FABRİKA ÖNÜNDE İŞÇİ EYLEMİ

Manisa’da Türk Metal Sendikası’na üye olduktan sonra işten çıkarıldıkları iddia edilen 17 işçi ve sendika üyeleri fabrika önünde eylem yaptı.

FABRİKA ÖNÜNDE İŞÇİ EYLEMİ
banner87
Haber;–Özlem ŞAHİN

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde, metal parça ve kablo üreten iki fabrikada çalışan toplamda 17 işçi geçtiğimiz hafta işten çıkarıldı. Türk Metal Sendikası’na üye olmasından bir hafta sonra işten çıkarıldıkları iddia edilen işçiler, Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı Ercan Dereli öncülüğünde, sendika üyesi işçilerle birlikte fabrika önünde eylem yaptı. Fabrika önünde ‘Direne direne kazanacağız’  sloganı atan ve şarkılar söyleyen işçilerin eylemi bir saat sürdü. Sendika Başkanı Dereli, burada yaptığı basın açıklaması düzenledi. 

 “İNSANA YARAŞIR BİR YAŞAM SÜRDÜRMEK İSTİYORLAR”

Türk Metal Sendikası'na üye oldukları için iki fabrikada toplamda 17 işçinin işine son verilmesinin yanı sıra fabrikalarda çalışmakta olan işçilerin büyük bir mobbinge maruz kaldığını iddia eden Başkan Dereli,  “Bugün burada toplanmamızın sebebi, yüreği cesur olan yiğit metalsen emekçilerinin haklı mücadelesine destek vermek, işverenin kanunsuz eylemlerini, haksız yere işten attığı işçilerin haykırışlarını,  mücadelelerini siz değerli basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna bildirmektir. Arkadaşlar, işveren üç kuruşla çalıştırdığı işçilerin üzerinden kazandığı milyonlarla keyif sürerken emekçi kardeşlerimiz, üç kuruşla bir ayın sonunu getiremediklerinden dolayı örgütlenip sendikalarına koştular. İşveren milyonlarla oynarken emekçilerin alın terini umursamadı, onları hor gördü. Bu haksızlıklara, adaletsizliklere daha fazla dayanamayan yiğit emekçi kardeşlerimiz, her şeyi göze alarak ‘yeter’ diyerek gür bir sesle haykırdı. İşverenin o küçümsediği işçiler büyük bir başarıya imza atarak işyerinde çoğunluğu sağladılar. Çalışma bakanlığınca verilen yetki tespit belgesini alan işveren, yerinde durmayarak emekçilerin yasal hakki olan sendikalaşmayı engellemek için işçilere; baskı yaptı, tehdit etti, işten çıkardı. Ama yiğit Metal-Sen emekçileri; korkmadı, yılmadı, vazgeçmedi sendikasına sımsıkı sarıldı. Çünkü bir daha işverenin baskısını istemiyorlar. Çünkü bir daha haksızlığa, adaletsizliğe uğramak istemiyorlar, çünkü insana yaraşır bir yaşam sürdürmek istiyorlar” dedi.


“FABRİKAYA; DAVULLARLA, ZURNALARLA, HALAYLARLA GİRECEĞİZ!”
Sendika işçilerinin istediği hakları alacaklarını ve kazanacaklarını savunan Başkan Dereli, işçilere şöyle  seslendi: “Merak etmeyin istediğinizi alacaksınız. İnsan gibi bir yaşama kavuşacaksınız. İşveren bir daha sizi hor göremeyecek adaletsizlikle karşı karşıya kalmayacaksınız. Çünkü bundan sonra yanınızda on binlerce üyesi olan koskoca Türk Metal Sendikası var. Yüreği kocaman olan değerli emekçi kardeşlerim, işverenin Teleset ve Metalsan işyerlerinden haksız yere çıkardığı 17 kardeşimiz işte burada. O 17 kardeşimiz, işverene boyun eğmediler. O 17 kardeşimiz, sendikalarına dört elle sahip çıktılar. O 17 kardeşimiz, haklarını almak için sendikalı olmayı tercih ettiler. Peki ya içeride çalışmakta olan emekçi kardeşlerim, siz ne yapacaksınız? İşverenin çeşitli akıl çeldirici, tekliflerine oyunlarına kanacak mısınız? Asla! İşverenin tehditlerine boyun eğecek misiniz? Asla! Bizleri bu kutsal davamızdan kimse döndüremez. Bizler her zaman emekçi kardeşlerimizin yanındayız. Bakın göreceksiniz şu karşıda gördüğünüz fabrikaya; davullarla, zurnalarla, halaylarla gireceğiz! Kardeşlerim, fitne fesata izin vermeyin, yalan dolana kulak asmayın, bizden çıkmayan bilgiye itibar etmeyin. Safları sıkılaştırın, kol kola girin, sendikanıza güvenin ve inanın. Birlikteliğinizi güçlendirin. Unutmayın kazanan biz olacağız.  Metalsan işyerinde şu veya bu şekilde üye olmayan az sayıdaki sendikasız arkadaşlar, sendikamızın kapısı sizlere de açıktır. Sizleri sendikalı olmaya arkadaşlarınızın mücadelesine destek olmaya çağırıyorum. Sizler ile zafer Metalsan işçisinin olacak, bizlere güç verecek.”Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER