DİNDARLI KÖYÜ


Ali Haydar AKSAKAL

Ali Haydar AKSAKAL

Okunma 20 Haziran 2017, 12:00

Büyük şehir statüsüne bağlandıktan sonra mahalle oldu. Dindarlı, Manisa kent merkezine 160, Alaşehir İlçesi'ne 34, Sarıgöl'e 15, Denizli İli'ne 65 km uzaklıkta, Manisa ilinin güneydoğusundadır.  Güneyinde Alemşahlı, kuzeyinde Baharlar ve Emcelli, Batısında Dadağlı  köyleri yer alır. 
        
Dindarlı, 930 metre yükseklikte Kocadağ'ın eteklerinde, dağlar arasında engebeli, kıraç bir arazide kurulmuştur. Güney bölgesinde humus bakımından zengin verimli topraklarda... köylünün ekip biçtiği tarlalar uzanır. Buğday, arpa, börülce, tütün, üzüm, karpuz ve domates üretilir. Köylü, sebze, çiçek dikimi ve satışıyla da geçinmeye çalışıyor. Ürünleri dünya pazarlarına ihraç ediliyor.
         
Çevresinde dere, su birikintisi ve orman yoktur. Arazinin sulanmasında 250'ye yakın sondaj kuyusu  açılmıştır. Dindarlı Köyü'nün Kabaali mevkiinde... Manisa İl Özel idaresi tarafından da 20013 yılında, 180 metre derinliğinde bir kuyuya sondaj pompası konulmuştur, saatte 120 ton su akıtılmaktadır.  2000 yılında yörede... fıstık çamı yetiştirilmeye başlandı...
         
Dindarlı Bölgesi İç Ege Bölgesi'nin iklim özelliklerini taşır. Yağışlar ilkbahar da yağmur, kış mevsiminde kar şeklindedir. Kuru soğuk ve  don olayları görülür.
Köyün nüfusu son yapılan nüfus sayımına göre, 480 hane de 1330'dur. Köyden göçenler zamanla geriye dönmüştür. Dışarıya göç yoktur.
Evler tek ve iki katlı olarak düzenlenmiş. Yaşam seviyesi oldukça iyidir. Eğitim için... okulları ve kütüphanesi ön planda tutulmaktadır. Okumayı seven köy halkı eline geçen kitabı okulun kütüphanesine bağışlamaktadır. Ve okulun imkanlarından faydalanan aydın insanların yetiştiği bir yerdir Dindarlı. 
         
Ticareti ve halkın geçim kaynağı tarıma ve küçükbaş hayvancılığa dayalı... 1000 civarında büyük baş hayvan beslenmektedir.
Köyde yardımlaşma ve dayanışma İmece usulüyle yapılmaktadır. Bireyler bilinçlenmiş, aile planlaması söz konusu olmuştur. Adalet Parti dönemine köyün su ihtiyacı için kamyonla su borusu getirilmiş, yerel yöneticilere kızan köylüler "Adalet Partisi'nin döşediği borulardan su içmeyiz" diyerek kamyonları geri göndermişler. O gün den bu güne... köye resmi yöneticiler uğramamış ve köy kaderine terk edilmiştir.    
         
Halk ilkbahar aylarında ovadaki evlerine göç etmektedir. Köyde 4 cami, bir ilk öğretim okulu, 2 bakkal, 3 kahve, 1 demirci, P.T.T. acentesi, sağlık ocağı köyün sosyal yaşamını etkiliyor. Eski cami 1907 yılında inşa edilmiş, restore edileceği günleri bekliyor. Köy halkı çok candan ve misafirperver... Yöreye gelenler için köy odası yapılmıştır. Köyde, her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü kırda bulunan, dede ismi verilen bir yatır ziyaret edilir, yağmur duası yapılır.
         
Köyde düğünler... cumartesi akşamı kına gecesi ile kız evinde başlar. Pazar günü düğün merasimiyle devam eder.  
Köyde alt yapı sorunu yaşanmasına rağmen teknolojik imkanlar ve internet kullanımı yaygındır. Elektrik 1973 yılında getirilmiştir.
Köyün yolları ve meydanlar toz toprak içindedir. Günümüze kadar köy içi yolları ve otobandan köye giriş yapılmamıştır. Cumhuriyet hükümetleri, yerel ve resmi yöneticilerin unuttuğu bir yerdir. Gitmesek de görmesek de... Dindarlı bizim köyümüzdür. Pazartesi günleri köyde kurulan pazarda... yöre insanı gereksinmelerini temin ediyor. Köyün Sarıgöl ilçesiyle ulaşım sorunu yoktur. 
Köyün 800 yıllık bir yerleşim yeri olduğu söyleniyor. Yıllar önce Dindar Bey isminde bir Yörük... Anadolu içlerinden bu bölgeye kardeşleri Alim Şah ve Dede Ali ile birlikte geliyor. Bir bahar günü obalarıyla yöreye yerleşiyorlar. Üç kardeşten birisi 7 km uzaklıktaki Dadağlı'yı, diğeri 6 km uzaklıktaki Alemşahlı çevresini yurt ediniyor. Dindar bey burada kalıyor ve köyün ismi zamanla Dindarlı olarak anılıyor.
"Köy halkından Fatma Gençeli'nin babası Balkan Savaşı'nda Diyarbakır'da şehit olan Mustafa Oğlu Ahmet'i (1892) araştırırken köyün adının Dindarlı değil Dündağlı olduğunu söylüyor."    
         
Köyün tarihinin Bizans dönemine dayandığı söyleniyor. Katlık mevkiinde çıkarılan bir lahit 1988 yılında Manisa Müzesi'ne teslim edilmiş, ayrıca 3 adet hamam girişi tespit edildiğinden Katlık Bölgesi sit alanı olara ilan edilmiştir.
         
Dindarlı Köyü'nün Çarşak yöresinde yanmış bir köy kalıntısı ve Buldan yolu üzerinde bulunan mezarlık daha sonra tarla haline getirildi, mezarlıktaki yazıtlarda Latince yazılar tespit edilmiştir. Aynı köyün Kulu Çeşmesi ve çevresindeki bina yıkıntıları arasında bakır ve altın paralar, küpler, çeşitli testilerin ve mermer lahitlerin bulunduğu söyleniyor. Bulunan mimari objelerden yörede Lidya'nın egemenlik sürdüğü tespit edilmiş, Dindarlı Köyü birinci derece sit alanı ilan edilmiştir. Bölge kontrol altına alınmasına rağmen hazinecilerin uğrak yerlerinden birisi haline gelmiş.
Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, Dindarlı Köyü'nde kurduğu dev sondaj makineleriyle jeotermal enerci kaynaklarını arıyor. 3 bin metre derinliğe inildi, bölgenin jeotermal kaynaklar yönünden zengin olduğu söyleniyor. Jeotermal enerjiye kavuştuğunda Dindarlı ekonomisi değişecek, seralar çoğalacaktır.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.