banner83

TYT İle Alan Bölümler

TYT İle Alan Bölümler
banner87

TYT ile alan bölümler hakkında bilgi vermeden önce TYT nedir, kaçıncı sınıfta girilmesi gerekir, mantığı nasıldır, taban puan kaçtır ve TYT ile alan bölümler hangileridir? Sorularının yanıtlarını bilmek gerekiyor.

TYT Nedir?

TYT, Temel Yeterlilik Testinin kısaltılmasına verilen isimdir. Üniversite okumayı isteyen tüm lise öğrencileri bu sınava girmek zorundadır. Lise öğrencisi bir kişi eğer gelecek eğitim hayatını üniversite okuyarak geçirmek istiyorsa o zaman yükseköğretim kurumları sınavına girmesi gerekir. TYT ise yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumudur.

TYT’ye Kaçıncı Sınıfta Girilir?

TYT’ye girmek isteyen adayların lise son sınıfta olmaları ya da herhangi bir lise programından mezun olmuş olmaları gerekir. Sınavda 9 ve 10’uncu sınıfta verilmiş olan eğitimlerden sorular sorulur.

TYT Sınavının Mantığı Nedir?

TYT’yi iyi anlayabilmek için bu sınavın mantığını da çözmek gerekir. Sınavın mantığında geleceği için kariyer peşinde olmak vardır. Eğer amacınız bundan sonra üniversite eğitimine devam etmek değilse o zaman TYT sizin için hiçbir şey ifade etmemelidir. Eğer ki amacınız geleceğinizi şekillendirmek ve daha iyi yerlere gelmek ise bu durumda TYT’ye mutlaka girmeniz ve başarılı olmanız gerekir.

TYT’de Alan Var Mı?

TYT’ye girecek olan öğrencilere 40 tane matematik sorusu, 40 tane Türkçe sorusu, 20 tane Fen Bilimleri sorusu ve 20 tane Sosyal Bilimler sorusu sorulur. Öğrenciler bu 120 soruyu kendilerine verilmiş süre içerisinde bitirmeleri gerekir. TYT’ye girdiğiniz zaman üniversitelerin 2 yıllık bölümleri ve yetenek sınavı ile alan bölümlere girebilme şansınız vardır. Eğer siz 4 yıllık üniversite okumak isterseniz o zaman AYT ve YDT sınavlarına da girmeniz gerekir.

TYT Puan Hesaplama

TYT’den 150 puanın altında alırsanız o zaman puan hesaplaması yapılmaz. Bu da herhangi bir üniversiteye yerleştirilemeyeceği anlamına gelir. Eğer AYT’ye girmiş ve TYT’den 180 üzerinde alınmışsa bu durumda 4 yıllık üniversite için puan hesaplaması yapılabilir.

TYT’ de Her Dersten Net Yapmak Zorunlu mu?

Sınava giren öğrenci Türkçe ve Matematikten net yapamazsa bu durumda diğer bölümleri ful çekmiş olsalar bile hesaplama yapılmaz. Matematik ve Türkçe testlerinden 0,5 net çıkarılması şartı vardır.

TYT puan hesaplaması yapabilmek için https://www.puanhesaplamalari.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Sitede yalnızca TYT değil girdiğiniz tüm sınavların hesaplama araçları yer almaktadır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94