CHP'li Balaban Çiftçinin Zor Günler Geçirdiğine Dikkat Çekti"ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR!"

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, yöre çiftçisi ile birlikte tarımdaki sorunları gündeme getirdi. Çiftçinin girdi maliyetleri altında ezildiğini ve kan ağladığını savunan Balaban, çekirdeksiz kuru üzümde taban fiyatın en az 13 lira olmasını istedi.

CHP'li Balaban Çiftçinin Zor Günler Geçirdiğine Dikkat Çekti"ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR!"
banner87
CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, çiftçilerin sorunlarını çiftçilerle birlikte gündeme getirdi. İl Başkanlığı’nda yöre çiftçisi Göksel Şanıer ile birlikte açıklama yapan Semih Balaban, üreticinin çok zor durumda olduğuna dikkat çekti. Üreticinin yüzünün gülmediğini dile getiren Balaban,“Ülkede tarımsal bir çöküş var. 17 yıllık politikalar sonucu tarım darbe yedi. Bugün ülkede iki Trakya büyüklüğünde tarım arazisi ekilmiyor. Bu bir milli servetin kaybıdır. Çünkü çiftçi kazanmıyor, köyler boşalıyor. Köylerden kente göç başlıyor. Kentlerde çarpık bir yapılaşma artıyor. Biz CHP olarak tarıma gerekli önemi verip üreticiyi kalkındırmak, göçü tersine çevirmeyi hedefliyoruz. Özellikle tarım konusunda girdiler artıyor, gübre fiyatları yüzde 50, ilaç fiyatları en az yüzde 50 artıyor. Ama ne yazık ki tarım ürünlerinin taban fiyatı artmıyor. Özellikle üzümde bunu yaşıyoruz. Biz üreticinin sesine kulak verilmesini istiyoruz. Ürünler hasat edilmeden CHP olarak Bakanlığa sesleniyoruz. Kuru üzümün 10 lira olması yeterli değil, en az 13 lira olmalı” dedi.

ZAMLAR VATANDAŞIN BELİNİ BÜKTÜ

Son zamanlarda artan zamlara dikkat çeken Semih Balaban, “Elektriğe gelen zamlar esnafın belini büküyor. Esnaflar ‘elektrik ücretleri ikinci bir kiraz oldu’ diyorlar. İnsanlar elektrik masraflarını ciddi bir gider olarak görüyor. Bu giderlerin altından kalkamıyor. Aynı şekilde sanayiciler de bundan çok mağdurlar. Biz elektrik üzerinde bu kadar rantın dönmesine, elektriğin bu kadar pahalı olmasına anlam veremiyoruz” şeklinde konuştu.

SON 3 AYDA 6 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI!

Manisa’daki işsizlik oranlarına da dikkat çeken Semih Balaban, son 3 ayda 6 bin kişinin daha işsiz kaldığını belirterek, ülke ekonomisi için tehlikeli gelişme olarak yorumladı. Balaban,”Ekonomide,tarımda, hayvancılıkta bir üretim seferberliği başlatılmalı. Üretmeyen toplumlar yenilmeye, kaybetmeye mahkumdur. Bir üretim seferberliği ile bu cennet ülkeyi eski günlerine döndürebiliriz” dedi.

“LİYAKAT ESASINA DAYALI YÖNETİM İSTİYORUZ”

Son günlerde gündemde olan belediyelerdeki atamalarla ilgili de konuşan Semih Balaban, “Ülkede bir damatlar devri devam ediyor. Cumhurbaşkanının damadı Berat Albayrak’ı hazinenin başına getirmesi gibi Manisa’da da Cengiz Ergün’ün damadı da belediyenin en gözde şirketinin müdürü. CHP bunlara karşıdır. CHP’li bazı belediye başkanları yanlış atamalar yaptığı zaman CHP tabanı da, Genel Merkezi de buna karşı net bir tavır koyuyor. Torbalı’da yaşanan olay gibi taban tepki gösterdi, Genel Merkez de savunmadı. Yanlışa yanlış dedi. CHP diğer partilerden farklı olarak kendi belediye başkanı da yanlış yaparsa buna korkmadan yanlış diyebilir, sessiz kalmaz. Biz CHP olarak bütün belediyelerde adalet ve liyakat esasına dayalı yönetimlerin olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

EN AZ 13 LİRA TABAN FİYAT İSTİYORUZ

Basın açıklamasında konuşan çiftçi Göksel Şanıer de, yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den beklentilerini sıralayan Şanıer, kuru üzümde taban fiyatın 10 lira olmasını istemediklerini, en az 13 lira taban fiyat beklediklerini söyledi. Şanıer, “Geçen yıl fiyatlar zaten 10 liradır. Kuru üzümde biz 13 lira fiyat istiyoruz. Maliyetlerin yüksekliği, girdilerin yüzde 60 yükselmesinden dolayı en azından bu yılki üzüm fiyatları 13 lira olmalı. Elektrik, su, gübre, mazot gibi girdiler çok yüksek” diye konuştu.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER