banner83

Manisa’nın Marka Değeri Olan Lisenin Binası Yıkıldı

1970-1971’de yapılan, Manisa’nın marka değeri yüksek okullarından biri olan,  Türk siyaseti başta olmak üzere birçok hukukçu, akademisyen, doktor ve mülki amiri ülkeye kazandıran tarihi Manisa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (Manisa İmam Hatip Lisesi)binası yıkıldı; yerine çağın gereklerine uygun yeni bir bina inşa edilecek. 

Manisa’nın Marka Değeri Olan Lisenin Binası Yıkıldı
banner87

Manisalı hayırsever Kapanizade Aliye Aksoy tarafından 400.000 lira harcanarak A Blok’u 1970-1971 yılları arasında inşa edilen ardından hayırseverlerin katkılarıyla B Blok pansiyon binası hizmete açılan Manisa İmam Hatip Lisesi, 1990’lı yıllarda yaşanan depremlerde hasar almıştı. Bina güçlendirmesi yapılan ve eğitim-öğretimi 2014 yılına kadar karma olarak sürdüren, o tarihten sonra ise sadece kız öğrencilere eğitim vermeye başlayan okul, artık yeni binasına kavuşuyor. Bugüne kadar binlerce mezun veren okul yıkılarak yerine çağın gereklerine uygun, nitelikli donatıya sahip 24 derslik bir bina ve 100 kişilik pansiyon yapılacak. Müteahhit firma tarafından hem Manisa Kız Anadolu Lisesi hem de yanında bulunan Merkez Efendi İmam Hatip Ortaokulu binası yıkıldı.

BAYBATUR’UN GİRİŞİMLERİ BÜYÜK

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Milli Eğitim Bakanlığı’nda girişimlerde bulunarak eğitim tesisini yatırım programına aldırmıştı. Baybatur, okul binasının ekonomik ömrünü tamamladığına dikkat çekerek kendisinin de yetiştiği lisenin modern bir binaya kavuşmasına katkı sunma fırsatı bulmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

OKUL BİNASI HAKKINDA

Yeni yapılacak olan okul binasında 24 dersliğin yanı sıra 1 Kütüphane, 1 Yemekhane, 3 Laboratuar, 1 Görsel Sanatlar Sınıfı, 1 Müzik Sınıfı, 1 Bilgisayar Sınıfı, 1 Konferans Salonu, 2 Uygulama Mescidi, 2 Abdest Alma Yeri, 2 Destek Eğitim Odası, Giyinme Odaları, İdari Odalar, 1 Okul Aile Birliği Odası, 2 Rehberlik Odası ve 1 Beden Eğitimi Salonu yer alacak. Aynı arsa üzerine inşa edilecek pansiyon binasında ise; 100 Kişilik Yatakhane, Etüt Salonları, Yemekhane, Dinlenme Odaları ve öğrencilerin temel ihtiyaçlarına cevap verecek birçok alan bulunacak.

BİRÇOK ÖNEMLİ İSİM BURADAN MEZUN OLMUŞTU

AK Parti Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur, Mehmet Ali Özkan, Recai Berber ile Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik gibi isimler başta olmak üzere birçok hukukçu, akademisyen, doktor ve mülki amiri ülkeye kazandıran okul, Manisa’nın marka değeri olan okulları arasında yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94