DOMATESİ DALINDAN KOPARMAK

Sebze fiyatlarını bölgeler ve iller arası nakliyenin yükselttiği biliniyor.
Yurttaşların sebzeyi ekonomik biçimde elde edebilmesinin yollarından biriside kendisinin ihtiyacı olan sebzeleri yetiştirmesidir. Sebzeleri kentlerde oturanların kendisinin yetiştirebilmesi, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Hobi Bahçeleri ile mümkün olabilir.

AVRUPA BİRLİĞİ Hobi Bahçelerinin yapımı için hibe veriyor. TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)  hobi bahçelerinin yapımı için hibe verileceğini duyuruyor. Ancak ülkemizde Hobi Bahçelerinin yapımını yağlayacak yasal altyapı yok. Kaynak var, istek var ancak yasal dayanak yok. Bunu anlamak mümkün değil. Yapılacak iş çok basit: Bir yönetmelik ya da torba yasa ile konu çözülür.
Topraktan ve doğadan kopup kentlerin beton yığınları içinde sıkışıp kaldık. Yoğun iş temposu ve giderek gelişen teknoloji ve kablosuz iletişim araçlarının yarattığı elektromanyetik kirlilik nedeniyle stres, depresyon, panik atak gibi rahatsızlıkların çoğaldığını görüyoruz. Kentlerimizde fiziki çevre ile sosyal çevre sürekli etkileşim içinde. Yapılan tüm araştırmalar, insanın içinde yaşadığı fiziksel çevrenin sağlığı ve mutluluğu için ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. 

Kentlerde beton yığınları arasında sıkışıp kalan insanlar için, YESİL TERAPİ, toprakla meşgul olmak iyi tasarlanmış, bahçelerde üretim yapmak öneriliyor.
Yaklaşık iki yıldır, çalmadığım kapı kalmadı. Ancak, Hobi Bahçeleri konusunda yaptığımız girişimlerin tümü sonuçsuz kaldı. Bizi dinleyenler hep “haklısınız” dediler “hobi bahçeleri olmalı” demesine de gerekli düzenlemeyi bir türlü yapmadılar. Görüştüklerimin tümü, sorumluluk yüklenerek, çalışarak, sorun çözmek yerine, sorunu ötelediler. Hem hobi bahçelerine hibe veriyoruz deniliyor. Hem de hobi bahçelerinin yapılmasını sağlayacak düzenleme yapılmıyor.

Biz, kentlerde yaşayanlar olarak doğayı, yeşili, bitki ekip biçmeyi domatesi dalından koparmayı özledik.  Ve çözüm olarak, hobi bahçelerini görüyoruz. Hobi bahçeleri aile ekonomisine katkı sağlarken sağlıklı beslenmenin yolunu da açmış olacaktır.

İçinde ufak bir kulübenin de olacağı 150 metrekareden büyük olmayan bir alanda, büyük bir ailenin tüm ihtiyacını karşılayacak sebze üretimi yapılabilir. Sadece ailenin kendisi değil komşuları bile bu bahçelerde yetişen sebzelerden yararlanabilir. Yapılacak iş, Arazinin tarımsal niteliğini koruyarak, hobi bahçeleri yapımının önünü açmaktır. Tarım köyü de diyebileceğimiz yerleşim alanında sebze üretiminin yanında meyve ve açık alanda kanatlı hayvanlar üretimi de yapılacaktır.

Hobi Bahçelerinde de toprakta çalışıp üretirken spor yapacağız. Kendi diktiğimiz ağaçların gölgesinde çay içip sohbet ederek güzel zamanlar geçireceğiz. Doğanın gücü bedenimiz ve ruhumuza sağlık verecektir. Hobi bahçelerinin önünü açacak düzenleme Hobi Bahçeleri yönetmeli ile aşılabilir. Ya da Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğine bir madde eklenerek aşılabilir. Bu düzenleme Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı ile Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılabilir.

Hobi Bahçelerinde toprakta çalışıp üretirken spor yapacağız. Kendi diktiğimiz ağaçların gölgesinde çay içip sohbet ederek güzel zamanlar geçireceğiz. Doğanın gücü bedenimiz ve ruhumuza sağlık verecek.
Bu konuda BİMER’e yaptığım başvuruya “Düzenleme yapılırken öneriniz değerlendirilecektir” denildi ancak bir düzenleme yapılmadı. Ülkemiz için önemli gördüğüm bu konuda gerekli düzenleme acilen yapılmalıdır.
Düzenleme için zaman ayırabilir, Ankara’ya gidip ilgililerle birlikte çalışabilirim. Hobi Bahçelerinin yapılmasını yolunu açacak düzenlemenin yapılması için, önerilerinizi ve katkılarınızı ve Manisa Milletvekilleri ile tüm ilgililerden yardım ve destek bekliyorum. Hobi Bahçelerinin yapılmasının yolunu açacak olan düzenlemeye katkı verenler hiçbir zaman unutulmayacaktır…
 
 
YORUM EKLE

banner95

banner94