banner83

Esnafı Dinleyen CHP’li Vekil: "Bir Dokunduk Bin Ah İşittik"

Uzaktan eğitim nedeniyle koronavirüs sürecinden en fazla etkilenen okul kantini işletmecileri, servisçiler ve kırtasiyeci esnafı ile Akhisar’da bir araya gelen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu esnafın sorunlarını dinledi.

Esnafı Dinleyen CHP’li Vekil: "Bir Dokunduk Bin Ah İşittik"
banner87

Covid-19 salgını nedeniyle okulların, üniversitelerin uzaktan eğitim kararı alması veya geç açılması özellikle kırtasiye, servis ve okul kantini işletmecilerini olumsuz etkilediğini belirten CHP Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu, esnafa bir dokunduklarını, bin ah işittiklerini söyledi. Milletvekili Bakırlıoğlu’na sorunlarını anlatan esnaflar, işlerini kaybetmeyle karşı karşıya olduklarını, MEB okul kantini kiralarını dondurmasına rağmen mart ayından bu yana iş yapamadıkları için geçimlerini sağlayamadıklarını, buna karşın, SGK primleri, vergiler, kiraların ve kredi borçlarının ödenmesi gerektiğini ifade ettirler. Verilen destek kredilerini aldıklarını fakat iş olmadığı için bu kredileri ödemelerinin mümkün olmadığından bahsettiler.   

ESNAFA KREDİ VERİYORSUN, SONRA “BORCUNU ÖDE” DİYORSUN

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Sağlık için gerekli tedbirlerin alınması zorunludur fakat devlete düşen görev bundan zarar görenlerin mutlaka desteklenmesidir. Dükkanı kapalı olan esnafa kredi veriyorsun, sonra “borcunu öde” diyorsun. Nasıl ödeyecek diye düşünmüyorsun. Okulları kapatıyorsun, bazı tedbirler alıyorsun ama buradan geçinen esnaf ne yapacak, ailesini nasıl geçindirecek diye düşünmüyorsun. Böyle devlet anlayışı olmaz. Esnafın beklentisi, bu kredilerin hibeye dönüştürülerek, geri ödemesiz hale getirilmesidir. Çünkü esnafın bu kredileri ödeme gücü yoktur.

KAPANAN SADECE DÜKKAN DEĞİLDİR

Haziran ayından başlayan normalleşmenin özellikle eğitime hizmet eden esnafa hiçbir yararı olmamıştır. Okulların açılmasını dört gözle beklerken hastalık hızı yeniden artmış, üniversiteler ile ilk, orta ve liselerin çok büyük kısmında yeniden uzaktan eğitim kararı alınmıştır. Bundan sonra da eğitim öğretimin nasıl olacağı, bu durumun daha ne kadar süreceği hala beli değildir. Dükkanlar bir bir kapanıyor ve bunun geri dönüşü olmayacak. Kapanan sadece dükkan değildir. İnsanların ekmek kapısı, hayalleri, gelecekleridir. Yapılması gereken esnafa dükkanını kapattırmayacak tedbiri almak, gerekli desteği sağlamaktır. CHP olarak Milletvekillerimizle ülke genelinde yeni bir çalışma başlattık. Okulların açılmamasından kaynaklı zarar gören esnafın yaşadığı sorunların tespiti ve çözüm önerilerine yönelik hazırlayacağımız raporları TBMM Grup Başkanlığımıza sunarak bu kesimdeki esnafın sorunlarına çözüm üreteceğiz.” –Caner KILIÇ

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94