MANİSA’DA HAZİNEYE AİT TARIM ARAZİLERİNE SATIŞA SUNMA KARARI

Hazineye ait tarım arazileri ile 6831 sayılı kanunun 2/b maddesi kapsamında kalan taşınmazların satışı yapılacak. Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Günay Özcan, vatandaşların talep etmesiyle taşınmazların satılacağını belirterek, bu durumun devletin bütçesine milyonlarca lira katkı sağlayacağını vurguladı. Özcan, peşin ödemelerde yüzde 20 oranında indirim uygulanacağını kaydetti.

MANİSA’DA HAZİNEYE AİT TARIM ARAZİLERİNE SATIŞA SUNMA KARARI

banner46

Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Günay Özcan,  hazineye ait tarım arazileri ile 6831 sayılı kanunun 2/b maddesi kapsamında kalan taşınmazlar hakkında yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “26/4/2012 tarihi itibarıyla belediye ve mücavir alan sınırları içinde yer alan ve imar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan taşınmazlar için; 30/03/2014 tarihi itibarıyla en az üç yıldan beri kiralayan ve kira sözleşmesi halen devam eden kiracıları, 30/03/2014 tarihi itibarıyla en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kullanan ve kullanımı halen devam eden kullanıcıları,  hissedarları,  kanuni ve akdi halefleri süresi içinde başvuru yapmaları ve İdare tarafından tespit ve tebliğ edilen satış bedelini (rayiç bedelin yüzde ellisi) itiraz ve dava etmeksizin kabul etmeleri koşuluyla doğrudan satın alma hakkından yararlanabilecektir. 31.12.2019 tarihine kadar taşınmazın bulunduğu yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne (Emlak Müdürlükleri, Millî Emlak Müdürlükleri, Millî Emlak Şeflikleri) dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Satış bedeli, rayiç bedelin yüzde ellisidir. Satış bedeli peşin veya taksitle ödenebilir. Peşin ödemelerde satış bedeline yüzde yirmi oranında indirim uygulanır ve bu bedel İdarece yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içinde ödenir. Taksitli satışlarda; satış bedeline yüzde on indirim yapılmasından yararlanmak istenilmesi halinde bu şekilde belirlenen tutarın en az yarısı, en az yarısının peşin ödenmek istenilmemesi halinde ise, satış bedelinin yüzde onu yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içinde ödenir. Kalanı ise en fazla beş yılda on eşit taksitle faizsiz olarak ödenir. Taksit dönemleri, hak sahiplerinin talebi dikkate alınarak belirlenir ve taksitli satış sözleşmesi düzenlenir”
“SATIŞ BEDELİ PEŞİN VEYA TAKSİTLE ÖDENEBİLİR”
26/4/2012 tarihi itibarıyla belediye ve mücavir alan sınırları dışında yer alan taşınmazlar hakkında bilgi veren Özcan, “31/12/2011 tarihi itibarıyla en az üç yıldan beri kiralayan ve kira sözleşmesi halen devam eden kiracıları,  31/12/2011 tarihi itibarıyla en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kullanan ve kullanımı halen devam eden kullanıcıları, hissedarları, kanuni ve akdi halefleri süresi içinde başvuru yapmaları ve idare tarafından tespit ve tebliğ edilen satış bedelini (rayiç bedelin yüzde ellisi) itiraz ve dava etmeksizin kabul etmeleri koşuluyla doğrudan satın alma hakkından yararlanabilecektir. 16.12.2019 tarihine kadar taşınmazın bulunduğu yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne (Emlak Müdürlükleri, Millî Emlak Müdürlükleri, Millî Emlak Şeflikleri) dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Satış bedeli, taşınmazın rayiç bedelinin yüzde ellisidir. Satış bedeli peşin veya taksitle ödenebilir. Peşin ödemelerde satış bedeline yüzde yirmi oranında indirim uygulanır ve bu bedel İdarece yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içinde ödenir. Taksitli satışlarda; satış bedeline yüzde on indirim yapılmasından yararlanmak istenilmesi halinde, bu şekilde belirlenen tutarın en az yarısı, en az yarısının peşin ödenmek istenilmemesi halinde ise, satış bedelinin yüzde onu yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içinde ödenir. Kalanı ise, en fazla altı yılda on iki eşit taksitle faizsiz olarak ödenir. Taksit dönemleri, hak sahiplerinin talebi dikkate alınarak belirlenir ve taksitli satış sözleşmesi düzenlenir” diye konuştu

Etiketler; #Tarım arazisi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.