BÜYÜK BİR BAŞARI: MANİSA BAHÇEŞEHİR...

“Öğretmenler! Şimdi aramızda bulunan yiğit komutanlarımızın kazandığı savaş eğitime zemin hazırlamıştır. Asıl savaşı cehaleti yenerek sizler başaracaksınız. Çocuklarımızı ellerinize emanet ediyoruz.” Mustafa Kemal Atatürk. Böyle demişti gerçekten. Asıl başarıyı öğretmenler başaracaktı. Bunun için neler yapıldı. Millet mektepleri kuruldu. Ülkenin en ücra köşelerine öğretmenler yollandı. Amaç okur yazar oranını arttırmaktı. Çünkü Cumhuriyet’in ilanında okur yazar oranı erkeklerde yüzde 2.5, kadınlarda ise binde 75 idi. Başarılı olundu mu? Evet olundu ve okur yazar oranı çığ gibi büyüdü. Bugünlere geldik. Artık ülkemizde modern ve çağdaş eğitim veren birçok okul ve yüksekokul var. Artık dünyada da söz sahibiyiz. Bunu da Cumhuriyet’in yüzüncü yılına yaklaşırken başardık. Hem de 10 yaşındaki çocuklarımızla.

Kurulduğu andan beri çeşitli başarılara imza attı. Bizim oğlanı kayıt ettirdiğimiz sırada daha okul inşaat halinde idi. Anaokuluna başlayacaktı. Ne yaptılar ne ettiler, okulu zamanında açtılar. Üç yılda okul tam kapasiteye ulaştı ve verimi artmaya başladı. Asıl amaç çocuğun içindeki kabiliyeti yani dogmatik yeteneklerini açığa çıkarmaktır. Bunu başardılar. Benim oğlumdaki drama yeteneğini bile. Öğretimin yanında eğitim de olmadan olmaz. Bir yeni fidanı büyütürken nereden ve ne şekilde büyüyeceğini hesap etmeden olmaz. Çocuklar içinde aynı şey geçerli. Bilmediğimiz ama dogmatik yeteneklerini çekip çıkarmak en azından öğretim kadar önemli. Neden kurulmuştu köy enstitüleri. Köylerde bulunan dogmatik kabiliyetleri bulmak ve çıkarmak için. Belki köydeki bir çocuk dünyaca ünlü bir fizikçi olabilir. Belki ünlü bir piyanist olabilir. Tüm toplumu keşfetmek ve yükseltmek için kurulmuştu. İşte Manisa Bahçeşehir de bu kabiliyetleri bulmak için çok güzel bir sistem ve kadro ile çalışıyor.

Bahçeşehir okulları artık sırf Türkiye de değil dünyada bir isim. Son ve en modern sistemle eğitim ve öğretimde başı çekmeye başladılar ve en önemlisi milli bir kuruluş. Fakat Manisa Bahçeşehir başarılara asla doymadı, doyamadı. Sınıf bazında tüm Bahçeşehir’ler içinde birincilikleri ve ikincilikleri var. Ama esas şu San Remo başarısı muhteşem bir şey. İtalya da yapılan bir yarışmada, İngilizce müzikal bir dramada dünya üçüncüsü oldular. Seyretmek isteyenler internetten ulaşabilir. Peki işledikleri konu neydi biliyor musunuz? ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ‘Peace At Home Peace In The World’ Dünya küresel eğitim festivalinde Atatürk’ün ana ilkesini işlediler ve muhteşem bir başarı elde ettiler. Başını Fırat ve Dilan Hoca ile Nurdan müdirenin çektiği bu kadro bir aile gibi çalışarak başarılarını bu noktaya kadar taşımış oldular. Avrupa’ya ve dünyaya Bahçeşehir in ismini kazıdılar. Böyle olacağı belli miydi? Evet belli idi, çünkü her zaman başarıda yükselen bir ivme gösterdiler. Kabiliyetleri cımbızla çekip çıkarmasını bildiler. Çocuklarla çocuk, büyüklerle büyük oldular. Ey Bahçeşehir Manisa ekibi, çocuklarımızı ellerinize emanet ettik. Hep birlikte yeni başarıları bekliyoruz.

Saygılarımla...
YORUM EKLE