banner83

DÜĞÜN MAGANDALARI SAHNEDE!

Salgınla ilgili tedbirlerin gevşetilmesi neticesinde düğün ve diğer eğlenceler yeniden başladı. Özellikle köy düğünleri olmak üzere düğünlerde havaya ve çevreye ateş etme şeklinde davranış sergileyen magandalar da tekrar sahneye çıktı. Bu kişiler şehir merkezlerinde dahi hiç korkmadan çevreye ateş etmeye devam ediyorlar.

**

Valilerimizin bu konuda gerekli önlemleri alacağına inanıyoruz. Emniyet güçlerimiz gerekli ise tüm düğünlere görevlendirme yapabilirler. Her düğün sahibi izin için kaymakamlıklara ve belediyelere bildirimde bulunma zorunluluğu yakından takip edilmelidir.

**

Yargıtay Ceza Kurulu düğün magandaları hakkında emsal bir karar verdi. Düğünde havaya açtığı ateş nedeniyle 3 yaşındaki çocuğu öldüren sanığa 25 yıl hapis cezası verildi. Yargıtay Ceza Kurulu “Düğünde rastgele ateş eden sanığın göze aldığı, kabullendiği ve kayıtsız kaldığı netice, ateşlediği mermi çekirdeğinin civarda bulunan herhangi birisine isabet etmesi, bu kişinin de ölmesi veya yaralanmasıdır. Düğünü izleyenler arasında çocukların da bulunabileceğini öngörebilecek durumda olan sanığın sorumluluğu meydana gelen muhtemel neticenin ağırlığına göre, yani bir çocuğun ölümü neticesine göre belirlenmelidir. Sanığın eylemi, bir çocuğun ölümüyle sonuçlandığından kabullenilen ve öngörülebilen muhtemel neticenin gerçekleşmiş olması ve Türk hukuk sisteminde yerleşik hale gelen 'olası kasıt netice ile belirlenir' kuralı karşısında sanığın eyleminin olası kasıtla nitelikli öldürme suçunu oluşturduğu kabul edilmelidir” dedi.

**

Sadece düğünlerde değil asker uğurlama törenlerinde de benzer durumlar yaşanmaktadır. Artık canlar yok olmasın. Valilerimiz ve emniyet müdürlerimiz daha dikkatle konunun üzerine gitmeli, halkımız duyarlı olmalıdır. Düğünlerde havaya ateş açılması bir cesaret değil kişiliğindeki eksikliği tamamlama kompleksidir. Havaya ateş açmanın kimseye bir yararı yoktur. Hatta havai fişek atılmasının da hem tehlikeye hem de gürültü kirliliğine neden olduğundan dolayı yasaklanmasında toplum açısından yarar olduğunu düşünüyorum. Düğün magandalığının önlenmesi için hepimize görev düşüyor.

**

Bu mevsim orman yangınları açısından çok hassas bir dönem. Özellikle havai fişeklerin yangına neden olma riski yüksek. Pikniklerde mümkün mertebe ateş yakmayın veya tam söndüğünden emin olmadan oradan ayrılmayın. Yolda aracınızla giderken aracınızdan çevreye pet ve cam şişe atmayın, sigara izmaritinin büyük yangınların başlangıcı olduğunu unutmayın. Canla başla çalışan ve hayatını ortaya koyan orman yangın ekiplerimize ve bakanlık yetkililerine hassasiyetleri ve çalışmaları için teşekkür ediyorum. Tüm ormancılarımızı saygı ile selamlıyorum.

YORUM EKLE

banner95

banner94