banner83

Manisa’da 500 Okulda 32 Bin Öğrenci Eğitime Erişemiyor!

CHP Yunusemre İlçe Gençlik Kolları Mehmet Arslan, Manisa Valiliği’nin EBA’da yaşanan mağduriyeti belirleyebilmek adına okul müdürlerinden internet ve bilgisayar erişimi olmadığı için derslere katılamayan öğrencilerin tespitini istediğini, 500 okuldan 32 bin ihtiyaç sahibi öğrencinin ortaya çıkmasının ardından okul başına yüzde 10 kota konulduğunun öğrenildiğini açıkladı.

Manisa’da 500 Okulda 32 Bin Öğrenci Eğitime Erişemiyor!
banner87

CHP Yunusemre ilçe gençlik örgütü Yuntdağı’nda eğitimde eşitlik ve EBA( Eğitim Bilişim Ağı) sistemindeki aksaklıklarını giderilmesi için basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, CHP eski Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ve partililer katıldı. CHP Yunusemre İlçe Gençlik Kolları Mehmet Arslan, açıklamasında koronavirüs salgınında en fazla zarar gören alanların başında eğitim sisteminin geldiğini belirterek, eğitimi aksayan öğrencilerin sorunlarının bir an önce çözülmesi için yetkililere çağrıda bulundu.  Arslan, “Şu anda ülkemizde 2 milyon 716 bin 883 hanede herhangi bir internet erişimi bulunmamaktadır!  Toplumun üst sosyoekonomik kesiminin bilgisayara erişim oranı yüzde 90 seviyelerindeyken alt kesimde bu oran yüzde 40’a düşmektedir!  TRT EBA yani Eğitim Bilişim Ağına ülke genelindeki öğrencilerin yüzde 60‘I şu anda giriş bile yapmamış, yapamamıştır!  Öğrencilerin %70’den fazlası derslerde sadece dinleyici konumunda kalmıştır; Derslere aktif bir biçimde katılamamış, anlamadığı yerleri belirtememiş, interaktif bir eğitim yapılmamıştır. Güney Doğu Anadolu’da internete erişim %27 oranındadır, bu oran Kuzey Doğu Anadolu’da ve Orta Doğu Anadolu’da %25’i geçememiştir.” dedi.

17 YILDA EĞİTİM SİSTEMİ 15 KEZ DEĞİŞTİ

“Sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasasının 42. Maddesinde “kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz” ifadesi ile eğitimde eşitliğe vurgu yapıldığını hatırlatan Arslan, “Maddi imkanlar, teknolojiye erişilebilirlik durumu göz önünde bulundurulduğunda her çocuğun konuları aynı şekilde öğrenmesi mümkün olmayacaktır; Eğitim, her evde eşit şartlar altında sağlanamayacaktır.  Bu veriler de bunu kanıtlar niteliktedir. Mevcut hükümet tarafından izlenen politikalar sebebiyle üst gelirli ve alt gelirli aileler arasındaki gelir makası iyice açılmış ve hayatın her alanında kendini gösterir hale gelmiştir. Özel okullar şu an öğrencileri için tüm imkanlarım seferber etmişken, maddi imkan bulunmayan öğrenciler ne yapacaktır?  Bu durum eğitim alanında özel okulları seçenek olmaktan çıkarıp zorunluluk haline getirmektedir.  Bu ülkede kaliteli eğitim almak için zengin bir ailenin çocuğu mu olmak gerekmektedir?  Her söylemlerinde istikrar ve eşitlikten dem vuran mevcut hükümetin politikaları nitelikli bir eğitimi neden sadece zengin ailelere sunmaktadır? AK Parti Hükümeti; 17 yılda 15 kez eğitim sistemi, 16 yılda 7 kez Milli Eğitim Bakanı değiştirmiştir. Bu durum da eğitimde sağlanamayan istikrarın en net örneklerinden biridir. 2002 yılında hükümetin eğitime ayırdığı bütçe %17 iken şu anda %4 seviyesine inmiştir. Bu bütçenin %80’i de öğretmen maaşlarına harcanmıştır” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİLERE NE OLACAĞI MERAK KONUSUDUR!”

Yaşanan teknik aksaklıklar sebebiyle yüz binlerce öğrencinin eğitim hakkından mahrum kaldığını ve kalmaya devam ettiğini söyleyen Arslan, “ EBA sisteminin başarısızlığı, verimsizliği ve yetersizliği ortadadır. Ziya Selçuk’un, EBA sisteminin çökmesiyle ilgili olarak yaptığı “Bu bizim için aslında olumlu bir haber. Talepte büyük bir sıçrama oluştu. Bir daha olmaz diyemem, yine olur.” şeklindeki açıklaması da eğitim sisteminin nasıl bir durumda olduğunu gözler önüne sermiştir. Öğrencilerin erişemediği eğitim sistemi bile olumlu bir durum gibi gösterilmeye çalışılmıştır. ” Manisa Valiliği de mağduriyeti belirleyebilmek için okul müdürlerinden internet ve bilgisayar erişimi olmadığı için derslere katılamayan öğrencilerin tespitini istemiş 500 okuldan 32 bin ihtiyaç sahibi öğrencinin ortaya çıkmasının ardından okul başına yüzde 10 kota konulduğu öğrenilmiştir. Bu uygulamayla birlikte ihtiyacı olan, geriye kalan öğrencilere ne olacağı merak konusudur!  Eğitimde eşitlik ilkesi gerçek anlamda uygulamaya geçirilmeli, altyapı ve erişim problemlerinin önüne geçilmelidir.” şeklinde konuştu.-Caner KILIÇ

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2020, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94