banner83

EĞİTİM VE PANDEMİ ÜZERİNE…

Bu virüs olayı hiçbir şeyi eğitimi vurduğu gibi vurmadı. Her sektör çalışmasını devam ettirmek için devlete durmadan baskı yaptı. Futbol kulüpleri başta, sanayi, ulaşım, turizm çalışmamız gerek dedi. Aman yoksa batarız, şöyle kötüyüz, böyle kötüyüz dediler ama kimse eğitimin geldiği noktayı pek umursamadı. Çünkü sonucun nereye gideceğini analiz bile etmediler. Uzaktan eğitimle işi götürmeye çalıştık.

*******

En önemli olan ve çalışması gereken birkaç sektör var. Bunları sağlık, tarım ve lojistik olarak sayabiliriz. Gerisi kendini sıkıp bekleyebilirdi. Hem de birkaç ay yeterli idi. Doğal olarak herkes çocuğunu ve evladını düşünür ama gereken tüm tedbirleri başta aileler alsa bu eğitim devam edebilirdi. Tabii ki aksakta olsa. Hele lise ve üniversite en önemli eğitim alanlarıdır. Artık bir meslek oluşumu ve gençlik başlar. Ama biz herkesi işine yolladık ama çocukları hapsettik.

*******

Yeğenlerim Fransa da okuyor. Fransa uzaktan eğitim yapsa da belli zamanlarda okulları açtı ve kesinlikle sınavları yüz yüze yaptı. Onlar söylediler. Biz hala yüz yüze sınav yapmıyoruz ve eğitime darbe vuruyoruz bence. Çünkü belki evde ders çalışıp dinlersiniz ama evden sınav doğru değildir. Kişinin karakteri ile doğru orantılıdır. Bir kontrol mekanizması olmadığı için neler oluyor bilemezsiniz. Dürüstlük bir hazinedir ama herkeste yoktur. Bu nedenle lise ve özellikle üniversitelerde sınav gerekli tedbirler alınarak yüz yüze olmalı. Yoksa kalitesiz adam mevzun etmeye başlarız.

*******

Para izafi bir kavramdır ve insan tarafından icat edilip bugün Tanrılaştırılmıştır. Bu bütün Dünyada böyle maalesef. Ama eğitim bilgi ve davranış demektir ki para ile birden satın alamazsınız. Bir meta değil bir kavramdır ve yıllara bağlıdır. Bir doktor bugün 10 yılda ancak yetişir. Siz doktora bir yılda diploma veremezsiniz çünkü sonu felaket olur. İşte bizim de artık eğiti üst olarak görüp bu pandemide yaptığımız hataları yapmamamız gerekiyor. Aksi halde gelecekte felaket olacak duruma gideriz. Hele yüksek eğitimin önemini herhalde herkes bilir. Kaliteli ve bilgili kişiler yetiştirmek kolay değil. Öğretimi ve sınavları kuralına göre yapmak gerek ama 2 yıldır hala gereken önem verilmedi. Herkes cebini düşündü ama çocukları ve gençleri düşünen olmadı. Saygılarımla…

YORUM EKLE

banner95

banner94