banner83

B1 Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir?

B1 Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir?
banner87

Trafikte araç kullanmak, küçük yaşlardan itibaren neredeyse herkesin hayalidir. Ancak trafikte yasal olarak araç kullanabilmek için sürücülerin ehliyet adı verilen belgeye sahip olmaları zorunludur. Sürücü belgesi almak isteyen bireyler, kullanacakları araç türünü göz önünde bulundurarak başvuru yapmalıdır. Türkiye’de sürücü belgesi almak isteyen kişiler, başvurularını ancak sürücü kursları aracılığı ile yapabilmektedir. Bunun dışında bireysel olarak başvuru yapma gibi bir durum söz konusu değildir. Almak istedikleri sürücü belgesi için gerekli ola yeterlilikleri taşıyan kişiler, kendilerinden talep edilen belgeler ile birlikte bir sürücü kursuna giderek başvuru yapmalı ve sürücü belgesi alma işlemlerini başlatmalıdır.

B1 Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Türkiye’de 2016 yılında yapılan son düzenleme ile birlikte, farklı güç ve boyutlara sahip olan araçları kullanabilmek amacıyla 18 farklı sürücü belgesi mevcuttur. Bu sürücü belgelerinden biri olan B1 sınıfı ehliyetler, M sınıfı sürücü belgesine sahip olan kişilerin kullanabildikleri MOPED’ leri kullanabilirler. Bunun dışında B1 sürücü belgesi sahipleri, gücü maksimum 15 kW olan ve 400 kilogram ağırlığı geçmeyen, dört tekerli motosikletleri kullanabilirler. Yük taşımacılığı amacıyla bu aracı kullanacak olan kişilerde ağırlık şartı 550 kilograma kadar esnetilebilmektedir. Dört tekerlekli olan elektrikli motosikletlerde bataryaların ağırlıkları, aracın ağırlığına dâhil edilmez. B1 sınıfı sürücü belgesi almak isteyen kişiler 16 yaşını doldurmuş olmalıdır.

Yazılı Sınav Konuları

Sürücü belgesi almak isteyen kişiler ilk olarak bir sürücü kursuna kaydolarak burada kendilerine verilecek olan eğitimleri tamamlamalıdır. Sürücü kursu eğitimlerine katılım zorunlu olmamakla birlikte, yapılacak olan sınavlardan başarı elde etmek adına önemlidir. Daha sonra sürücü adayları ilk olarak yazılı sınava girmektedir. Yazılı sınavda adaylara ilk yardım, trafik, çevre ve motor gibi konulardan toplamda 50 soru sorulmaktadır. Bu alanlarda sorulacak olan sorular çok geniş bir çerçeveye sahip olmadığından dolayı, geçmiş yılların sorularını çözmek adaylar için büyük kolaylık sağlayacaktır. Yazılı sınavda başarılı sayılabilmek ve uygulama sınavına girmeye hak kazanabilmek için adayların minimum 70 puan almaları gereklidir. Bu da 50 soru içerisinde 35 soruya denk gelmektedir.

Sürücü Belgesi Geçerlilik Süresi

2016 yılına kadar Türkiye’de verilen sürücü belgeleri, ömür boyu geçerliliğe sahipti ve kaybedilmedikleri sürece de değiştirilmelerine gerek yoktu. Ancak bu konu ile ilgili yapılan düzenleme neticesinde sürücü belgelerine geçerlilik süresi getirildi. Bu düzenlemeye göre M, A1, A2, A, B, BE ve F sürücü belgelerine sahip olan kişiler, sürücü belgelerini 10 yılda bir değiştirmek ve yenilemekle yükümlüdür. Ayrıca C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sürücü belgelerine sahip olan kişilerin belgelerinin geçerlilik süresi ise 5 yıldır. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi sahiplerinin yeniden sınava girme ihtiyaçları yoktur. Hastaneden alacakları bir sağlık raporu ile trafik tescil kuruluşlarına başvuru yapmaları yeterlidir.

https://www.surucukurslari.com/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94