banner83

ÇOCUKLARIMIZA BAYRAMLARI YAŞATALIM

On Bir Ayın Sultanı Ramazan ayımızı da idrak edip, bir Ramazan Bayramı’nı daha içimiz buruk olarak tatsız tuzsuz geride bıraktık. Oysaki Tatlı yenilip, tatlı konuşulan Geleneksel Bayramlarımız büyük coşkularla ve heyecanlarla kutlanır, küçükleri sever Büyüklerimizi de sayarak ortak sevinçlerimizle idrak ederdik...

Maalesef bu Bayramımızı da tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi illetiyle mücadele ederek yasaklara maruz kalmış bir vaziyette kutladık.
İnsan ister istemez klasikleşmiş "Nerde O Eski Bayramlar" demeden geçemiyor. Tabii ki Bayramlar değişmiyor. Değişenin bizler olduğumuzu unutuyoruz ya da unutturuluyoruz.

***
Sorarım; her televizyonu açtığımızda ekranlardan eksik olmayan ölüm ve gözyaşı haberlerinin gerçeğinden hangi vicdan sahibi ortada hiçbir şey yokmuş gibi "Bayram" rehavetine kendini bırakabilir ki?

Sorarım; ülkede gizliden gizliye bir iç savaşın tezgahlanmaya çalışıldığı, dağlarımızdan, şehirlerimizden, sokağımızdan kan ve gözyaşının eksik olmadığı şu demlerde gencecik yavrularımızın adanmış adak gibi bir bir toprağa düştüğünü görüp de hangi merhamet sahibi duygu kalkıp ta "Bayram" yapabilir ki?

Sorarım; Savaşların ortasında kalmış küçücük bedenleriyle büyük yükümlülükler üstlenmiş hatta çocukluğunu unutmuş saklambaç yerine bombalardan saklanan o masum yürekleri görünce içlerimiz acıyarak, vicdanımız sızlayarak nasıl "Bayram" yapabiliriz ki?

****

Bize en uzak ve en ihtiyaç duyduğumuz şey olan "Bayram" algısı üzerinde daha canhıraş bir hisle kafa patlamanın vakti iken, klişeleşmiş "Nerde O Eski Bayramlar" sendromunu ve beyhude özlemini dillendirmenin de pek de bir anlamı kalmıyor.

Lâkin söz konusu insan yaşamı olunca hiçbir şeyi görmek istemiyor insan. Daha doğrusu başka şeyleri görme absürtlüğüne düşmekte çok anlamsız oluyor. Yani demem o ki; yeryüzünde onca acı, onca talan ve onca sömürü varken biz hangi duygularla bayramı kutlayacağız ki?

Sanırım bayram en çok çocuklara yakışır. Onların tertemiz kirlenmemiş dünyalarının kirletilmemesi ümidi ile çocuklarımıza bayramları yaşatalım, ama şunu çok iyi bilmemiz gerekir ki bayramların gelebilmesi için öncelikle matemlerin kalkması lazım!

Bu duygularla geçmiş Ramazan Bayramınızı en kalbî duygularımla kutluyor, birbirimizi severek, sayarak çocuklarımıza daha güzel bir gelecek ve daha güzel bayramlar yaşatabilmek ümidiyle Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE

banner95

banner94