BASIN SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINA ÇÖZÜM ARANIYOR

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun, 6 Bölge Federasyonu ve 81 ilin gazeteciler cemiyetinin görüşlerini alarak hazırladığı yerel basının sorunları ve çözüm önerilerini içeren 3 sayfalık raporu vali, belediye başkanları ve siyasi partilerin temsilcilerine ulaştırdı.

BASIN SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINA ÇÖZÜM ARANIYOR
banner87
Manisa Gazeteciler Cemiyeti, basın sektörünün içinde bulunduğu sorunların çözümü noktasında girişimlerini sürdürüyor. Başkanı Ali Filizkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, basın sektörünün içinde bulunduğu durum ve çözüm önerilerini içeren söz konusu raporu Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye başkanı Cengiz Ergün, Milletvekilleri Murat Baybatur, Özgür Özel, Erkan Akçay, İsmail Bilen, Uğur Aydemir, Tamer Akkal, Semra Kaplan Kıvırcık, Mehmet Ali Özkan, Ak Parti  İl Başkanı Berk Mersinli, CHP İl Başkanı Semih Balaban, MHP İl Başkanı Ömer Baysal, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Eryılmaz’a ulaştırdı. Raporun TBMM’de gündeme gelmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve bakanlara iletilmesi istendi. 

ACİL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

 
Raporla ile ilgili açıklama yapan Başkan Ali Filizkan, “Vali Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, siyasi parti il başkanları ve Manisa milletvekilleri bizleri ilgi ile karşıladı. Sunduğumuz raporu ilgili makamlara çözüm için taşıyacaklarını belirtiler. Umarız kısa sürede sonuç alınır. Çünkü sektörümüzün geleceği ciddi bir tehdit altındadır.” dedi.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı raporla ilgili olarak cemiyet başkanlarına gönderdiği metnin önsözünde şunlara dikkati çekiyor; “Ülkemiz için vazgeçilmez bir kamu görevini yerine getiren medya kuruluşları olağan üstü zor günler yaşamakta hatta “hayatiyet sorunu” ile karşı karşıya bulunmaktadır. Yerel Medya kuruluşları kapanmanın eşiğindedir. Anadolu basını can çekişiyor. Yerel basının mevcut durumu ve sorunlarını içeren çözüm önerilerimizi. Basın İlan Kurumu’na yeni Genel Müdür atanmasının hemen ardından yaptığımız istişareler sonucunda; mesleki sorunlarımızla ilgili Mustafa Arslan’la birlikte Anadolu basınının görüşleri alınarak bir rapor hazırladık.  Raporumuzu, TGK Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımızın görüşleri doğrultusunda son haline getirdik. Hedefimiz bu çalışmayı öncelikle illerdeki Vali, Belediye Başkanı ve İl Başkanıyla paylaşıp destek istemek ve özellikle Milletvekilleri kanalıyla Cumhurbaşkanlığı makamına ulaşmasını sağlamak ve parti Grup Başkan vekilleri, Genel Başkan Yardımcıları ve Genel Başkan düzeyinde randevu alarak sorunları TBMM gündemine taşımak olacak."

Hazırlanan raporda yerel basının mevcut durumu ve sorunları ile çözüm önerileri ve beklentileri gündeme getirildi.
ACİL BEKLENTİLERİMİZ
 1. Kanun teklifi hazırlanarak Gazetecilik Meslek Yasası ülkemize kazandırılmalıdır.
 2.  Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler günümüz koşulları göz önüne alınarak değişmelidir.
 3.  Resmi ilanları yük gören bürokratik anlayışın yerine, sağduyulu yaklaşımla ülke menfaatlerinin hâkim olacağı bir bakış açısı hayata geçmelidir
 4. Sektörümüzde yaygınlaşmakta olan tekelci yaklaşım her şeyden önce siyaset kurumuna zarar vermektedir. Bu husus acilen gözden geçirilerek tedbir alınmalıdır.
 5.  Dünyanın her yerinde egemen devletler basınla aralarında irtibat kurarlar. Millilik ve yerlilik açısından bu vaz geçilmez bir stratejidir. Bu faaliyet alanı milli güvenlik, milli eğitim ve ulaştırma gibi bir kamu hizmet alanıdır. Sistemi sağlıklı olarak işler hale getirecek yöntemler sektör temsilcileriyle de görüşülerek üretilmelidir.
 6. Yazılı basın, radyo televizyonlar ile internet mecrasını bir bütün olarak ele alan, Düzenleme-Denetleme-Destekleme ayaklarını içeren bir sistem kurulmalıdır. Bunun için vakit geçirmeden internet yasası çıkarılmalıdır. Aksi halde şantajcı, yalancı, baskıcı kişiler mesleğimizin onuru zedelemekte, meslek mensubu olmamalarına rağmen ortalıkta dolaşmaktadır.
 7.  Basın için Acil Destek Paketi çıkarılmalıdır. Pakette doğrudan desteklerin dışında Hazine, İŞKUR, KOSGEB ve kalkınma ajansları destekleri “konfeksiyon” değil “terzi usulü” hazırlanmalıdır.
 8.  BİK Genel Kurulu’nun sağlıklı olarak çalışmalarına devam edebilmesi için Hükümet Kanadı üyeleri atanmalıdır.
 9. Taslak halinde olan Yargı Reformu Paketi’nden icra ilanlarının gazetelerde yayının kaldırmayı öngören değişiklik yerine Kamu İhale Mevzuatı’ndaki gibi eşik değerler sistemi getiren ve icralardaki gri alanları şeffaflaştıran gazetelerde yayın mekanizmasına geçilmelidir.
 10. Doğrudan alım, acil alım, ilandan kaçınmak için işleri birleştirme ya da ayırma gibi yöntemlerden vaz geçilmesi konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır.
 11. Basın Kartları Yönetmeliği’nin aksayan yönleri sektörün de görüşleri alınmak sureti ile giderilmelidir. Basın Kartları Komisyonu’nu, meslek temsilcilerinin yer aldığı bir yapıya kavuşturulmalıdır. 
 12. Bir yılı aşkın süredir basın kartı alma hakkına sahip oldukları halde alamayan meslektaşlarımızın haklarının iadesi sağlanmalıdır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94