banner83

ÇOCUKLARDA ZEKA MESELESİ: ÖLÇMEK Mİ GELİŞTİRMEK Mİ?

Dünyada uzun zamandır birçok amaçla insanların entelektüel düzeyleri diğer ismiyle zeka seviyeleri farklı test ve yöntemlerle ölçülmeye çalışılıyor. Zeka denilen bilişsel kapasitemiz aslında tam olarak neyi ifade ediyor biraz bunu konuşalım istiyorum.

Öncelikle, bazı ebeveynlerimiz psikolog kliniklerine çocuklarının çok zeki olduklarını düşünmeleri sebebiyle test yaptırmak için geliyorlar. Eğer çocukta böyle bir ileri zeka durumu varsa veya tam tersi daha düşük zeka seviyesine sahipse neler yapabilecekleri konusunda bilgi edinmek istiyorlar. Bunların dışında aileler çocuklarının var olan zeka puanlarını arttırmak adına zeka alanlarını desteklediğimiz atölyelere başvurmak istiyorlar. Aslında tüm bunlar zeka seviyesinin ölçülmesi için kabul edilebilir nedenler ama bilmemiz gereken en önemli nokta keyfi olarak sadece zeka düzeyi kaç puan bunu bilmek için yapılan testlerin etik açıdan doğru olmadığıdır.

**

Peki, diyelim ki çocuğumuza böyle bir test yaptırma niyetindeyiz nasıl bir yol izleyeceğiz? Öncelikle Türkiye’de uygulanan birçok zeka testi olduğunu söylemeliyim, bu testlerden bazıları aynı isme sahip ancak daha eski yıllarda geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış ve günümüz çocuklarının zeka düzeylerini ölçmede yetersiz kalan eski testler. Buna örnek vermek gerekirse en popüler olanı WISC-R dediğimiz 1939 yılında hazırlanmış olan ve halen uygulamada yanlış olsa da kullanılan bir test. Ailelerimiz test yaptırmayı düşünüyorlarsa bunun gibi eski ve artık kullanışsız testler yerine en güncel uyarlaması olan WISC-4 testini tercih etmeliler. Ne yazık ki eski testlerin uygulanması zaman ve para israfının dışında çocuğa test maddelerinin gösterilmesinden dolayı yeni uyarlama zeka testi yapılmak istendiğinde artık yeni testte de doğru sonuç almamızı engelleyen olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

**

Zeka testlerinin güncel olmasının dışında çocuğunuzun 6 yaşından büyük olması test sonucunu etkileyecek bir diğer önemli etkendir. Zeka bildiğimiz üzere doğumdan 6 yaşa kadar potansiyeli doğrultusunda gelişmektedir. Ancak 6 yaşına girmemiş bir çocuğa bu test yapıldığında istediğimiz sonucu almamız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle eğer zeka testi yaptırmak niyetindeyseniz bu konuda dikkatli olmanızda fayda var.

**

Bir diğer önemli konu ise çocuğun zeka potansiyeli nedir ve neyi tanımlar? Aslına bakarsanız zeka anne ve babanın genetik mirası doğrultusunda bir potansiyel aralığa sahiptir diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse genetik olarak 100 ve 140 arasında potansiyele sahip bir çocuk gerekli ilgi, destek, uyaran ve eğitimle beraber 140’a yakın bir zeka puanına sahip olabilir. Ancak bir diğer çocuk 120-150 arasında bir potansiyele sahip olduğunu varsayalım gerekli desteği ve ilgiyi görmediğinde 120 puanda kalabilir. Aslında bahsettiğimiz durum tamamen genetik ve çevrenin etkileşimi sonucunda zeka puanına sahip olduğumuzu gösteriyor ve bu 6 yaş sonrası oturan ve nispeten değişmeyen bir yapıya dönüşüyor. Ancak zeka puanının ötesinde kişinin zekayı temsil eden beceri alanlarının desteklenmesi için bir yaş sınırı bulunmamakta. Bu sebeple zekayı ölçmekten önce desteklemek amaçlanmalı. Bu ihtiyaç doğrultusunda düzenlenen zeka atölye ve programları bu noktada faydalı olmaktadır.

Herkese iyi haftalar dilerim

YORUM EKLE

banner95

banner94