SPİL’İN ZİRVESİNDE ÜRKÜTEN GÖRÜNTÜ    

Spil Dağı’nın zirvesinde, 15 metre çap genişliğinde ve 100 metre derinliğinde olduğu tahmin edilen bir obruk tespit edildi. Yürüyüş grupları ve ziyaretçilerin bölgeye girmemesi için önlem alınırken, MTA'dan da obruğun incelenmesi için ekip istenecek.  

SPİL’İN ZİRVESİNDE ÜRKÜTEN GÖRÜNTÜ    
banner87
Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğüne bağlı Spil Dağı Milli Park Müdürlüğü koruma ekipleri tarafından Milli Park içerisindeki rutin kontroller esnasında zirveye yakın bölgede obruk tespit edildi. Ekiplerin kontrolü sırasında bulunan obruk alanında inceleme yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü Manisa Spil Dağı Milli Park Müdürü Halil Ernalçacı, "Obruk, Manisa’da 1517 metre yüksekliğe sahip Spil Dağı Milli Parkı içerisinde yaklaşık 1400 metre yüksekliğe sahip ve sık karaçam ağaçları ile kaplı bölgesinde tespit edildi. Obruğun üst kısmı çap genişliği yaklaşık 15 metre ve delik genişliği de yaklaşık 2 metre olarak tespit ettik. Obruğun derinliğinin ise 70-100 metre arasında olduğunu tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

BÖLGEYE GİRİLMEMESİ İÇİN ÖNLEM ALINACAK


  Bu oluşumun etrafında daha önce oluşmuş daha küçük çöküntüler de tespit edildiğini kaydeden Ernalçacı, obruğun incelenmesi amacıyla Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA)’dan ekip isteyeceklerini ve gerekli incelemenin hemen başlatılacağını belirtti. Ernalçacı, yürüyüş grupları ve ziyaretçilerin bölgeye girmemesi için de gerekli önlemleri alacaklarını sözlerine ekledi. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94