banner83

EGE'NİN ZEYTİNİ BARIŞIN SİMGESİ

Merhaba kıymetli okurlarım, bu makalemde sizlere Egemizin verimli topraklarında yetişen zeytinin insan vücuduna sayısız faydasının olduğu gibi aynı zamanda barışı da simgelemesinin hikayesinden bahsetmeye çalışacağım. Kıymetli vaktinizi ayırıp, okuduğunuz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Zeytin dalının barışı sembolü oluşu. Gılgamış Destanı'ndan üç büyük semavî dinin kutsal kitaplarına değin antik ve kutsal metinlerde yer alan Büyük Tufan'da rivayete göre Nuh Peygam­ber tufan biraz durulunca geminin güvertesinden bir beyaz güvercin uçurur. Bu beyaz güvercin bir müddet sonra gemiye ağzında bir zeytin dalıyla döner. Böylece Nuh Peygamber tufanın bittiğini ve suların çekil­diğini anlar. Bu nedenle ağzında zeytin dalıyla beyaz güvercin çağlar boyu barışın sembolü olarak anılır olmuştur. Kesin olmamakla beraber edindiğim bu bilgiyi paylaşmak istedim.
EGE'DE ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI
Ege Bölgesi’nde, zeytin üretiminin %80'i yağlık, %20'si de sofralık olarak işlenmektedir. Bu ürünlerin pazarlanma oranları ise yaklaşık %78'dir. Geriye kalan bölümü iç tüketime ayrılmaktadır. Çevre il ve ilçelere göre İzmir'in ilçesi Ödemiş’te yetişen zeytinin yağında asit yoktur boğazı yakmaz ve bölge insanı Mideyi yumuşattığı için karın ağrısı mide ağrısı yaşadığında çay bardağına koyup içer. Ege bölgesinin sofralarda yemekleri, salataları hatta bazı tatlıları bile zeytin yağı olmadan olmaz. İzmir'in İlçelerinden Ödemiş, Tire, Bayındır, Torbalı, Menderes, Menemen, Kemalpaşa, Dikili, Urla, Seferihisar, Aliağa gibi yerlerde çiftçinin geçim kaynağıdır zeytin.
EGE'DE ZEYTİN ÇEŞİTLERİ
Ayvalık (Edremit, Ayvalık, Gömeç, Burhaniye), Memecik (Aydın ve Muğla'da), Domat (Akhisar), Uslu (Akhisar, Kemalpaşa, Yatağan), Erkence (İzmir), Çakır (İzmir), İzmir sofralık, Çekişte (Ödemiş, Torbalı, Nazilli), Çilli (Kemalpaşa), Kiraz (Akhisar), Memecik (Muğla, İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Memeli (Menemen, Turgutlu) en yaygın türlerdir. Akzeytin (İzmir Çekişte), Aşı Yeli, Dilmit, Eşek Zeytini (Girit Ulağı), Hurma Karaca (Urla) Hurma Karaca (Aydın), Kara Yaprak, Taşarası (Bozdoğan), Elma, Kuru Gülümbe, Karşıyaka Güzeli, Yerli Yağlık (Milas) zeytin çeşitlerine bölge halkının verdiği isimlerdir.
Sevgi ve saygılarımla, sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE

banner95

banner94