banner83

Cumhur İttifakı Genişliyor mu?

Cumhurbaşkanı ve Devlet Bahçeli’nin de katılımı İle gerçekleşen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Zafer programı törenlerinde Cumhurbaşkanı ile Oğuzhan Asiltürk’ün ve Fatih Erbakan’ın buluşmaları “ittifak genişliyor mu?” sorularını akla getirdi.

AK Partili pek çok yönetici ile aynı kökenden gelen Saadet Partisi ve Yeniden Refah Partisi’nin temelde bir yakınlıkları söz konusudur. Birlikte siyaset yapmaları da doğaldır. Ortak paydada buluşmaları olağandır. Parti tabanlarının bir araya gelmeleri zor olmayacaktır.

***

Kıbrıs Barış Harekatı yıldönümü kutlamalarına Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte katılan Bahçeli ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Oğuzhan Asiltürk’ün kol kola uçaktan inmesi Cumhur İttifakı ve 2023 seçimleri açısından şüphesiz çok önemli bir gelişmenin işareti olabilir.

Bayram namazında Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bayram namazını aynı camide kıldıktan sonra bayramlaşmaları ve bu karşılaşmayı sosyal medya hesabından bizzat Fatih Erbakan’ın özel olarak paylaşması bir birlikteliğe işaret olarak yorumlanabilir.

***

Siyasi konjonktürde farklı görüşler olabilir. Aynı siyasi parti çatısı altında bile bazı yorum farklılıkları olması doğaldır. Ancak günümüzde uygulanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi farklılıkları bir kenara bırakarak ortak paydada birleşmeyi gerektiriyor. Çünkü %50 + 1’i almadan iktidar olmak mümkün görünmüyor.

Yapılan çalışmaların tamamlanması, projelerin hayata geçirilmesi için birlikteliklerin artırılması, küskünlerin tekrar kazandırılması, şemsiyenin genişletilmesi mutlaka gereklidir. İstanbul ve Ankara yerel seçimlerinde Erdoğan karşıtlığı paydasında buluşanlar belediyeleri kazandı. Şimdi birlikteliğe daha çok ihtiyaç var. Ortak akla ihtiyaç var. “Az olsun, benim olsun” düşüncesini bir kenara koymak gerekir. “Giden gider, kalan sağlar bizimdir” düşüncesi yanlıştır. Kapsayıcı, kucaklayıcı, birleştirici bir dil ve düşünceye ihtiyaç olduğunu düşünenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

***

Ülkenin menfaati için ufak tefek düşünce farklılıklarını bir zenginlik olarak görmek hem ülkeye hem partilere kazanç sağlayacaktır. Meclisin tatilde olduğu şu dönemde siyasi çalışmaların hız kazanacağını düşünüyorum.

YORUM EKLE

banner95

banner94