İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI UÇTU 

Manisa Galericiler Sitesi Başkan Yardımcısı Arif Diz, sıfır araçların pahalanmasından dolayı ikinci el araca talebin arttığını bu durumunda şimdilerde galericilerin ikinci el araba bulmasını zorlaştırdığını söyledi. Buna bağlı olarak ikinci el araç fiyatlarının uçtuğunu ifade eden Diz, “1 hafta önce ikinci el araçlara 15 -20 bin TL arasında zam geldi. Yeni araç alamıyoruz. 55 bin TL'ye aldığımız arabayı şu an 65 bin TL'ye alıyoruz. Alıcı bunu 70-75 Bin TL'ye alacak.” dedi. 

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI UÇTU 
banner46
Otomotiv pazarında 2018 yılında başlayan daralma 2019 yılında da devam ediyor. Yılın ilk 3 ayında satışlar ÖTV ve KDV desteğine rağmen yüzde 44.2 daraldı. 2019 yılı Ocak-Şubat döneminde TÜİK raporlarına göre 936.992 adet 2.el araç el değiştirdi. Bu da 2018 yılının aynı dönemine göre pazarda yüzde 15 daralma yaşandığını gösteriyor. Yabancı marka ve önemli kısmı ithal olan araba pazarı sektöründe araçların fiyatının dövize endeksli olmasından kaynaklı yükselişe geçince vatandaşları ikinci el araba almaya yönlendi. İkinci ele talep artması bu sektörünü bir süre canlandırdı ancak galericiler şimdilerde ikinci el araç bulmakta zorlanıyor. Türkiye'de araç almak ekonomik şartları zorlarken biz de Manisa Galericiler Sitesi'nde ikinci el araç alım satımı ne durumda diye öğrenmeye gittik. Sektör hakkında bilgi veren Manisa Galericiler Sitesi Başkan Yardımcısı Arif Diz, “Ocak ayında araç bulmakta sıkıntı yaşamıyorduk. 1 hafta önce ikinci el araçlara zam geldi. Hem de 15 bin 20 bin arasında, büyük bir zam geldi. Sıfırların satışı durduğu an sıfır araç alacak müşteri ikinci ele yöneliyor. İkinci ele talep çok fazla. Şu haftalarda elimizdeki ikinci el arabanın kıymetini biliyoruz.  Çünkü yeni araç alamıyoruz. 55 bin TL'ye aldığımız arabayı şu an 65 bin TL'ye alıyoruz. Alıcı bunu 70-75 Bin TL'ye alacak.” diye konuştu. 

DİZ: “İLERLEYEN GÜNLERDE 5 BİN TL DAHA ARTACAK” 

İkinci el araçların fiyatlarında bir gerileme yaşanmayacağını aksine daha da yükselişe geçeceğini söyleyen Diz, “İkinci el araba alacak vatandaşlar, hiç düşünmeden imkanları dahilinde araba alsınlar. Çünkü ilerleyen günlerde 5 bin civarı bir artış bekliyorum. 2019 yılı ikinci el yılı olacak. Çünkü talep fazla ama ikinci el piyasada yok. Gelen araba piyasada durmadan hemen satılıyor.” dedi. 

“İNTERNET ÜZERİNDEN ARAÇ SATIŞI FİYAT BELİRSİZLİĞİNE NEDEN OLUYOR” 

İnternet üzerinden araç satışlarının da fiyatta belirsizliğe yol açtığını ifade eden Arif Diz, bu durumla ilgili, “Aynı model iki araba farklı fiyatlara satılıyor. Bunun böyle olmasının sebebi ise aracın temiz ve düzgün kullanılmasına bağlı. Ancak kimileri haksız yere yüksek fiyat veriyor. Aracın değerini belirleyen başka mekanizmalarda var. İnternet sitesinde hangi araç azsa o aracın fiyatı hızlı bir şekilde artıyor. Hangi araç daha fazlaysa o aracın fiyatı fazla yükselmiyor. Piyasada zaten kalıplaşmış markalar var. Genelde vatandaşlar bu markalara yöneliyor.” şeklinde açıklama yaptı. 

