Emekli maaşlarına temmuz ayında üçlü destek geliyor

5 Temmuz’da memurların ve emeklilerin maaş zammı belli olacak. 13,5 milyon emekli için temmuz ayı iple çekiliyor. Maaşlara yapılacak zammın yanında, ödemelerin de erkene alınması ihtimali konuşuluyor. Bunun dışında zamlı Kurban Bayramı ikramiyeleri de emeklilerin yüzünü güldürecek.

Emekli maaşlarına temmuz ayında üçlü destek geliyor
banner87

Enflasyon rakamları ile birlikte emekli ve memurların maaşları belli olacak. İlk 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirlenecek maaşlar, temmuz ayı içerisinde belirlenecek. İlk 5 aylık enflasyon rakamlarına göre emeklilerin maaşlarının yüzde 7 ve üzerinde olması bekleniyor.

Emeklilere temmuzda 3’lü müjde!

Bağ-Kur ve SSK emeklilerine yapılacak zam da direkt enflasyona göre belirlenecek. Ocak ve temmuz aylarında geriye dönük 6 ayda ortaya çıkan enflasyon rakamına göre emekli ve memurlara zam yapılacak.

Toplu sözleşme Bağ-Kur ve SSK emeklisi için baz alınmıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre; enflasyon ocak ayında yüzde 1.68, şubat ayında sex numaraları yüzde 0.91, mart ayında yüzde 1.08, nisanda yüzde 1.68 artan enflasyon mayıs ayında da 0.89 olarak paylaşıldı.

6 AYLIK RAKAMIN ARDINDAN BELLİ OLACAK

Temmuzda emeklileri sevindirecek 3'lü gelişme, yüzleri güldürecek. Bunlardan birincisi maaş zammı. Milyonlarca emekli vatandaşın maaşına ocak ve temmuz aylarında olmak üzere sene 2 defa zam yapılıyor.

Yasaya göre; memur emeklisinin zammı toplu sözleşmeyle 2 senede bir tespit ediliyor. Son 6 aylık enflasyonun belirlenen rakamları aşması durumunda, bu fark da maaşlara ekleniyor.

YÜZDE 7 ÜZERİ İHTİMALİ YÜKSEK

İlk 5 ay içerisinde ortaya çıkan enflasyon rakamları, Bağ-Kur ve SSK emeklisi için yüzde 6.39’luk zammın oluştuğunu ortaya koydu. Bu rakam, memur emeklisinin yüzde 3’lük yılbaşı zammını aştığından yüzde 3.39 fark yarattı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenti anketine göre; 5 Temmuz’da açıklanacak haziran ayı enflasyonunun yüzde 1.21 olması bekleniyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi durumunda ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 7.68 olması bekleniyor.

Tüm emekli vatandaşlara bu oranda zam yapılacak. Böylece memur emekli maaşlarında en az 232 Türk lirası artış olacak. Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin maaşları da ortalama 150-250 Türk lirası artacak.

1100 TÜRK LİRASI DA EMEKLİ İKRAMİYESİ

Dini bayramlarda olmak üzere yılda iki kez ödenen bayram ikramiyesi de emeklilerin yüzlerini güldürecek. Kurban Bayramı 20 Temmuz itibarıyla başladığından dolayı bayram ikramiyesinin de bu tarihten evvel yatırılacağı düşünülüyor.

Bu döneme ilişkin ikramiyelerin ise 12-20 Temmuz tarihlerinde ödenebileceği belirtiliyor. Ödemeler yine bin 100 Türk lirası olacak. Anımsanacağı gibi Ramazan Bayramı’nda bin Türk liralık ikramiye bin 100 Türk lirasına yükseltilmişti.

Bu şekilde SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 17 Temmuz’dan itibaren zamlı maaşlarını ve zamlı ikramiyelerini alacak. Memur emeklisi maaşını 1-5 Temmuz’da çektiğinden dolayı zam farkının ay içerisinde ödeneceği düşünülüyor. Fakat bayramdan ötürü bu farkın da öne çekilme ihtimali bulunuyor.

ÖDEME ERKENE ALINACAK MI?

20-23 Temmuz’da kutlanacak Kurban bayramından önce maaşlarına erken yatması bekleniyor. Bazı emeklilerin maaş ödemesi Kurban bayramına denk geliyor.

Bağ-Kur ve SSK emeklileri maaşlarını her ayın 17’si itibarıyla emeklilik kartındaki tahsis numarasının son rakamına göre alıyor. Ödemeler ayın 28’ine kadar devam ediyor. Bundan dolayı ödemesi bu tarihlere denk gelen emekli vatandaşların maaşlarının erken yatırılması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94