banner83

Online eğitime erişimde yaşanan sorunlar Manisa’da ciddi bir boyutta

Pandemi döneminde, online eğitim araçlarından olan bilgisayar, tablet, televizyon gibi ürünlere talep arttı. Cihazlara olan talep, stoklardaki ürünleri de bitirdi. Özellikle uzaktan eğitim alan bazı öğrenciler bilgisayar ve tablet gibi ürünlere ulaşamayınca sorunlar yaşamaya başladı. Öte yandan, tableti veya bilgisayarı olan birçok öğrenci de yaşadıkları bölgede internet altyapısı olamamasından dolayı eğitime erişme güçlüğü çekiyor.

Online eğitime erişimde yaşanan sorunlar Manisa’da ciddi bir boyutta
banner87

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Manisa Elektronik Ürün Güvenlik Sistemleri Telekomünikasyon Cihazları Esnaf Odası Başkanı Mehmet Üzen,  KDV fiyatlarının kaldırılması gerektiğini; eğer kaldırılmazsa çoğu vatandaşın sıkıntılı zamanlar yaşayabileceğini söyledi. Başkan Üzen şu açıklamalara yer verdi; “Pandemiden dolayı uzaktan eğitimde arz talep fazlalığı var. Bu nedenle ürünlerin sıfırından ziyade ikinci el ürünler dahi şuan da bulunamıyor. Pandemide zaten üretime ara verildi.  Bu dünya genelinde aynı şekilde oldu. Üretim durunca da bu defa piyasadaki ürünlerin hepsi bitti. İkinci el dahil olmak üzere. Öğrenciler, şuan da bilgisayar olmadığından dolayı cep telefonlarıyla işlerini görmeye çalışıyor. Bazı telefonların işlemcileri zayıf, bazıları hızlı. Zayıf olanlar bu işlerini bile görmekte zorlanıyor. Son 2-3 sene de çıkan telefonlar ancak EBA’dan ders yapılabiliyor.

“MANİSA MERKEZDE DAHİ BİRÇOK NOKTADA ALT YAPI YETERSİZLİĞİ VAR”

Bunun yanı sıra internet ihtiyacı da çok önemli. Alt yapının olmamasından dolayı birçok yer de internet hizmeti verilemiyor. Devletin bu konuyla ilgili acil çalışma yapması lazım. Özellikle ulaştırma bakanlığı konuya el atmalı. Manisa merkezde dahi birçok noktada alt yapı yetersizliği var. Bunların bir an önce yapılması ve faaliyete geçirilmesi lazım. Baz istasyonlarından gelene internetlerde de yavaşlama oluyor zaman zaman. Aşırı yüklenmeden dolayı alt yapıda büyük sorunlar var.  Bu konularla ilgili çalışmalar yapılması lazım. İnternet ile ilgili ücretlerin vergiden muaf edilmesi lazım. İnternet ücretleri çok yüksek bütçeli. Bu da eğitime engel. Her ailenin bütçesi eve internet almaya yetmiyor. Özellikle alt yapının olmadığı yerlerde bazı firmaların baz istasyonlarıyla internet almak gerekiyor. Bunlarında fiyatları aylık 200 TL oluyor.  Buna da ailelerin bütçeleri yetmiyor.  Bunlarda da vergi indirimleri gerekiyor.”

TALEP ARTTI, STOKLAR TÜKENDİ

Taleplerin fazla olmasından kaynaklı olarak ürünlerin yetersiz kaldığını belirten Üzen, “Sadece  Eba’ya endekslememek lazım bu sorunları.  Birçok kuruluş artık toplantılarını uzaktan yapıyor. Bunu Sivil Toplum Kuruluşları, devletin üst kademelerindeki birimler,  Milli Eğitim Bakanlığı… Bunlar hepsi artık uzaktan toplantılarını gerçekleştiriyorlar. Bu şekilde olunca, bu defa arz talep meselesi oluyor. Talep oldukça piyasada artık ürünler stokta kalmıyor. Yurtdışından da üretim yeterli derece ürün gelemediğinden dolayı ürün hem yok hem de fiyatlar yüksek. Fiyatının yüksek olmasının nedeni de, doların yüksek olması ve talebin çok olması. Bu nedenden dolayı fiyatlar oldukça yüksek. Ama yüksek olmasına rağmen yine de vatandaş buna ulaşamıyor.  Bulamadığı için çocuklar eğitimden mahrum kalıyor.  Bu defa cep telefonlarıyla halletmeye çalışıyorlar. Devletin de bu konuyla ilgili çalışma yapması gerekiyor” dedi. Elektronik cihazlara zorunlu olarak daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirten Üzen, KDV fiyatlarının kaldırılmasını talep etti. –Caner KILIÇ

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94