büyüklerini ziyaret edip ellerinden öperek bayram harçlığı almışlardır. Ayrıca her kurban bayramında sokaklar kan gölüne dönmüştür. Bu arada pek çok kişi kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Hastaneler yaralılarla dolup taşmıştır. Bir de ya bir dana ya da bir boğa kaçırılır ve sokaklarda kovalamaca yaşanır. En sonunda belediye yetkilileri uzaktan attığı iğne ile hayvanı bayıltarak yakalarlar.

8=MAÇ HABERLERİ
Televizyonda verilen maç görüntülerinin son dakikalarında seyircilerden bir bölümü oyun sahasına iner ve önüne gelen sporcuya ya da hakeme saldırır. Derken tüm seyirciler ayağa kalkıp sahaya doğru koşuşturur. Kimin kime vurduğu belli olmaz. Ortalık birden savaş alanına dönmüş çok kişi can derdine düşmüştür. Maç bitmiştir. Kavga çıkışta da bütün yoğunluğuyla sürmektedir. Ortalıktaki arabalar da kavgadan payını alır. Kavgada özellikle döner bıçağı kullandırılır. Araya polisler girer. Cop ve biber gazıyla kalabalık dağıtılır.
Yabancılarla yapılan maçlarda eğer bizimkiler yenmişse kalabalık spor fanatikleri sokaklara dökülür. Bağırıp çağırarak ortalığı ayağa kaldırır. Kabalıktan kimin attığı belli olmayan silahtan çıkan serseri bir kurşun bir evin balkonundaki kişiye rastlar ve öldürür.

9=SİGARADAN UZAK DURUN
Televizyonlarda akşam sabah " sağlıklı beslenme, zayıflama, hastalıklardan korunma,....." konuları sürekli gündemde. Hele aralarında bazıları var ki " Kainat eczanesi, Allahın nimetleri, taşların mucizesi, v.b..." bitmez tükenmez konuşmalarla kafaları şişiriyor. Hepsi de söz birliği yapmış gibi kanserden korunmak için " sigaradan uzak durun" diyor. Ama kaç metre uzak durulacağını söylemiyorlar. Hiç olmazsa birisi  "sigara içmeyin, sigara içmeyi bırakın, tütün ürünleri dumanını yutmayın...." gibi söylemde bulunmuyor. "Sigaradan uzak durun dediklerinde ben de soruyorum kaç metre uzakta duralım"

Bu örneklere kuşkusuz sizler de katkı yapabilirsiniz. Bir yandan çevreden yayılan başıbozuk söylemler öte yandan basın yayın ve televizyon haber sunucuları yıllardan beri bizleri oyalayıp uyuşturdu. Sorgulama yeteneğimizi iyice körelttiler. Neden, niçin, nasıl diye sorgulayamaz olduk. Toplum olarak sürüleştirdiler. Sonra da sürekli bu söylemlerle uyuşturulan insanlarımızla bazıları yok Aziz Nesin şu kadar demiş, yok Müjdat Gezen bu kadar demiş, yok biraz az demiş, yok biraz çok demiş...diye dalga geçmeye başladı. Şimdi ben de:  " Tüm bu söylemleri şu ya da bu biçimde bıkmadan usanmadan bizleri salak yerine koyup izletenler mi yoksa bunları hiç sorgulamadan kuzu kuzu dinleyenler bizler mi daha akıllı " diye sormadan edemiyorum. Biz daha akıllı isek sorun yok. Eğer onlar akıllı ise bizim oranımızla dalga geçenler acaba bizleri yüzde kaçın içinde sayarlar.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.