ÇOCUKLARIMIZ, EĞİTİMLERİ VE GELİŞİMLERİ ÜZERİNE...

Gelecek eğitilmiş yeni nesillerin ellerinde yükselecektir. Bu laf size neyi hatırlatıyor? Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk eğitim ordusunu her şeyden değerli kılmış öğretmenlere çocuklarımızı ellerinize emanet ediyoruz demişti. Bir ülkenin kalkınmasındaki en büyük etken gelecek nesillerin doğru eğitimidir. Aynı zamanda çağdaş bir eğitim uygulamaktır. Büyükdedemin de dediği gibi, çağ bize uymaz, biz çağa uymalıyız lafı çok şeyler ifade etmekte. Atatürk neden eğitim diyordu? Çünkü yaşlı, fakir, hastalıklı ve eğitimsiz bir toplum devralmışlardı ve çağdaş bir toplum olarak dünyaya örnek olmak istiyordu. Bu nedenle öğretmenler onun için baş tacı idi.

Gerçekten de çocukların eğitimini ve aynı zamanda gelişimini çok dikkatli takip etmemiz gerekiyor. Ailenin bunun üzerinde etkisi çok. Bir çocuğun sosyal gelişimi eğitimi ailede başlıyor. Olumlu sosyal davranışların aile ortamında oluşturulması gerekiyor. Sonra çevresel faktörler devreye giriyor. Eğer iyi bir eğitim ülkede veriliyorsa suç ve kabahatlerde o kadar azalır. Mesela çocuğun gelişimi konusunda birçok kuram ve teori ortaya atılmıştır. Bunlardan biri davranışçılık kuramı olup John B. Watson tarafından ortaya atılmıştır. Ona göre davranışçılığın temel prensibine göre insan gelişimi dışsal uyarılar ve gözlemlenebilir tepkiler yani alışkanlıklar arasındaki iyi anlaşılmış bağların sonucudur. Bir diğeri ise edimsel öğrenme kuramıdır. Buna göre çocuğun davranışlarını takip eden ceza ve ödüller tarafından pasif olarak ortaya çıkmış edinimsel öğrenme mekanizmaları olarak açıklar. Birde sosyal öğrenme kuramı vardır ki bu Alfred Bandura tarafından ortaya atılmış olup, öğrenmenin yanı sıra düşünce ve yorumlama gibi bilişsel ögelerin önemine vurgu yapan bir kuramdır. Bu gibi kuramlar çocukların eğitim ve öğrenimini mükemmelleştirmek için ortaya atılmıştır.

Bugünün dünyası düne göre çok farklı, yarın ise bugünden daha farklı olacak. Bugün çocuklarımız bizlerin artık anlamadığı bir sistemde düşünüyorlar. Bilgi akışı çok fazla ve bu bilgi akışından faydalanıyorlar. Eğitim ve öğretimin her kademesine giren unsurlardan bir tanesi internet ve tabletler, bilgisayarlar. Artık evinizde telefon olmasın ama internet mutlaka olmak zorunda. Toplumu etkisi altına almış bir bilgi yumağı. Her yere ve her bilgiye ulaşmak mümkün. Tabii doğru olana. Bu nedenle bazı sitelere kalkan koymak gerekiyor. Birçok devlet bunu kendi toplumunun eğitimi için yapıyor. Bunun dışında çocuklarımızın daha açık fikirli ve zeki olmaları için internet gerekli. Kullanmasını öğrenmeleri gerek. Bazen anne babalar kızıyorlar ve çocuk tabletin başından kalkmıyor diye. Elbette fazlası zarar ama doğru şeylerle eğer çocuk eğleniyor ve bilgi alıyorsa bu ona çok faydalı. Mesela Minecraft diye bir oyun var ki bu 3 boyutlu düşünmeyi geliştiriyor. Mimari teknikler içeriyor. İlk önce benim oğlana kızdım amma çok oynuyorsun diye. Birde baktım ki çok pozitif bir program. Hatta duyduğuma göre ileri yaş grupların da okullar tedrisatlarına bile almışlar.

Artık özel okullarla birlikte özel kurslarında açıldığı robotik dersleri mevcut. Tablet ile lego parçalarını birleştiriyor, robotlar yapıyor ve tabletteki programla çalıştırıyorlar. Dedim ya eğitim ve öğretim çağdaş olmazsa havanda su döveriz. Burada ailelerin yapacakları tek şey kontrol. Kötü ve ters uygulamalardan çocukları uzak tutmak. Bazı programların çocuklar üzerinde ters ve olumsuz etkisi var diye hem devlet hem de okullar bunları yasakladı. Bunlar dış güçler tarafından toplumu başından bozmaya yönelik tehditler ve işte burada eğitimde topyekün kontrol şart ve önemli.

Çocuklarımız geleceğin ışığı, parıltısı. Ne diyor Atatürk: Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz. Cumhuriyeti gençliğe emanet ediyorum.

Saygılarımla...

YORUM EKLE

banner95

banner94