banner83

KHK'YA KARŞI MÜCADELE BAŞLATTILAR

Eğitim Sen Şube Başkanı KESK Manisa Yürütmesi Dönem Sözcüsü Remzi Şirin, Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili açıklama yaparak, kamu emekçilerinin haklarının zorla ve hile ile değiştirildiğini iddia etti. Şirin, “Konfederasyonumuz KESK, etkin ve kitlesel bir mücadele ile saldırıları püskürtme kararlılığındadır” dedi.

KHK'YA KARŞI MÜCADELE BAŞLATTILAR
banner87
 “Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı"  Bakanlar Kurulu'na sevk edildi. Önümüzdeki günlerde TBMM'de ele alınması beklenen tasarı, KESK üyelerini harekete geçirdi. AK Parti’nin iktidara geldiği günden bu yana Kanun Hükmünde Kararname yayınlamadığını, son 5 ayda ise 34 adet KHK çıkardığını belirten KESK Manisa Yürütmesi Dönem Sözcüsü Remzi Şirin,  KHK’lar ile kamuda eşitsizliklerin arttığına dikkat çekti. Şirin, “İktidarda bulunduğu 8-8,5 yıllık süreçte hiç Kanun Hükmünde Kararname yayınlamayan AKP Hükümeti; son 5 ayda 34 KHK çıkardı. KHK düzenlemeleriyle bazı bakanlıklar yeniden yapılandırıldı, yeni bakanlıklar oluşturuldu. Maliye Teftiş Kurulu, Hesap Uzmanları Kurulu, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Milli Prodüktivite Merkezi(MPM), Elektrik İşleri ETÜD İdaresi (EİE), Petrol İşleri Genel Müdürlüğü gibi birimler kapatıldı. AKP Hükümeti, 12 Haziran seçimleri öncesinde de TBMM’yi “devre dışı” bırakarak, 6 aylık süreyle aldığı yetki yasaları üzerinden bakanlıkların teşkilat yapılarını, kamu emekçilerinin mali haklarını baştan aşağı değiştiren 35 farklı alanda KHK çıkarmıştır. Kamuda “eşit işe eşit ücret” yalanı ile yeni eşitsizlikler ortaya çıkmıştır! 2 Kasım'da yayımlanan sadece ikisi bile (661 ve 662 sayılı KHK'ler ) toplam 62 kanun ve KHK'de değişiklik yaparak yasal düzenleme alanında bir rekor oluşturdu. 666 Sayılı KHK ile kamu emekçilerinin mali, sosyal ve özlük haklarında hak gaspları yaşandı. Reform diye sunduğu kararname "Eşit İşe Eşit Ücret" adı altında üst düzey yöneticilerin ek ödemelerinde ve ücretlerinde artışlar yapılırken(müsteşar, genel müdür) gibi… Diğer çalışanlar göz ardı edilmektedir” dedi.

“Reform lafından korkar olduk”

Sadece kamu emekçileri adına değil, tüm vatandaşlar için mücadele verdiklerini belirten Şirin sözlerine şöyle devam etti; “Artık reform, yenilik, değişim lafından korkar olduk, ne zaman hükümet bu lafları ederse peşinden emekçilerin kazanılmış haklarını ellerini alacak düzenlemeler gündeme geliyor. Bir başka oyun da kamu emekçilerine toplu sözleşme hakkı üzerinde oynanıyor, doğrudan toplu sözleşme konusu olan mali haklar KHK’ler ile düzenlenmek isteniyor. Kamu ya da özel sektör ayrımı yapmaksızın ücretler belirlenirken, çalışanların ve ailelerinin asgari zorunlu ve sosyal ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin kamuda bugünkü uygulama şekliyle sadece “işe göre” ücretlendirme değil, aile ve çocuk yardımları, konut yardımları, evlenme, doğum ve ölüm yardımları vb. ödemeler dikkate alınmalı, kamu ya da özel sektör ayrımı yapılmadan, herkese kendisi ve ailesinin insanca yaşamasını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır. Bunun gerçekleşmesi ancak grevli toplu sözleşme ile mümkündür. Ücret ve sosyal haklar siyasi iktidarın tasarrufu ile değil, sendikalarla hükümet arasında yapılacak toplu iş sözleşmesi ile belirlenmelidir. Konfederasyonumuz KESK, etkin ve kitlesel bir mücadele ile saldırıları püskürtme kararlılığındadır. Bizim mücadelemiz sadece kamu emekçilerinin değil milyonlarca yurttaşımızın eşit, nitelikli, parasız ve ulaşılabilir kamu hizmetlerinden yararlanması mücadelesidir.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94