ANLAYARAK HIZLI OKUMA EGZERSİZLERİ

Hızlı okuma; okuma hızını artırmanın yanında anlama oranını da geliştirmeyi hedefleyen çalışmalar bütünüdür. Hızlı okuma kabiliyetinin gelişmesi için yapılan egzersizler algılama hızını da geliştirmektedir.

ANLAYARAK HIZLI OKUMA EGZERSİZLERİ
banner87

Anlayarak Hızlı Okumanın Faydaları

Anlayarak hızlı okuma yapmanın en önemli faydası kişilere zaman kazandırmasıdır. Yoğun bir hayat temposuna sahip bireyler için başarılı bir zaman yönetimi yapabilmek paha biçilemez bir durumdur. Öğrencilerin okuduklarını hızlı anlamaları daha fazla soru çözmelerine fayda sağlamasının yanı sıra, ödevlerini de daha pratik yapabilme becerilerini geliştirmektedir. İşi gereği pek çok doküman okumak, belgeleri incelemek durumunda olan iş adamlarının da öğrenecekleri okuma teknikleri sayesinde okuma hızlarını artırmaları mümkündür. Kişiler, okumaya başlamadan önce okuyacakları metne muhakkak göz atmalıdır. Okumaya başlamadan önce metin hakkında bilgi edinip genel bir değerlendirme yapmak, metinde geçebilecek kelimeleri tahmin etmeyi de kolaylaştırmaktadır. Göz atma sırasında kişiler ana başlıkları, alt başlıkları, ilk ve son paragrafları incelemelidirler. Böylelikle okuyucuların metne daha kolay odaklanması sağlanmış olur. Hızlı okuma teknikleri, kişilerin dikkatini yüksek oranda artırmaktadır. Bu teknikler ile sadece okuma hızı değil, anlama hızında da artış görülmektedir. Okuma hızı en az 3 kat artar ve böylelikle zihnin algılama hızına daha çok yaklaşmış olur.

Sınavlara daha az çalışıp fazla bilgi edinmek her öğrencinin hayalidir. Kısa sürede çok şey öğrenmek için de hızlı okuma ve anlama kabiliyetinin gelişmiş olması gerekmektedir. Öğrenilen teknikler, okuyucuların görme yeteneklerini geliştirmektedir. Böylelikle daha önce iki ya da üç kelime görebilen okuyucular, öğrendikleri hızlı okuma yöntemleri sayesinde cümleleri ve daha sonra da paragrafları görmeye başlarlar. Çok okumak da daha fazla bilgi sahibi olmayı beraberinde getirir. Kişilerin hızlı okuma ve düşünme alanında kendilerini geliştirmelerine yardımcı olan yöntemler, hızlı okuma kursları tarafından öğretilmektedir. Hız kazanabilmek adına okuyucuların sesli okuma ya da ağız kımıldatma gibi alışkanlıklarını bir kenara bırakmaları ve anlayarak hızlı okuyabilmek için yeni bir sayfa açmaları gerekmektedir.

En doğal hızlı okuma tekniği fazla kitap okumakla elde edilmektedir. Fakat okuyucular okuma hızlarını artırmakla beraber hızlı anlama kapasitelerini de geliştirebilmelidir. Çok kitap okumak kişilerin görme yeteneklerini geliştirse de, anlama hızlarını artırmak için belli teknikleri bilmeleri gerekmektedir. Kitap okuyan insanların, okumayanlara kıyasla en büyük avantajları geniş bir kelime hazinesine sahip olmalarıdır. Bu da göz gezdirme yöntemiyle hızlıca görülen kelimeleri tahmin etmeyi kolaylaştırmaktadır. Okuyucuları yavaşlatan ve herkesçe yapılan en bilindik okuma hatalarından birisi sesli okumadır. Kişiler sesli okuma yaptıkları zaman daha iyi anlayabileceklerini düşünmektedir. Bu alışkanlığı kırmak zor gibi gözükse de imkansız değildir. Hızlı okuma egzersizleri ile sesli okuma alışkanlığından kurtulmak mümkündür. Superhizliokuma.com, bu alanda  kişilerin yaptıkları tüm okuma hatalarını, doğru okuma teknikleriyle yer değiştirmelerine yardımcı olacak uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER