banner83

DEVRİLEN TRAKTÖRLERİN ŞEHRİ: MANİSA…

Son günlerde haberlerde okuyorum ki, bir traktör devrilmemiş olsun. Tabi sonucun çoğu ölüm oluyor. Şoför kendini atıp kurtulabilirse ne ala. Fakat bu neden oluyor ve bu vakalar artma eğilimi gösterdi. Arazinin engebeli olması riski arttırsa bile yine de aranması gereken tek şey sürüş ve arazi tecrübesi.

******

Sabah haberlerde okudum emniyet müdürlüğü bu konuda uyarıda bulunup üstünde kafes olan traktörlerin kullanılması gerektiğini söylemiş. Doğru demiş de kim dinleyecek. Çünkü benim bildiğim kadarı ile o koruyucu kafesi şoför mahallinin üstüne koyunca güneş altında ateş gibi sıcak oluyor. Pencereleri açsanız da tavan ısınıyor. Bunu kullanan birinden duymuştum. Ama bir nebze sorunu çözecek önlem olduğu kesin.

*******

Belki çekiş sistemleri de elden geçmeli. Bildiğiniz gibi off-road denilen birçok arazi aracı mevcut ve bunlarda çok ileri teknoloji kullanılıyor ve araç neredeyse 45 derecelik eğimde bile gidebiliyor. Belki bu tip sistemler ile traktör daha güvenli bir hale gelir. Veya devrilme anında airbag vari sistemler belli yerlere monte edilebilir ki şoför mahalli ezilmesin. Tabii bunlar yeni teknoloji demek ama parada demek.

*******

Haliyle arazilerde kullanılan ve hatta bakımı bile tam yaptırılmayan traktörler mevcut. Bir kontrol mekanizması şart ama nasıl. Ayrıca üretim az da olsa yatırımı gerektirir. Çiftçi çok kazansa yenisini de alır, ileri teknolojide kullanır. Ama para kazanmazsa bir halt alamaz ve bankaya kalır. Onlarda affetmez bildiğiniz gibi. Fakat elbette bir çıkış yolu bulunmalı çünkü bu devrilme vakaları çok arttı. Bilen bilmeyende kullanıyor bunu. Ama zaten tarlada kullanmak için. Arazi engebeli olduğu zamanlar işler değişiyor.

*******

Bekli çoğu kişinin umurunda değil ama ben duydukça üzülüyorum. Adam 3-5 kuruş para kazanacak ama traktörün altında kalıp canından oluyor. Hem de kutsal olan tarım sektöründe görev yaparken. Bu nedenle acilen alınması gerekli önlemlerin araştırılması ve bir an önce uygulamaya konması gerekiyor. Saygılarımla…

YORUM EKLE

banner95

banner94