banner83

Eğitime ulaşılamıyor!

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı kırsal mahalle olan Çavuşoğlu Mahallesi’nde internet altyapısındaki yetersizlik nedeniyle öğrenciler, uzaktan eğitime katılamıyor.

Eğitime ulaşılamıyor!
banner87

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken, okullarda yüz yüze eğitim Türkiye’de vakaların artması nedeniyle ertelendi. Öğrenciler dersleri uzaktan eğitim ile alıyor. Ancak bazı öğrenciler yaşanan internet sorunları nedeniyle EBA ve Zoom'a tam olarak giremiyor. Manisa Merkez’e 11 kilometre uzakta bulunan Çavuşoğlu Mahallesi’nde öğrenciler, internet alt yapısından dolayı ilk günden itibaren derslere katılamayarak büyük sıkıntılar yaşıyor. Sınav zamanlarında sadece arkadaşlarının getirdiği notlar ile ders çalışıp sınava giren öğrencilerin derslerde olan ortalamaları da düştü. Mahallenin daha birçok sorun ile karşı karşıya kaldığını ifade eden öğrenciler ve veliler internet konusunda yetkililerden yardım bekliyor.

DURUMUMUZ YOK Kİ GİDİP AYLIK FATURA ÖDEYİP İNTERNET ALALIM”

Mahallenin birçok konuda sıkıntı yaşadığını ve bu sıkıntıların giderilmediğini ifade eden mahalle sakini Şükran Ötgür, “İnternetimiz olmadığı için çocuklar derslere giremiyor. Gidip internet yüklüyorum oda ertesi gün bitiyor. Benim kızım, derslere katılabilmek için üst kata gidiyor. İnternet çekmiyor, ağlayarak aşağı iniyor. Bize, internet lazım. İnternet olsun ki, çocuklar ders çalışabilsin. Madem bu hastalık var devlet çocuklara sahip çıksın. Bazı insanların maddi durumu olduğu için internet çekebiliyor. Peki ya maddi durumu olmayanlar ne yapacak? Durumumuz yok ki gidip aylık fatura ödeyip internet alalım. Önemli olan çocuklar. Bu çocuklara sahip çıkılmasını istiyoruz. Ben de burada kadın kolları başkanıyım. Bu hastalık çıktığından beri ben yetkili kimseyi buralarda görmedim. Bu köye de sahip çıksınlar. Hastanemiz yok. Sadece bir bakkal var burada. Biz bakkalı ne yapalım, hastane lazım. İğne yaptırmak için Manisa’ya gidiyoruz. Arabamız yok. Dolmuşlar geliyor ama herkesi almadan gidiyor. 10 kişi tamamlandığı an yoluna devam ediyor” diye konuştu.

BELEDİYELERE GİDİN DİYORLAR”

İnternet olmadığından dolayı canlı derslere katılamadığını ifade eden lise öğrencisi Gamzenur Sağır, “Okullar başladığından beri hiç canlı derse giremedim. Çünkü internette sıkıntılar yaşıyoruz. Evimiz iki katlı üst kata gidiyorum ders çalışmak için ama maalesef internet olmadığı için çalışamıyorum. Hocalarımız, derslere girmemizi istiyor. Onlar da belediyelere gidin diyorlar. Biz gidiyoruz fakat onlar da bir şey yapmıyorlar. Ortalamam düştü. Daha lise 1 öğrencisiyim. Canlı derslere giremiyorum. Sınavlara giremiyorum. Sınıf grubumuzdan arkadaşlarım dersleri atıyor bazen ama bu yeterli olmuyor” dedi.

EBADA’DAN 8 GB VERDİLER AMA DERSLER ZOOM’DAN YAPILIYOR”

Derslere katılamadığı için sınav zamanlarında büyük sıkıntılar yaşadığını söyleyen lise öğrencisi Aysun Kokuş da,“ Ben sınav günleri okula gidiyordum. Sınav saati 2’de oluyordu. Arkadaşlarım benim için erken gelip ders çalışmama yardım ediyorlardı. Sadece o an ne çalıştıysam o bilgiyle sınava giriyordum. Grupta arkadaşlarım canlı dersin saatlerini yazıyor. Zoom ile ders yapılıyor. İnternetimiz çekmiyor. Eba’dan 8 GB internet verdiler. Ama bizim dersler Zoom üzerinden yapılıyor. Zoom üzerinden bu internet bize nasıl yetsin? Ders ile alakalı hiçbir şey bilmiyorum. Şuan 10’uncu sınıfım ama 11’e geçtiğimde ne yapacağım bunun kaygısını yaşıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çaresizce öyle kaldık” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94