banner83

DAVA ADAMI OLABİLMEK

Günümüz Siyasetini hak yolunda savunmak ve bu uğurda mücadele vermek her baba yiğidin harcı olmadığı gerçeğini vurgulamak istiyorum. Çünkü; Siyaset kavramını doğru ve bilinçli savunmak maalesef günümüzde parmakla gösterilecek kadar az olduğu görüşüne sahibim...

**

Ömer Lütfü Ersöz'ün bir yazısında; Dava Adamı kavramını şöyle tanımlamış. Dava'nın başarılı olması için mücadele eden ve davasına karşı olanlara yaşayışıyla, sözleriyle iyi örnek olup hakikati çok iyi temsil edene Dava adamı denir.

**

Dava adamı; inandığı değerleri hayatının her anında öncelikle yaşayan ve yaşatılması için çabalayan insandır. Dava adamı; Hak uğruna yaptığı mücadelede önüne çıkan engeller karşısında korkarak mücadeleden vazgeçen değil, tam tersine her engelle birlikte mücadele azmini arttıran insandır.

**

Şamil Basayev 'in çok özlü bir şekilde ifade ettiği gibi: "Bir dava, uğrunda ölünecek kadar değerli değil ise, uğrunda yaşanacak kadar da değerli değildir!" Âyet-i Kerimede: "Müminler içinde Allah'a verdikleri sözde duran nice erler var. İşte onlardan kimi, sözünü yerine getirip o yolda canını vermiştir; kimi de (şehitliği) beklemektedir. Onlar hiçbir şekilde (sözlerini) değiştirmemişlerdir." (Ahzab Sûresi âyet:23)

**

Günümüzde ise Dava kavramını benimsememiş, hatta sorsan anlamını bile bilmeyen; ama kime sorsan ben bu yola baş koymuş Dava adamıyım söylemleriyle karşılaşmaktayız. Oysaki; Dava adamı; Kemiyetin keyfiyete yani, niceliğin niteliğe galip gelemeyeceği Şuurunda olan kalabalıktan korkarak kalabalığın arasına katılan değil, O kalabalığın karşısına çıkarak gidilen yolun yanlışlığını korkusuzca haykırandır.

**

Tufanı görmeden karada gemisini yapan, yanacağını düşünmeden ateşe atlayan, yarılmasını beklemeden Kızıldeniz'e dalan, kendi değerlerini hakim kılmak için müşriklerin öldürme girişimlerine aldırmadan, korkmadan yapması gerekenleri uygulayan, Nemrut'ların, Firavunların, Ebu Cehillerin beşeri güç ve kuvvetlerini ayaklarının altındaki karıncalar kazar zayıf bulup Kâbe'de, bulunduğu her yerde, hakkı haykırıp İslam'ı yaşayıp tebliğ edendir.

**

Ama günümüze baktığımızda kendi çıkarları ve menfaatlerini "Ben Dava adamıyım" kavramını ön planda bir zırh gibi kullanarak yol aldığını maalesef görmekteyiz. Umarım bu yanlıştan dönerek Dava'sına sahip çıkan gerçek Dava adamlarının İslam’ı; Kur'an ve Sünnet'ten yani ana kaynaklarından doğru anlayıp yaşayabilmesi ve  yaşanması içinde mücadele edecek dava kardeşlerimizin bilinçli bir şekilde çoğalması dileklerimle Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gazi4578
Gazi4578 - 1 hafta Önce

Bu Zamanda ve Bu Devirde Dava Adamı Bulmak çok zor. Şimdi İnsanlar çıkarları için atmadıkları takla kalmıyor. Çünkü İnsanlar Kukla gibi oynuyorlar bazılarına kukla lazım meydanda.
Saygılar Yüksel Abim Eline Yüreğine Sağlık

Yüksel İtak
Yüksel İtak @Gazi4578 - 1 hafta Önce

İlginize teşekkür ediyorum Tahsin bey kardeşim Allah razı olsun

banner95

banner94