DOĞRU OKUMAK


Yavuz ELBiRLER

Yavuz ELBiRLER

08 Ağustos 2019, 14:38

Allah'ın ilk emri OKU. Allah'ın adıyla OKU. Bu emre ne kadar uyduk? Orta Asya Bozkırlarından Viyana kapılarına, Kırımdan, Kızıl Deniz ve dahi Hint Okyanusuna, Kuzey Afrika Sahillerin, Üç Kıt'aya hükmettik. Tarih yazdırdık, ilme, bilime öncülük ettik ve sonra okumaktan, okuyunca da doğru okumaktan vazgeçtik. Kendince okuyup, kendince anlatanları dinlemeyi, sloganlar ve manşetler ile öğrenmeyi tercih eder hale geldik.
Rahmetli Babam, ilk okulu bitirdiğimde, dört adet kitap hediye etti. Nihal Atsız Hocanın Bozkurtların Dirilişi, Bozkurtların Ölümü, Fen ve Tabiat Ansiklopedisi, Tarih ve Coğrafya Ansiklopedisi. Sonraları fark ettim ki Mana ve madde bu dört kitapta vardı.
Rahmetli Dedemin odasında bir levha vardı, üzerinde ''VATAN NE TÜRKİYEDİR TÜRKLERE, NE TÜRKİSTAN. VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR, TURAN'' yazıyordu. Biz sorduk onlar anlattılar. Babamın Dedesi, Çanakkale Gazisi Mustafa Efendiden Çanakkaleyi, Dedem İbrahim Efendiden Milli Mücadeleyi, Babaannem Pakize Hanımefendi, Babam ve Annemden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarını dinleyerek büyüdük.
Polis Kolejinde Edebiyat hocamız ki bir dönem okuyabilmiştik, Rahmetli Nejad Sançar, Türklük Ülküsünü pekiştirdi ruhumuzda ve okuduk bolca.
Nihal Atsız, Feridun Fazıl Tülbentçi, Abdullah Ziya Kozanoğlu, Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu, Ömer Seyfettin, Bekir Büyükarkın, Mustafa Sepetçioğlu, Tarık Buğra, Tanzimat ve Cumhuriyet Dönemi bütün edebiyatçılarının romanları, şiirleri, Ziya Gökalp, Galip Erdem, Yavuz Bülent Bakiler, Türk Ocağı konferansları, Türk Yurdu, Orhun, Ötüken, Bozkurt ve daha birçokları, Türk Milletinin, destanları, kahramanlığı, devletçiliği, milli değerlerini, örf adet geleneklerini, birleştiriciliğini, insan sevgisini, büyüklere itaat, saygı, küçükler sevgiyi, Milli Güç, Milli Şuur, Milli Gururu öğretti bize.
Döndük, batı klasiklerini elden geçirdik, aydınlık oradan geliyor, demişlerdi bize. Gördük ki biz onları aydınlatmışız. Sonra sol literatürü okuduk. Öyle ya! Solcu olmak neredeyse ilericilikti. Gördük ki, alabildiğine istismar, halkı sınıflara ayırma, kavga, bölücülük, ahlaki ve dini değerlerimizi yok ediciler. Şaşırdık, ''Barış namlunun ucundadır'' diyorlardı. Vatanseverliği, yurtseverlik, Milliyetçiliği, ulusçuluk yapmışlardı. İnsan sevgisinden bahsediyor, hakça paylaşmaktan bahsediyor, bir nesli karanlık sokaklara çekiyor, Milli, Manevi bütün değerlerimize saldırıyor, grevler, işgaller, boykotlar, silahlı ve bombalı saldırılar ile ortalığı cehenneme çeviriyorlardı. Hükumetler seyrediyorlar, binlerce genç insan ölüyor, ülkemizin geleceği yok ediliyordu.
Başbuğ Alparslan Türkeş ve Ülkücüleri tanıdık bu ara. Başbuğdan Atatürk'ü dinledik, ve gördük ki ve inandık ki, Türklük Gurur ve Şuuru, İslam Ahlak ve Fazileti ile yetişmiş bu insanlar, Ebed Müddet Türk Devleti uğruna, Türk Milletinin geleceği uğruna Atanın çizdiği ve gösterdiği yolda gözlerini kırpmadan canları pahasına inanç ile yürüyorlar. Onları tanıdıkça bir eksiğimizi fark ettik. O kadar okumuşken en önemlisini Kuran-ı Kerimi okumamıştık. Ezberlediğimiz surelerin manasını bilmiyor idik. Din adamını ''Vurun Kahpeye'' filminde görmüş ve gerici olarak tanımıştık. Döndük bir daha okuduk, İmam-ı Azam Ebu Hanefi, İmam Maturidi kimdi? Biz niye Sünni ve Hanefi idik. Şia ne idi? Ahmed Yesevi, Yunus Emre, Mevlana, Şems, Abdülkadir Geylani ve diğer yüzlercesi, ne anlatıyorlardı? Kuvvacı din adamları Milli Mücadelede ne yapmışlardı. Okuduk, okuduk, bilemediğimizi, anlayamadığımızı sorduk, öğrenmeye çalıştık.
Anladık ki çok okumak, doğru okumak, düşünmek, sorgulamak, tekrar okuyup doğruyu görebilmek şart. Doğru okur isek, doğru düşünür ve doğru söyleriz.
Oku! İnsanı Oku!
''İlim Çin'de olsa gidip öğreniniz.
Bana bir kelime öğretenin kölesi olurum.
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.''
''İlim, ilim bilmektir
Sen kendini bilmez isen,
Bu nasıl ilim bilmektir''
Vesselam OKUMAK
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.