“FİYAT BELİRSİZLİĞİNE ÇÖZÜM YAKINDA” 

Piyasadaki fiyat belirsizliğine çözüm olacak bir modelin geliştirilme aşamasında olduğunun müjdesini veren Diz, “Aldığımız duyumlara göre ilerleyen zamanlarda bir internet sitesi açılacak. 2018 yılında 7 buçuk milyon araç devri gerçekleşmiş. Satım sırasında noterlerde beyan edilen bu rakamlar yeni açılacak internet sitesinde yayınlanacak. Böylece vatandaş, almak istediği aracın ikinci el değerini görebilecek. Piyasadaki ikinci el fiyatları net olarak ortaya çıkmış olacak.” dedi. 

“MODELLİ ARABADA SORUN YAŞAMAZSINIZ” 

İkinci el araç alacaklar için tavsiyelerde bulunan Manisa Galericiler Sitesi Başkan Yardımcısı Arif Diz, “Ben genellikle müşterilerime düşük model araba almamalarını öneriyorum. Çünkü modelli arabada sorun yaşamazsınız. Düşük model arabanın da şanzımanı, motoru düzgünse üzerindeki izlerden tereddüt yaşamadan alabilirler. Dizel arabalarda dikkat edilmesi gereken şeyler var, bu zaten ekspertizle çıkıyor.” şeklinde konuştu. 

“PARAYI AYARLAYIP ARABA ALMAYA GİDENE KADAR FİYAT ARTIYOR” 

Araç konusunda hükümetin ekonomi politikasından yakınan bir vatandaş, “Ben Cumhurbaşkanına sesleniyorum; bir araba almak istiyoruz, 78 bin TL. Parayı zor bela ayarlıyoruz. Bir hafta sonra arabayı almaya gittiğimizde arabanın fiyatı 85 Bin TL olmuş. Hadi bunu da bulduk geldik diyelim bir bakıyoruz 100 bin TL'ye çıkmış. Bu fiyatların aşağıya inmesi lazım. ÖTV indi ama araba fiyatları yükseliyor, nasıl oluyor anlamadık? Sıfır alamıyoruz ikinci el alalım diyoruz. İkinci el arabalarda pahalı. Ben Manisa'nın Asmacık Mahallesi’ndenim. Traktör kullanmaya kalksak akaryakıt çok pahalı. Bir yere gidemiyoruz. Akaryakıta zam geldiği zaman her şeye otomatik olarak zam geliyor. Artık pahalı akaryakıt kullanmak istemiyoruz.” sözleriyle duygu ve düşüncelerini aktardı. 

HURDA ARAÇLARA GETİRİLEN ÖTV İNDİRİMİ BİR İŞE YARAMADI 

Galericiler sitesinde uzun yıllardır araba alım satım işi yapan Arif Öztekin, ikinci el araba piyasasının zor durumda olduğunu ifade ederek, “Piyasanın halinden şikayetçiyiz. Sıfır araçlara gelinen zamlardan dolayı ikinci elde müşteri edinemiyoruz. Hükümetten, ikinci el oto satan esnaflara yardımcı olmasını isteriz. Hep aynı arabalar dükkanda duruyor. Biz aynı zamanda hurda araba da topluyoruz. Şehircilik bakanlığından aldığımız yetkiyle hurda arabalarını bize satanlara bertaraf formu veriyoruz. Sıfır araba alanlar bertaraf formunu almadan ÖTV indiriminden yararlanamıyor. Bu bağlamda sıfır araba pahalandığı için eskiyi de satamıyoruz.” şeklinde konuştu.
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Galerici
Galerici - 1 yıl Önce

Yahu bu kadar abartılırmı ya yuh artık bu nasıl bir haber yok parayı alasıya fiyat yükseliyormuş haftada 15000 artıyormuş gelin bizde fiyatlar aynı

Vatandaş
Vatandaş @Galerici - 3 hafta Önce

Bu piyasayı sizin gibi aç gözlü galerici esnafı bu hale getirdi Türkiyede araba çok ancak o bahane bu bahane millet arabasını satmaya korkuyor sağlam araba bulamama korkusu var hal böyle olunca milletimiz fırsatçı zaten 100 de 100 fiyat arttırıyor araba almaktan vazgeçtim galericiler beter olursunuz inşAllah...

SIRADAKİ HABER