banner83

ÇOCUKLARIMIZI ÖNEMSİYELİM

Malum 1,5 Yıl sonra yüz yüze eğitime geçilip okullarımız açıldı. Bu 1,5 yılın çocuklarımızda hem sosyalleşme anlamında hem de eğitim anlamında etkilendikleri kadar psikolojik durumdan da etkilenmiş olabilecekleri kanaatini taşıyorum.
Burada anne, baba ve diğer aile büyüklerine çocuklarımızın gelişimi açısından büyük iş düşüyor. Aileler olarak her ne kadar zorlu bir süreç yaşasak da büyüklerden ziyade onların daha çok etkilendiğini söyleyebiliriz.
**
Teknolojinin önemli ölçüde ilerlediği günümüzde, cep telefonlarının çocuklarımıza yararı olduğu kadar, zararları da olduğu muhakkak. İşte tam bu noktada aile bireylerinin kontrol altında tutup, aile içi program ile ders zamanı ders, oyun zamanı oyun şeklinde hem eğitiminde hem de sosyalleşmesinde katkı sağlayıp destek olabilirler.
Uzmanlarımızın da her platformda dile getirdiği gibi çocuklarımız televizyon, telefon, tablet gibi ekranlarda çok uzun zaman geçiriyor. Çocukların yarım saatten fazla TV izlememelerini öneriyorlar. Ancak evde TV sürekli açıksa doğal olarak çocuklar da izliyor. İzleme/dijital oyun süreleri sınırlı olmalı ve kontrol anne-baba da olmalı. Programlar seçilerek izlettirilmeli ve çocuğun yaşına uygun programlar olmalı.
**
Hızlı akan, çok hareketli ve çok fazla saldırgan şiddet içeren içerikler izlettirilmemeli. Aynı şekilde belgesel gibi yararlı olduğunu düşündüğümüz içerikleri de sınırlı olarak izletmeliyiz. Bu tür araçları çocukları oyalamak ya da uyarmak amacıyla kullanmamalıyız. Zamanın çok değerli olduğunu çocuklara anlatarak, farklı etkinlikler ve oyunlar konusunda teşvik etmeliyiz diyorlar.
**
Bunun dışında da çocuklarımıza, yaşadıkları her günü ılık ve yumuşak bir hale getirebilmeleri için gerekli olan sevgiyi vermeli, onlar büyürken ve tüm hayatları boyunca zor anlar için cesaretlendirmeliyiz.
Hata yapmalarına da fırsat verin ki, hatalarından sonuç çıkarabilsinler. Başkalarının duygularını anlayabilmesini sağlayın. Çocuğun olumlu davranışlarını eşinize, aile büyüklerine abartmadan aktarın ve çocuğun duymasını sağlayın. Çocuğa ev içi ve ev dışı sorumluluklar verin. Koşulsuz sevildiğini hissettirin. Tutarlı davranın, onaylamadığınız bir davranışa sonradan izin vermeyin.
**
Onlara zaman ayırın. Kurallar, sınırlar koyun. Çocuklarınız doğru yoldan sapmış olsa dahi sakın teslim olup pes etmeyin. Olumlu yaklaşım, davranıştan hemen sonra gösterilmelidir. Öncelikle "aferin, çok iyi yaptın" gibi sözel destek, sırt sıvazlama, saçını okşama gibi fiziksel temas, sonrasında arkadaşıyla program yapma, parka, sinemaya götürme gibi ödüller verilmelidir.
Ünlü düşünür Gazzali, anne-babanın, çocuk eğitimindeki faaliyetlerini bir bahçıvanın bahçesinde bulunan ısırgan otlarını ayıklamasına benzetmiştir. Sağlıklı bir nesil için, sağlıklı bir eğitimin çocuklarımıza adapte edilmesi, okulda Öğretmene, evlerimizde ise Anne-Babaya düşüyor...
Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE

banner95

banner94